Справа про сексуальне насилля на Закарпатті не змогла залишити байдужим ані пересічних українців, ані високопосадовців, ані юристів. Зокрема, питанням правомірності рішення суду зацікавились омбудсмен з прав людини Дмитро Лубінець та адвокат і військовослужбовець Масі Найєм.
11 серпня Закарпатський апеляційний суд повернув справу в суд першої інстанції на повторний розгляд. А пізніше, 22 грудня, за словами адвокатки Марти Змислої, двоє із чотирьох представників/ць обвинувачених в усній формі заявили, що у них закінчились повноваження, та попросили вийти зі справи.
Законна представниця одного з обвинувачених попросила відкласти судове засідання. Суд призначив наступне засідання на 8 січня 2024 року.
Не було вжито жодних заходів, щоб знайти іншого/у адвоката/ку, укласти чи переукласти договір, будь-що. Вони знали достовірно, що в них закінчуються повноваження, і прийшли на засідання. Це стратегія для затягування розгляду справи, — говорить адвокатка ЮрФем: підтримки Марта Змисла про представників обвинувачених.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що він бере під особистий контроль резонансну справу про вчинення сексуального насилля над неповнолітньою дівчиною на Закарпатті.
Справа перебуває на моєму контролі. Зафіксовано порушення права дитини на захист та справедливе судочинство. Права неповнолітньої дівчини мають бути поновлені!
За словами омбудсмена, представник Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини вже відвідав село Верхні Ворота, де троє підлітків вчинили сексуальне насильство над 14-річною односельчанкою. Він поспілкувався з батьком та бабусею дівчинки, які надали згоду на те, щоб вжити заходів задля відновлення прав дитини.
З’ясувалося, права дівчини під час судового процесу були грубо порушені, адже він відбувався без адвоката. Інтереси потерпілої в суді представляла служба захисту дітей місцевої сільради.
Ця ж сама служба захисту дітей дала ґвалтівникам позитивні характеристики.
Також представник Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини висловив позицію омбудсмана та його команди щодо відновлення прав дитини, можливості залучити представників правозахисних організацій та адвокатів, аби надати кваліфіковану допомогу дівчинці, зокрема й психологічну.
До того ж телеведуча Маша Єфросиніна, яка однією з перших заявила про несправедливість рішення суду, знайшла для дівчини одного з найкращих психологів України, яка допоможе їй.
Крім того, Дмитро Лубінець заявив, що Офіс омбудсмена з прав людини проаналізує дії судді та прокуратури. Буде направлений відповідний лист до Вищої ради правосуддя, Генпрокурора та до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
Перевірити вирішили й діяльність місцевої служби захисту дітей, працівник якої представляв інтереси дівчинки у суді.
Як виявилося, мати одного із хлопців, також є працівницею тієї служби соцзахисту дітей. Тому є сумніви щодо “неупередженості” та професійності представлення інтересів дівчинки.
Існують сумніви в омбудсмена й щодо професійності дій обласного керівництва, оскільки подія відбулась ще влітку 2021 року. Проте суд виніс вирок по справі лише зараз.
Вироком судді обурився й голова Закарпатської ОВА Віктор Микита, який зазначив, що доручив соцслужбам вивчити всі обставини, дії або можливу бездіяльність відповідальних посадових осіб територіальної громади та навчального закладу.
Повернути час назад неможливо, але такі випадки неприпустимі в нашому суспільстві, і запобігання вчиненню таких злочинів неповнолітніми є завданням всієї вертикалі виконавчої влади й місцевого самоврядування.
Посадовець закликав батьків не замовчувати такі випадки та звертатися за допомогою до правоохоронців, в обласні та районні адміністрації.
Закарпатський журналіст Віталій Глагола своєю чергою повідомив, що теж встиг поспілкуватися з рідними дівчинки. Вони готові боротись до кінця і подавати апеляцію на рішення суду.
Також журналіст додав, що адвокат та військовослужбовець Масі Найєм готовий зібрати групу адвокатів для захисту дівчини та підготовки апеляції.
Сім’я готова боротися далі. А пройти цей шлях їм допоможуть найкращі юристи. Над цим вже працюємо. Одне можу сказати: це будуть найкращі адвокати. Родині це нічого не коштуватиме.
Новий очільник Міносвіти Оксен Лісовий теж відреагував на резонансну справу. Посадовець у своїх соцмережах написав, що рішення Воловецького райсуду потребує негайної реакції правозахисників, громадських активістів, освітянської спільноти та лідерів думок. Це необхідно, аби ніякі упередження, зв’язки чи стигми не стали на шляху справедливого рішення.
Я, як батько двох синів, як чоловік, який чимало бачив у житті, стою на думці, що винен завжди лише кривдник. Крапка.
Також Оксен Лісовий зазначив, що цей випадок свідчить про те, що на наших теренах ще існує викривлене відчуття безкарності та ідеї, що все можна вирішити за допомогою зв’язків. Крім того, це рішення суду говорить і про те, що у школах дітей і досі не вчаться тому, що важливіше за формули та підмети з присудками.
Йдеться про базові поняття про взаємодію одне з одним, розуміння емоцій та повагу до кордонів одне одного. Тому міністр пообіцяв, що разом з колегами доведе справу до того закінчення, на яке вона заслуговує.
Ми не для того проходили болісні й жертовні трансформації, майдани й війну за цінності, аби суспільство досі толерувало принципи, які ефективно працювали в 90-х.
Після того, як рішення Воловецького суду набуло розголосу та значної кількості критики, офіційний сайт установи опублікував деталі справи. Так, у повідомленні йдеться про те, що спочатку на розгляд суду надійшло кримінальне провадження з кваліфікацією дій обвинувачених за частиною 3 статтею 152 Кримінального кодексу України особи (зґвалтування).
Однак в установі заявляють, що під час судового розгляду не було доведено дії трьох підлітків, які їм інкримінували, зокрема зґвалтування. Тому Закарпатська обласна прокуратура змінила обвинувачення на ч. 3 ст. 153 КК України (сексуальне насильство).
Дані особи визнані винуватими в інкримінованому їм злочині та призначено покарання у межах санкції. Також вирішено питання щодо цивільного позову про відшкодування моральної шкоди потерпілій, — йдеться у повідомленні.
Речниця Закарпатської обласної прокуратури Катерина Хижняк у коментарі Суспільному заявила, що дівчина підтвердила факт зґвалтування на допиті, однак не під час судового процесу.
Згодом одержано висновок судово-медичної експертизи, яким факт зґвалтування не підтверджено. Остаточно підтвердила це інформація, отримана від потерпілої вже під час розгляду справи по суті в суді.
Натомість факт сексуального насильства, не пов’язаного з проникненням у тіло особи, таки мав місце.
Якщо найстрашніше сталося і з тобою чи твоєю близькою людиною, читай, як впоратися з емоціями, уникнути психологічних проблем після зґвалтування, а також куди можна звернутися за підтримкою.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.