Хмельницький — миле й неповторне у своїй затишній красі місто на Поділлі, на березі Південного Бугу. Воно навряд чи вразить тебе старовинною архітектурою, зате точно полонить серце своїми скульптурними родзинками та неповторними природними куточками й парками. У 2020 році саме Хмельницький був визнаний найкращим серед усіх українських міст за рівнем комфорту проживання. Коли святкують День міста Хмельницького та яка програма заходів очікується — читай у матеріалі.
День міста Хмельницький відзначається в останні вихідні вересня.
У 2024 році Хмельницькому виповниться 593 роки. Святкування Дня міста заплановане на останню суботу місяця — 28 вересня.
Місто, як зрозуміло з назви, нарекли на честь гетьмана Богдана Хмельницького, проте нога цього славетного вояка й не ступала на його вулиці. Під час війни 1648-1657 років гетьман навідував околичні містечка — Старокостянтинів, Меджибіж, які мали неабияке військове та оборонне значення, а от Плоскирів (перша історична назва міста) його не цікавив. Але тепер у Хмельницькому встановили найбільшу в Україні кількість пам’ятників гетьману — їх аж чотири, він тут чи не на кожному кроці.
Проте, це не єдина родзинка славетного міста. В парку імені Чекмана створений унікальний майданчик для дітей, оформлений скульптором Миколою Мазуром. Митець населив його величезними фігурами дитячих іграшок: Вертоліт, Велосипед, машини Ретро, Паротяг та інші — усі вони створені з металолому, мають реалістичний вигляд, а головне — з ними дійсно можна гратися. Хмельницький пишається тим, що володіє найбільшою колекцією оригінальних скульптур Мазура.
А ще в парку Чекмана молодята лишають замки з іменами, ініціалами та сердечками. Тут сотні таких символічних знаків вічної любові. Тепер їх чіпляють до інсталяції у вигляді обручок.
Є в місті власний майдан Незалежності, на якому у 2011 році встановили надзвичайно оптимістичну та колоритну композицію Віра. Надія. Любов. Берегині роду людського височіють над площею, розкинувши руки, як птахи — крила, а їхні тендітні постаті ніби захоплені в момент стрімкого руху вперед.
Хмельницький здавна відомий як знаний торговельний центр, один з найбільших у Європі, на базарах якого оберталися мільйони гривень. Та й перша згадка про місто пов’язана з грошима: у 1431 році польський король Владислав ІІ Ягайло дав своєму васалу Янові Чанстуловському 100 гривень на володіння двома селами, одне з яких — Плоскирівці — й стало основою сучасного міста.
За часи свого існування місто встигло побувати в складі кількох держав: Польського королівства, Речі Посполитої, Османської та Російської імперії, Української держави Богдана Хмельницького. Воно завжди було багатонаціональним і мультикультурним.
На початку 19 століття у місті було менш як п’ятсот будинків, проте вже тоді Плоскирів вважався рекордсменом з виготовлення… мішків. Ряднину для них тут виготовляли мільйонами аршин. Такий шалений попит на мішки пояснювався просто: в місті активно торгували вирощеним на Поділлі зерном та сіллю, яку везли з Криму до Європи.
Сприяло розвитку торгівлі й прокладання залізниці. Ще у 1870 році Проскурів (друга назва міста) з’єднали з Києвом та Західною Європою, а також з Одесою, де був розташований найбільший в країні чорноморський порт.
Не дивно, що традиція вигідно торгувати та дешево купувати в Хмельницькому збереглася і дотепер.
Святкування Дня міста заплановане на суботу, 28 вересня. Очікується проведення виставок, спортивних заходів, дитячих розваг.
Виступатимуть художні колективи, зокрема й за участю популярних естрадних виконавців.
У програмі святкування Дня Хмельницького: різноманітна культурна музична й танцювальна програми, запланований виступ народних ансамблів, хорів та оркестрів. Відбудуться благодійні ярмарки.
Фото з сайту Moemisto
Раніше ми розповідали про День міста Чернігів — читай, коли святкують, і цікавинки з історії.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.