Особливою гордістю для українців завжди були наші традиції. Однак з часом стало тяжко розібратись, звідки вони пішли та як їм слідувати. У переддень Різдва пропонуємо розібратись, яка різниця між колядуванням, щедруванням та посіванням, та коли цим варто займатись.
Пошукові запити у фото збігаються, а ось наші інформативні примітки трохи оригінальніші.
Колядування — давній звичай/обряд, що передбачає обхід різних домівок, паралельно співаючи колядки (календарно-обрядові пісні). Метою такої традиції є сповіщення усіх, що Ісус Христос народився.
Зірка зі стрічками й образом народження Христа всередині, рушник, свічка та дзвоник — традиційні атрибути колядування. Дехто також може брати ліхтар у вигляді зірки чи місяця, щоб колядників було видно здалеку.
Колядницькі табори можуть налічувати від шести до десяти осіб, серед яких можуть бути так звані скарбник, міхоноша, скандальник та навіть декілька музик. Очолює їх людина, яку називають березою. Вона знає всі колядки та має вести всіх за собою.
Переважно в Україні колядують 7 січня. Проте у деяких областях, здебільшого на Заході, колядувати починають ще на Святвечір, 6 січня.
Щедрування — давній звичай/обряд, що передбачає обхід різних домівок, під час якого співають щедрівки (календарно-обрядові пісні). Метою такої традиції є побажати господарям здоров’я і достатку та отримати за це певну винагороду.
Переважно щедрує тільки молодь. За традицією, дівчата співають щедрівки.
Парубки, своєю чергою, перевдягаються у Меланку, Василя, Козу та навіть Смерть і доповнюють усе дійство танцями та жартівливими сценками.
Традиційно щедрувати заведено у переддень Старого Нового року 13 січня до півночі (на Святого Василя та преподобної Меланії за церковним календарем). Дехто також воліє ще раз скористатися нагодою та пощедрувати на Водохреща 18 січня, проте це вже не обов’язково.
Посівання — давній звичай/обряд, що передбачає обхід домівок своїх родичів, сусідів і знайомих. Метою традиції є привітати господарів із Новим роком, побажати здоров’я та достатку й отримати за це винагороду.
Традиційно посівають чоловіки, оскільки, згідно з давнім повір’ям, у Новому році першим у домівку має увійти чоловік, щоб усе в родині було добре. Для посівання використовують зазвичай зерно, особливо жито чи пшеницю.
Раніше було заведено, щоб частину отриманих грошей за посівання чоловік відносив у церкву.
Посівають зазвичай у перший день Старого Нового року, тобто зранку 14 січня.
А якщо ви звикли святкувати у більш комфортних домашніх умовах разом з сім’єю, то варто почитати як же готується традиційна кутя та рецепти різдвяної страви.