Рівень захворюваності на ГРВІ, COVID-19 та грип протягом останніх тижнів зростає в багатьох країнах, тому людям рекомендують знову носити маски та дотримуватися інших застережних заходів. Про це нещодавно заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.
Однак найбільш ефективним засобом захисту проти тяжкого перебігу та ускладнень COVID-19 та грипу залишається вакцинація.
Нагадаємо, що у вересні минулого року Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом затвердило оновлені рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19, які попередньо були розроблені Національною технічною групою експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) з урахуванням рекомендацій ВООЗ.
Отож рекомендований курс первинної вакцинації проти COVID-19 складається з двох щеплень та одного бустеру, який вводять через 5 місяців.
Усі наступні щеплення — це додаткові бустери. Інколи їх також називають “сезонними бустерами”.
Зробити два додаткові бустери рекомендують людям з груп ризику тяжкого перебігу COVID-19. Їх слід вводити через півроку після останнього щеплення.
До груп ризику передусім належать особи, старші 60 років, а також пацієнти з серйозними супутніми хворобами.
Українці, які не належать до груп ризику, можуть за власним бажанням також зробити бустерні щеплення. Перед процедурою є можливість порадитися з сімейним лікарем в амбулаторії або в самому пункті щеплення.
Для додаткових бустерних доз можна використовувати будь-яку з доступних вакцин проти COVID-19.
Якщо з якихось причин ви порушили схему вакцинації й протягом рекомендованого терміну не отримали другу дозу вакцини або першу бустерну дозу, щеплення слід наздогнати за першої можливості.
Водночас чимало українців вже перехворіли на COVID-19 та отримали так званий природний імунітет. Чи потрібна вакцинація таким особам?
Масштабне дослідження, яке завершилося минулого року, доводить — щеплення є сенс робити навіть тим, хто вже стикався з хворобою. Про це повідомляє МОЗ України.
Крім природного імунітету та імунітету після вакцинації, вчені вирізняють ще один різновид — так званий гібридний імунітет. Його здобувають ті, хто перехворів, а потім зробив щеплення, або ж навпаки — спершу вакцинувався, а після цього захворів (адже, як було сказано, метою вакцинація передусім є запобігання важким наслідкам, а не саме захворювання).
Масштабний метааналіз, який об’єднав 26 досліджень, і результати якого були опубліковані у травні 2023 року в авторитетному медичному журналі The Lancet, свідчить, що гібридний імунітет проти COVID-19 є ефективнішим за природний.
Так, ефективність захисту проти важкого перебігу хвороби та госпіталізації у тих, хто перехворів COVID-19, становить 74% через рік після хвороби. Водночас особи, які і вакцинувалися, і хворіли, мають захист на рівні 97% через рік після первинного курсу вакцинації і 95% — через півроку після першого бустеру.
Отже, навіть якщо ви перехворіли, вакцинація – це можливість отримати кращий імунітет. Якщо вам більше 60 років або ви належите до інших груп ризику, скористатися такою можливістю у ваших інтересах.
Пройти первинний курс щеплень або отримати бустер можна вже через 28 днів після появи перших симптомів захворювання або позитивного результату тесту на COVID-19.
Довго хворієш, відчуваєш кволість, гарячку та симптоми ГРВІ? Можливо, варто перевіритись — читай, як зробити експрес-тест на COVID-19.
Головне фото: ЦГЗ
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.