Маленькі діти часто можуть мочитися уві сні. Такі прояви до п’яти років можуть бути нормальним, адже це один з етапів формування рефлексу сечовипускання
Але таке нетримання сечі, яке називають енурез, може бути наслідком певних вроджених патологій, приміром, аномалії сечових шляхів, товстої кишки та спинного мозку або емоційних потрясінь чи змін в організмі.
Дитячий лікар-уролог, завідувач урологічного відділення дитячої Лікарні святого Миколая у Львові Дмитро Шевчук розповів для Віри Шурмакевич з УП. Життя, що треба знати про енурез, його ознаки та лікування.
Енурез — це нетримання сечі переважно в нічний час, він може бути первинним та вторинним. Первинний виникає до п’яти років і є варіантом норми, якщо у дитини немає захворювань чи інфекцій. А вторинний енурез виникає внаслідок змін в організмі, патологій чи анатомічних аномалій. Саме цей не може пройти самостійно, його треба лікувати.
Лікар також наголошує, що нетримання сечі вдень не можна назвати енурезом, адже це інша проблема.
За словами Шевчука, таку патологію спричиняє нейрогенний сечовий міхур або нервово-м’язова дисфункція сечового міхура, у цьому випадку сечовий міхур не спорожняється належним чином через порушення або захворювання нервової системи. Розв’язанням таких проблем займається лікар-нейроуролог.
Дитячий лікар-уролог наголошує, що нейрогенну дисфункцію сечового міхура у дітей можна вилікувати, але як саме — визначає спеціаліст після консультації. Переважно для цього використовують медикаменти, катетеризацію, в окремих випадках можуть застосовувати хірургічні втручання.
Цю проблему не варто ігнорувати, адже нейрогенний сечовий міхур може призвести до запалення сечовивідних органів. Не треба зволікати, щоб не допустити ураження нирок, адже тоді дитина може потребувати гемодіалізу та/або трансплантації нирки.
Головний симптом вторинного енурезу — нетримання сечі у дітей віком старше п’яти років. Також варто звертати увагу на сечові шляхи, чи не має в них запалення або порушення. Крім цього, у дитини можуть бути:
Причинами первинного енурезу можуть бути затримка формування рефлексу сечовипускання або генетичну схильність (якщо один з батьків також страждав на нетримання сечі).
Причинами вторинного енурезу можуть стати:
Якщо дитину турбує така проблема, треба обов’язково звертатися до лікаря. Він проведе огляд та назначить необхідні аналізи та дослідження, зокрема це може бути загальний аналіз сечі та крові, огляд зовнішніх статевих органів та крижово-куприкової ділянки, УЗД нирок і сечового міхура тощо.
Дмитро Шевчук розповідає, що метод лікування залежить від причини появи захворювання. Якщо нетримання сечі з’явилося через стрес, то дитина має працювати з психологом, батьки також мають докладати усіх зусиль для покращення емоційного стану дитини.
Фото: Pexels
Батьки мають розпочинати з усунення психологічних проблем, важливо поговорити з дитиною про проблему, заохотити її прокидатися сухою, пообіцявши подарунок. Не можна в жодному разі кричати, сварити чи карати дитину за нетримання сечі, також не варто будити дитину серед ночі, адже це гальмує розвиток рефлексу сечовипускання.
Дитячий лікар-уролог зазначає, що лікування енурезу відбувається згідно з чинними європейськими протоколами.
— Зазвичай ми призначаємо безпечні гормональні препарати, які можна вживати дітям. Вони бувають у формі таблеток або у вигляді назального спрею. Його вміст всмоктується у слизові оболонки носа, — розповідає Шевчук.
Також можуть застосовуватися спазмолітики, які діють на м’язи сечового міхура. Вони його розслаблюють і таким чином збільшують сечовий міхур, щоб він не скорочувався, маючи менший об’єм.
Якщо з дорослішанням дитини проблема не зникає, то це може свідчити про вроджені аномалії, які можна усунути хірургічним шляхом. Чим раніше дитину прооперують, тим кращі результати будуть в майбутньому.
Наголошуємо, що не варто займатися своїм самолікуванням або самому лікувати дитину. Завжди треба звертатися до спеціалістів і не приймати ліки без призначення.
У дорослих також можуть бути проблеми з нетриманням сечі. Раніше ми розповідали про причини нетримання сечі у жінок.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.