Снарядний голод спровокував запит на коптери, якими наші воїни виводять з ладу дорогу російську техніку — танки, РЕБи, ППО. Їх на фронті треба десятки тисяч. Тому вся країна — від школяра до пенсіонера — збирає на дрони, сотнями тисяч їх паяють і збирають в гаражах, підвалах навчені аматори, їх везуть на фронт волонтери, збиваючись з ліку і не встигаючи замовляти нові партії.
Держава до процесу долучається повільно. Міністерство стратегічних галузей промисловості, яке відповідає за виробництво безпілотників, купило ліцензії у двох приватних фірм. І тепер такі коптери збиратимуть на державних заводах. Однак контракт досі не підписаний.
Вони виїздять на роботу до світанку, так більше шансів уціліти. Кіба, Льолік і Трактор — бійці роти ударних дронів Black Raven 93-ї бригади. За їхньою бойовою роботою ми спостерігали восени на околиці Бахмута, під Кліщіївкою, за яку й нині тривають важкі бої.
Льолік керує дроном. “FPV” в перекладі з англійської — “погляд від першої особи”. Кіба відповідає за начинку. Трактор тримає зв’язок зі штабом, одночасно вдивляється в монітор, шукає попутні цілі, коригує.
Неодноразовий наочний приклад — як коптери за тисячу доларів спалюють російський танк за кілька мільйонів. Він уже не вистрелить, це збережені життя українських воїнів.
FPV-дрони придумали для розваг. Наприклад, для спортивних перегонів. Після масового застосування на фронті з обох боків, ці коптери буквально змінили картину війни. FPV-дрони, залежно від моделі та завдань, можуть нести боєприпаси різних типів і ваги.
На FPV-дрони нині скидається вся країна — в офісах, під’їздах, школах і селах. Донатять діти й пенсіонери. Великі фонди й дрібні волонтери. Родичі бійців теж збирають гроші й купують в інтернеті.
Проект Соціальний дрон придумав Олексій Асанов із колегами. Принцип такий: кожен охочий долучається через чат, проходить перевірку, отримує інструкції. Навчають будь-кого з нуля за 15 днів. Умова — комплектовання ваше. Вже приєдналися 3 тисячі волонтерів.
Попри усталену думку, дефіциту кадрів Олексій не бачить. Натомість є проблема з комплектованням. Ми конкуруємо з ворогом за китайські виробничі потужності. Росія викуповує наперед величезні партії.
За виробництво FPV-дронів відповідає Міністерство стратегічних галузей промисловості. Процес почали у серпні 2023 року. Контракт на цей рік досі не укладений. Затримка виникла через технічну документацію — туди додали бойову частину, щоб військові отримали повний комплект.
Мінстратегпром купив ліцензії у двох приватних компаній. Це швидше, ніж розробляти власні моделі, але йдеться, по суті, про збирання з китайських запчастин. Нині міністерство працює над виробництвом деталей в Україні. На вітчизняні БпЛА уряд виділив 40 мільярдів гривень.
Фонд Повернись живим із UNITED24 та Монобанком зібрав на 5 тисяч дронів. За три дні українці та бізнес задонатили понад 226 мільйонів гривень. Вони ще не приїхали. Замовляли їх за кордоном. Це швидше, ніж в Україні. Але отримати таку велику партію одразу все одно неможливо.
FPV — це розхідник. Потреба величезна: під Авдіївкою, Бахмутом, Куп’янськом, Мар’їнкою, на Півдні чекати не можуть. Ворога треба бити вже, цілодобово.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про школяра, що самостійно збирає дрони.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.