Міністерство освіти й науки України опублікувало обсяги державного замовлення на підготовку аспірантів у 2024 році. За словами заступника міністра освіти України Михайла Винницького, цьогоріч держава виділила безпрецедентну кількість місць для навчання на аспірантурі — понад 7000. Як їх розподілять та які спеціальності у пріоритеті — розповідаємо далі.
Аспірантура-2024: скільки місць виділили для здобуття доктора філософії
Оприлюднений розподіл стосується лише місць в аспірантурі у закладах вищої освіти, які перебувають у сфері управління МОН. Кількість державних інвестицій в підготовку науково-педагогічних працівників надвисокий, наголошує Михайло Вінницький.
Загальна кількість виділених бюджетних місць цього року сягає понад 7000, з яких понад 6000 припадає на університеті в юрисдикції МОН.
Для порівняння, у 2020 році виділили 3025 місць, у 2021 та 2022 роках — 3125, у 2023 — 3109. У 2024 їх стало вдвічі більше, ніж у минулі роки.
Наразі із 6031 бюджетного місця в аспірантурі за денною формою у системі МОН розподілено 5409 місць. Найближчим часом уряд має перерозподілити ще понад 600 місць на користь таких галузей:
- інженерна;
- природнича;
- архітектурна;
- математична;
- ІТ.
В умовах збільшення інвестицій держави в підготовку аспірантів, цього року вперше МОН застосувало критеріальний підхід до розподілу держзамовлення на майбутніх студентів між закладами вищої освіти.
Якщо в минулому бюджетні місця в аспірантуру розподілялися між ЗВО на базі запитів самих закладів, то цьогоріч для визначення кількості місць на третьому рівні вищої освіти враховуються такі критерії:
- потенціал ЗВО у наявності штатних науково-педагогічних та наукових працівників в певній галузі знань;
- кількість успішних захистів дисертацій докторів філософії в певній галузі знань за минулий рік;
- кількість науково-педагогічних та наукових працівників ЗВО, які працюють за основним місцем роботи не менше шести місяців і мають не менше п’яти наукових публікацій у періодичних виданнях, які на час публікації було включено до наукометричних баз Scopus або Web of Science Core Collection;
- місце ЗВО у рейтингах QS World University Rankings, The Times HE World University Rankings чи Шанхайський рейтинг (загальних або галузевих).
В майбутньому цей підхід до розподілу бюджетних місць буде вдосконалюватися, щоб держава концентрувала ресурс аспірантів саме у тих ЗВО, у яких найбільший науковий потенціал і найкращі перспективи забезпечення якості освіти.
Ми також розповідали, як змінилася кількість охочих вступати у магістратуру та аспірантуру.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!