Половина дітей в Україні — в зоні ризику. До чого тут домашнє насильство?

Ксенія Букшина Директорка Constructive.institute, дослідниця, журналістка
Як допомгти дітям, що стали свідками домашнього насилля

Українці дуже цінують власних дітей, навіть більше за себе! Діти — в центрі уваги урядових активностей та ініціатив поважних міжнародних організацій. 

“Діти — головний пріоритет уряду”, — заявив кілька років тому один посадовець Кабміну. Але це якщо досліджувати мрії або вивчати політичні обіцянки.

А якщо подивитися навкруги — усе зовсім навпаки. 

Більш ніж половина всіх нині живих дітей приречені на домашнє насильство, а половина з них відтворять його у дорослому віці.

Постраждають самі, завдадуть страждання партнерам, дітям, батькам похилого віку. 

Українці люблять дітей. Дуже своєрідно

У 2019 році на конференції YES презентували результати дослідження Щастя та врядування. У ньому йшлося, зокрема, й про те, що українці більше, ніж представники інших 15 досліджуваних країн, вірять у щастя власних дітей понад своє власне. 

Переконані, що щастя не в здоров’ї, власному добробуті, свободі — а в майбутньому прийдешніх поколінь. Тобто ми віримо, що лише наші діти, а не ми самі, житимуть краще.

Нині кожен другий українець вважає за потрібне “готувати” дітей до майбутнього за допомогою насильства. 

Насильство буває різне: фізичне, сексуальне, економічне, психологічне — але часто за одним іде інше. 

Та навіть якщо дитина не отримує стусанів, а лише присутня в домі, де страждає інший член її родини, вона є свідком. І закон прописаний так, щоб її кваліфікувати та охороняти. 

Діти-свідки домашнього насильства страждають від цілого спектру ментальних, психічних та емоційних розладів через побачене вдома. 

Точніше, дитині навіть не потрібно бачити бійки в деталях — звуки, напруга у стосунках батьків та просто усвідомлення ситуації впливають так само травматично, як і безпосередня участь. 

Найчастіші наслідки для таких дітей:

  • депресія; 
  • безсоння;
  • складнощі із соціалізацією;
  • низька самооцінка;
  • зниження когнітивних функцій та здатності до навчання.

Діти переймають модель поведінки батьків, і 40–70% дітей-свідків домашнього насильства відтворюють його в дорослому житті — виміщають на партнерах, дітях і батьках. 

Карантин погіршив ситуацію

Карантини та локдауни погіршили ситуацію із домашнім насильством. Кількість постраждалих подвоїлася в усьому світі. Україна — не виняток. Вже близько 270 тисяч заяв та звернень зафіксувала Нацполіція за минулий рік.

Чи можна виправити це

По-перше, було б добре назвати проблему проблемою. Категорія діти-свідки домашнього насильства розмита в усвідомленні суспільства.

Як зауважила представниця UNFPA в Україні:

Коли ми говоримо, що діти є свідками домашнього насильства, — це ніби трішки нівелює оці нові зміни до законодавства, що такі діти є постраждалими від домашнього насильства.

По-друге, необхідно почати рахувати й ставити на облік дітей-свідків домашнього насильства.

По-третє, маємо упевнитися, що усі суб’єкти реагування на домашнє насильство (школа, садочок, лікар, психолог, соцпрацівник, поліцейський, суддя, прокурор, адвокат) вміють працювати з такими дітьми. Якщо ти побачив(-ла), що з дитиною щось не так  — втручайся, захищай, доповідай, викликай.

Доведено, що поява третього дорослого в житті дитини-свідка домашнього насильства, що може показати альтернативну модель поведінки, дати добро та любов, нівелює негативний вплив, дає шанс дитині не стати кривдником або жертвою в майбутньому.

Наступного року ми втілимо ініціативу Свідки з майбутнього і працюватимемо над проблемою запобігання насильству в українських громадах. 

Ми відкриті до діалогу, проконсультуємо та допоможемо — звертайтеся. Домашнє насильство — це спільна проблема.

Насильство буває не тільки фізичне, а й моральне. Коли ти постійно свариш свою дитину і не кажеш жодного ласкавого слова, це теж негативно впливає на неї.

Раніше ми розповідали, як знецінення травмує дитину

Теги: Насилля