Нова небезпечна забавка віруситься в TikTok серед дітей та підлітків, а саме сумнівна гра Червоні двері, жовті двері. Мета цієї гри — короткочасне впадіння в стан, схожий на транс, через масажування скронь.
Однак лікарі та психологи попереджають — наслідки для здоров’я можуть бути серйознішими, ніж здається на перший погляд. А дітям із нестійкою психікою це може загрожувати зривами та нічними кошмарами.
Oboz.ua поспілкувалися з експертами, щоб дізнатися, який вплив гри на ментальне та фізичне здоров’я дітей.
Червоні двері, жовті двері: правила небезпечної гри з TikTok
Суть гри в тому, що один з учасників є провідником, а другий — піддослідним суб’єктом. Гравець має лягти на коліна ведучого, йому під голову підкладають подушку. Провідник починає масажувати скроні, повторюючи фразу: “Червоні двері, жовті двері, двері іншого кольору”.
Піддослідний має підняти вгору обидві руки, а коли він побачить двері, то має опустити їх. Після цього ведучий починає розпитувати: “Що ти бачиш?”, “Хто перед тобою?”, “Опиши кімнату, якого вона кольору?”, “Чи є хтось чи щось у кімнаті?”.
Суб’єкт в стані, що схожий на напівсон, розповідає, що бачить двері червоного, жовтого або навіть зеленого кольору. Він відчиняє їх й потрапляє до кімнати.
Якщо він або вона кажуть, що бачить багато годинників, то ведучий просить його вийти, інакше може потрапити в пастку. Також не можна зустрічатися з людиною у чорному тощо.
Через низку запитань провідник проводить суб’єкта по уявному будинку. Важливою умовою гри є вчасне пробудження піддослідного, щоб він не застряг там назавжди.
Знімають відео та показують у TikTok
Школярі почали масово вводити один одного в стан трансу та поширювати відео з грою в TikTok. Зрозуміти, чи справді вони увійшли у транс і щось бачили, – неможливо.
Дуже невелика кількість дітей зізнається, що нічого не бачила. Інші ж розповідають жахливі деталі своєї подорожі та залучають до гри своїх друзів.
6-класниця однієї зі шкіл Києва каже, що її подруга розповідала про стару хату з кривими дзеркалами.
Вона втікала з кімнати з годинником, але потрапила до іншої кімнати, де було багато дивних людей. Словом, її ледве розбудили, тепер вона погано спить. Але в нас уже майже весь клас грає у ці двері.
Батьки стверджують, що тепер їхні діти погано сплять, інші називають це просто поганим захопленням на кшталт “синього кита” — гри, де куратор роздає дітям небезпечні завдання, підводячи до спроби суїциду.
@j.e.r.i.k.s3789 #краснаядверьжёлтаядверь #fyp #рекзаюшь ♬ original sound – Dreamysolartune
Початок психічної хвороби? Як гра калічить ментальне здоров’я
Дитяча психологиня Наталія Валедова вважає, що ця гра небезпечна для дітей та підлітків. Перша небезпека — суто фізична.
— Масажує скроні не професіонал, а дитина. Йдеться про поверхневу скроневу артерію, яку можна передавити. І щоб досягти ефекту ейфорії, масажувати треба довго.
Внаслідок таких дій може порушитися кровообіг. Якщо у дитини є аневризма судин у голові, це може призвести й до головних болей, підвищення внутрішньочерепного тиску і навіть інсульту.
Масажування скронь викликає не галюцинацію, а так званий мислеобраз. Якщо в дитини є схильність до психічних захворювань, це може стати початком певної хвороби.
Вразливі діти можуть бачити ніжні жахи, оскільки гра заснована на страху. Це призводить до невротичних станів та порушення сну.
— Такі масові ігри можуть бути розраховані на те, щоб готувати дітей та підлітків до підпорядкованості. Якщо він пішов за стадом, то й по життю йтиме, не матиме своєї думки й піде за натовпом, — додає психологиня.
Використовують психологічні техніки для трансу
Віцепрезидент Української асоціації психоаналізу та психолог Володимир Мамко стверджує, що ще Зигмунд Фрейд під час лікування пацієнток від неврозів укладав їх на канапу й натискав на лоб. Пацієнтка мала заплющити очі та говорити те, що спадає на думку.
— Дуже схоже — тут на лоб натискати, тут скроні масажувати. Вважаю, що йдеться про звичайні маніпуляції, які властиві психологічним технікам. Усі ці маніпуляції слугують одному — відвернути увагу.
На його думку, це своєрідне довільне викликання певних станів. На кшталт того, як в минулому діти викликали духів, а потім відчували панічний жах та ховалися, бо їм здавалося щось погане.
— Це своєрідні подібні ігри й у сучасних дітей. Тут іде послідовність виборів: уяви собі те, уяви собі це. Також працює холодинаміка, коли в тебе в голові розгортаються образи — як мультики, дуже яскраві.
На людей-психотиків це може вплинути особливо погано — аж до виникнення повноцінного психозу. Вони дуже вразливі, і такі речі можуть стати для них катастрофою, попереджає фахівець.
Ми також розповідали, що в Албанії заборонили TikTok після трагічного випадку з підлітком.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.