Домагання у війську: що робити та куди звертатися у такому випадку

Вікторія Мельник журналістка сайту
домагання у війську

Широкомасштабна війна утворила нову касту в українському суспільстві — військових, що пішли до армії з інших професій. Однак не варто забувати, що військо в умовах повномасштабного наступу росіян формувалося з різних людей. Тож нині армія України є так званим зрізом цілого суспільства.

Почастішали історії про домагання до жінок-військовослужбовиць з боку їхніх колег-чоловіків у війську. Нині в ЗСУ служить майже 43 тис. жінок на різних посадах, — повідомляло Міноборони.

Однак, що робити, якщо стикаєшся з домаганнями у війську? Куди звертатися та що вважається злочином? Історію санінструкторки та екс-військової Яни розповіла журналістка видання УП.Життя Анастасія Поя. Ми виокремили та ділимося відповідями на основні запитання, які можуть виникнути у військовослужбовиць.

Домагання у війську

Історія Яни є показовою та підтверджує той факт, що військо є лише зрізом всього суспільства України. Жінка зазначає: негативного досвіду за час її роботи санінструкторкою у батальйоні було набагато менше ніж позитивного, однак деякі випадки таки змушували задуматися про скарги керівництву.

Жінка кілька разів стикалася з домаганням у війську. За її словами, більшість цих чоловіків були зарученими або одруженими.

— Чоловіками керує безкарність, на мою думку, але заявляти комусь на горі про подібні прояви мені здавалося абсолютно безперспективним та безнадійним. Це так далеко, високо й голосно кричати треба, й, найімовірніше, тобі нашкодять безпосередньо по місцю служби — швидше так, ніж хтось допоможе, — каже жінка.

Вона розповіла, що вперше з проявами домагань вона стикнулася серед дня у медпункті, коли зі скаргами на грип до неї пришов солдат. Після того, як військовий отримав пігулку, то підійшов до неї, хотів обмацати та поцілувати. Яна сильно відштовхнула чоловіка, і бачила його тоді вперше та востаннє.

Інший випадок — коли батальйон обговорював найближчі плани. Яна наголошує: не користується косметикою та має дуже скоромний вигляд. Однак побратим наприкінці розмови просто ляснув її по сідницях.

А це виглядає так: красива жінка, о, то я її лясну по попі. Цей жест ніби визнає мою особливу привабливість та жіночність. 

— Я впевнена, що він не мав бажання мати якісь більш інтимні стосунки, але просто таке сприйняття жінки, наче я “краса колективу”, то чому б мене не ляснути чи відпустити якийсь тупий жарт,— каже Яна.

Втретє вдавати, що нічого не відбулося, Яні довелося після інциденту у вбиральні. Побратим, що зайшов за жінкою до приміщення, просто поцілував її у шию, підійшовши зі спини. Чоловік раніше розповідав Яні, що одружений.

Що вважається злочином і як діяти

Відповідно до Кримінального Кодексу України, злочином вважається: 

  • зґвалтування (Стаття 152 ККУ) — вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої людини з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди;
  • сексуальне насильство (Стаття 153 ККУ) вчинення будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов’язаних із проникненням в тіло іншої людини, без добровільної на це згоди;
  • примушування до вступу в статевий зв’язок (Стаття 154 ККУ).

— Ляпас по попі чи поцілунок незнайомої людини в шию без згоди є підвидом сексуального насильства. При цьому вичерпного переліку дій, які належать до сексуальних домагань чи насильства, немає, — зазначила в коментарі УП.Життя юристка Анна Пашкіна.

Якщо ти став/(-ла) свідком чи очевидцем такого виду злочину, варто зібрати необхідні докази та дані про злочин і кривдника та дотримуватися порядку дій.

  1. Збери докази вчинення злочину (листування, відео, фото, залишки ДНК на одязі, синці).
  2. Знайти адвоката для захисту своїх прав.
  3. Повідом про злочин керівництво та вимагай службового розслідування.
  4. Звернися до правоохоронних органів.

Домагання та небажані дії чи слова можуть чекати будь-кого на будь-якій роботі. Таке явище називається харасментом: детальніше про харасмент та його прояви ми писали раніше.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.