Чи можна проводити вибори під час воєнного стану: пояснення в законах та Конституції

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Чи можна проводити вибори під час воєнного стану: пояснення в законах та Конституції

Дональд Трамп та російські офіційні обличчя наполягають на проведенні виборів в Україні, апелюючи до нелегітимності Володимира Зеленського, термін президентства якого мав минути у травні минулого року. 

Однак в державі досі діє воєнний стан, а бойові дії не стихають жодної хвилини. Це викликає низку питання, зокрема чи можна проводити вибори під час воєнного стану. Що про це говорить закон — розбираємося далі. 

Чи можна проводити президентські вибори під час воєнного стану

Стаття 19 Закону України Про правовий режим воєнного стану забороняє проводити такі заходи під час війни:

  • зміна Конституції України;
  • зміна Конституції Автономної Республіки Крим;
  • проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування;
  • проведення всеукраїнських та місцевих референдумів.

Цей пункт закону закриває багато питань щодо можливостей виборів в України. Окрім цього, частина 1 статті 108 Конституції України стверджує, що президент виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного президента України

Отож, Володимир Зеленський має й надалі виконувати функції президента аж до скасування воєнного стану та оголошення законних виборів його наступника. 

Також можна констатувати, що вибори під час воєнного стану не будуть мати юридичної сили, а їхні результати, у разі проведення, можна оскаржити у судах.

Чому не можна проводити вибори під час воєнного стану: заява президента Зеленського

У січня президент Зеленський наголосив, що будь-які вибори можливі лише після завершення війни або внесення законодавчих змін. Про це він сказав під час інтерв’ю в ефірі телемарафону. 

— Згідно з Конституцією, вибори президента та парламенту можуть відбуватися лише після скасування воєнного стану. Під час воєнного стану вибори неможливі. Щоб їх провести, потрібно змінювати законодавство, і це стосується як президентських, так і парламентських виборів, — процитувало його Суспільне.

Законодавство чітко визначає: до проведення виборів нових парламенту або президента чинна влада залишається легітимною.

У разі, якщо в Україні припиниться гаряча фаза війни й залишиться сильна армія, сильний пакет зброї, гарантій безпеки, а Верховна рада скасує воєнний стан та призначить дату виборів — тоді вибори стануть можливими, додав гарант. 

Серед інших аргументів на користь виборів Трамп назвав низький рейтинг Зеленського. Що насправді українці думають про президента та який рівень довіри до нього — розповідали раніше. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Новини