Примусово не можна: які кроки допоможуть повернути українських біженців

Анастасія Грубрина журналістка сайту
Примусово не можна: які кроки допоможуть повернути українських біженців

За кордоном перебувають понад 7,7 млн українських біженців, з яких 5,3 млн — у ЄС. І, за різними оцінками, повернутися додому готова майже половина наших громадян. Чи можна повернути людей у країну примусово і які методи може використати держава?

Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, кандидат економічних наук Олексій Позняк розповів для РБК-Україна, чи можуть у теорії примусово повернути українців з-за кордону.

Неповернення українців додому: ризики

Олексій переконаний, зрозуміти, скільки українців реально готові повернутися додому, можна буде протягом першого року після закінчення повномасштабної війни. Він називає такий відтік громадян серйозною проблемою, яка впливає на демографію та економіку.

У найближчій перспективі — це брак робочих рук, непідвищення зарплат, зниження рівня народжуваності та зростання безробіття серед вихователів та вчителів.

Крім того, міграційні втрати призведуть до посилення старіння населення і збільшення навантаження на ті прошарки суспільства, які є виробниками матеріальних благ та платних послуг.

За словами Олексія Позняка, у випадку інвестицій в Україну та створення робочих місць, значна частина українців може повернутися в країну. 70% від європейських зарплат в Україні стимулюватимуть людей повернутися.

Та найголовнішими чинниками повернення наших громадян є безпека, робота та гідні зарплати, наявність житла, можливість кар’єрного росту (для тих, хто і раніше обіймав високі посади).

Чи можна повернути біженців примусово

Олексій пояснює: людей, які виїхали саме через війну, повернути легше. Адже трудові мігранти переважно не мали висококваліфікованої роботи в Україні, і цілком задоволені своєю роботою, яку знайшли давно.

А серед вимушених біженців значна частина — не задоволені своїм фінансовим становищем і роботою, яку їм дали. За всіх умов в Україні вони могли б працювати на улюбленій роботі та досягати більшого.

На сьогодні стимулювати повернення – не думаю, що це раціонально. Бо все-таки наші люди там в безпеці, і держава зацікавлена тому, щоб вони збереглися.

На цьому етапі, вважає Позняк, варто показувати українцям за кордоном, що про них не забули, чекають і створять гідні умови, щойно це стане можливим. Діти мають лишатися в українському контексті, якщо не українських школах за кордоном, то хоча б вивчати щось про рідну країну.

Ті, хто продовжує за кордоном вивчати українську мову і літературу – їхні сім’ї з більшою ймовірністю повернуться в Україну, ніж ті, хто цього не робить.

Олексій звернув увагу, що і українцям в Україні варто пояснювати, що люди за кордоном нам потрібні, аби не було суперечок, що хтось сидів за кордоном, а хтось платив податки Україні.

Звичайно, все треба робити акуратно. Ніякого примусового повернення бути не може – ні з боку України, ні з боку держав, які приймають українців. Це ні до чого хорошого не призведе.

Раніше ми розповідали, що Польща змінює умови прийняття біженців.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Новини