Наразі для багатьох українців ліки залишаються розкішшю. В умовах війни доступ до медикаментів став не менш важливим за доступ до води чи їжі.
Саме тому, будь-яке державне втручання у цінову політику фармринку привертає особливу увагу.
Суть нововведень
Постанова Кабміну №168, ухвалена з метою стримування цін на лікарські засоби, запроваджує низку змін. Зокрема, розширює повноваження держави щодо контролю за цінами та забороняє маркетингові виплати аптекам з боку виробників.
За офіційними даними МОЗ, вже знижено ціни на понад 100 препаратів, ще кілька сотень позицій перебувають у процесі перегляду.
Позиція омбудсмана
Проте омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що документ не надходив до нього на погодження. Більше того, він висловив стурбованість тим, що ця постанова несе загрозу для невеликих аптек, особливо у сільській місцевості. Їм може загрожувати закриття.
Це створює реальну загрозу скорочення аптечної мережі у віддалених регіонах. Там, де й без того доступ до медичних послуг є обмеженим.
Омбудсман також підкреслив, що скасування маркетингових виплат позбавляє маленькі аптеки одного з ключових джерел прибутку і зобов’язує бізнес самотужки покривати економічні втрати, зокрема — підвищення цін на електрику, витрат на доставку препаратів до аптек тощо.
Такий крок може змусити аптеки підвищувати ціни на інші препарати, яких немає у переліку МОЗ.
Запити до МОЗ і подальші дії
Дмитро Лубінець вже звернувся до МОЗ та Державної регуляторної служби з проханням оцінити наслідки впровадження постанови №168.
Ми очікуємо зваженої державної політики, яка дозволить водночас і знижувати ціни, і підтримувати інфраструктуру.
Раніше ми розповідали про національний комітет цін на ліки від МОЗ.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.