Безпека, Європо! Головування Польщі в Раді ЄС — цілі та співпраця з Україною

Вікторія Мельник журналістка сайту
головування Польщі в Раді ЄС

Світ остаточно переходить у нову епоху свого існування: низка потрясінь та випробувань, як от війна у самому центрі Європи, а також полярність центристських та ультраправих сил у регіоні, переходять на новий етап.

Без підтримки партнерів Україні буде надзвичайно важко вистояти проти Росії та диктувати свої умови перемовин. Ця позиція є незмінною, хоч і не імпонує багатьом. Водночас зараз Україна має надію на покращення загальної ситуації, адже до головування у Раді Європейського Союзу приступила Польща.

Після півроку під головуванням Угорщини, Польща, яка планомірно роками говорила про небезпеку від Росії для всього європейського континенту, може посилити свої позиції у ЄС та просувати необхідну політику.

Про цілі для Польщі та виклики для України, а також чи буде країна-партнерка просувати українське питання у Раді ЄС, дізнавалася журналістка видання sestry Катерина Трифоненко. Ми переповідаємо найцікавіше.

Головування Польщі в Раді ЄС: які цілі країни

Після піврічного головування Угорщини, 1 січня 2025 на пост заступила Польща.

Старший науковий співробітник Центру східних досліджень Кшиштоф Нечипор у коментарі виданню sestry зазначає, що наразі Польща найбільше з усіх країн Європи готова до головування.

Адже саме Польща роками вказувала на загрозу з боку Росії, попри зміну влади всередині країни.

Також Польща є незмінним партнером України, надаючи не лише фінансову, а й гуманітарну та військову допомогу.

— Це робить Польщу надійною і стабільною країною з потенціалом політичного лідерства у сфері безпеки в Європі. Особливо тоді, коли інші важливі країни ЄС переживають внутрішні кризи, а міжнародна ситуація залишається нестабільною і непередбачуваною, — зазначив Кшиштоф Нечипор.

Разом з тим, повернення Дональда Трампа до Білого Дому викликає занепокоєння з погляду на можливі зміни щодо устрою НАТО. Такої думки дотримується виконавчий директор Празького інституту Європейської політики EUROPEUM Мартін Вокалек.

Польща виступає прихильником партнерства ЄС-НАТО і хоче зберегти партнерство зі США, — каже він.

Водночас на внутрішню динаміку в ЄС впливатимуть події в інших її країнах-членах. Як от вибори в Німеччині та криза у Франції. Саме ці чинники наразі вказують на сильну позицію Польщі, яку раніше віддавали Франції та Німеччині.

Наразі й перед самою Польщею стоять виклики, такі як президентські вибори. Часто у цей період розігрується й антиукраїнська карта, тож може бути доволі складно задовольнити внутрішні потреби та дотриматися політичного вектора.

Відомо, що головування Польщі пройде під гаслом: “Безпека, Європо!”.

Пріоритетами польського головування в ЄС є зовнішня, внутрішня, інформаційна, енергетична, економічна, продовольча безпека, а також поглиблення безпеки у сфері охорони здоров’я. 

На що сподіватися Україні

Виконавчий директор Празького інституту Європейської політики EUROPEUM Мартін Вокалек припускає, що Польща, як один із найсильніших союзників Києва в Європі, може наполягати на початку переговорів про вступ України до ЄС під час польської каденції.

Після угорського головування це ключова можливість для України на шляху до членства в ЄС.

— Крім того, польське головування може очолити зусилля, спрямовані на наближення України до стандартів ЄС, що потенційно може призвести до глибшої інтеграції країни в політичні та економічні рамки Союзу — що, звичайно, залишається великим викликом, поки Україна захищається від безпрецедентної російської агресії, — зазначив Мартін Вокалек.

Саме тому наразі Києву важливо імплементувати усі відповідні акти, аби відповідати критеріям вступу.

На думку журналіста, народного депутата України та співголови групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща Миколи Княжицького, у стратегічних інтересах Польщі — вступ України до ЄС.

Політики, які зараз перебувають при владі у Польщі, розуміють, яка відповідальність на них, вони є переконаними демократами та виступають за єдність Європейського Союзу.

Є й труднощі: наприклад, антиукраїнські погляди премʼєрів Словаччини та Угорщини.

Тож під час головування, Польщі варто подолати розбіжності всередині ЄС, щоб мати чітку відповідь проти російської агресії у самому центрі Європи.

На посаді нового президента США Дональд Трамп за день вже підписав низку указів. Також говорив і про Україну: читай його заяви у матеріалі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Новини