Попри те, що інфляція не мала перетнути прогноз, вона зробила це ще наприкінці листопада — на початку грудня. Нині інфляція в Україні досягла 11,2%. Хоча представники Нацбанку запевнили, що вона переросте 10% з січня 2025. Що потрібно знати про зростання цін в Україні?
Інфляція в Україні зараз
Станом на 12 грудня 2024 року інфляція в Україні досягла 11,2%. Про це повідомили у НБУ. Головним чинником стрімкого росту інфляції назвали здорожчання продуктів.
Крім цього на стрибок інфляції вплинули менші урожаї, скорочення пропозиції на них, здорожчання сировини для харчової промисловості.Зростання цін на сирі продукти стрімко пришвидшилося — до 15,7% р/р.
Зростання цін на сирі продукти стрімко пришвидшилося — до 15,7% р/р.
За прогнозом НБУ, протягом найближчих місяців інфляційний тиск зберігатиметься. Зокрема тому, що зменшилася пропозиція продуктів, збільшилися видатки з бюджету, відбулося підвищення зарплат і зберігається дефіцит електроенергії.
Водночас Національний банк очікує, що наступного року інфляція поступово повернеться на траєкторію зниження й надалі прямуватиме до цілі НБУ — 5%.
Що здорожчало найбільше
Порівняно з листопадом 2023, цього ж місяця у 2024 здорожчання відбулося на 11,2%. У Держстаті зафіксували, найбільше здорожчали такі продукти:
- яйця (на 55%);
- хліб (на 15%);
- картопля;
- цибуля;
- морква;
- буряк;
- капуста.
Від погодних умов найбільше постраждав урожай картоплі. Літо було надто посушливим. Виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі Ольга Самойліченко пояснили для BBC більше.
Перший фактор — велика посуха в Україні. З 1 серпня до 15 вересня фактично не було опадів, що спричинило зниження врожайності на 20-30%. Другий фактор — професійні виробники картоплі не могли її копати через дуже сухий ґрунт.
Тож в Україну почали завозити картоплю з Польщі та Литви. Та сама ситуація склалася і з урожаєм цибулі. Впродовж першого тижня грудня ціни почали стабілізуватися — адже до країни потрапили імпортні овочі.
Попри здешевшання картоплі та цибулі, вартість моркви, буряка та капусти — росте. Очікувати на зниження цін варто не раніше весни.
Раніше ми розповідали, як впоратися з інфляцією і зберегти бюджет.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.