Стан метро та мостів у Києві — не найкращий і потребує термінового втручання. Аби не сталося транспортного колапсу, особливо взимку, слід негайно розпочинати ремонтні роботи.
1 серпня КМДА звернулася до уряду з вимогою невідкладної реставрації. А сайт 24 Каналу зібрав всю необхідну інформацію, яку нам варто знати.
Ситуація з мостом Патона в Києві
Міст Патона — один із мостів через Дніпро у Києві, він є найстарішим автомобільним мостом столиці, а також першим цільнозварним металевим мостом у світі.
Аварійним міст вважають з 2017 року. Ним досі пересуваються громадський транспорт та автівки. Технічне обслуговування моста не проводилося з 1953 року, тож науковці Інституту електрозварювання
закликали закрити його на ремонт.
КМДА звернулася щодо цього до уряду, адже міст був переданий для ремонту у програму Велике будівництво. КМДА додала, що моніторингом технічного стану споруди займаються фахівці КП Київавтошляхміст.
Заступник гендиректора Інституту електрозварювання імені Патона Валерій Поздняков розповів для The Village, що за понад 70 років існування мосту його реконструювали лише раз, у 2004 році. А активна руйнація через корозії почалася у 2013 році.
У 2018 році міст отримав п’ятий експлуатаційний стан, тобто непридатність до використання. Рух крайніми смугами і транспорт з навантаженням на вісь понад 6 тонн заборонили.
Спершу міст хотіли відремонтувати до 2025 року, замовником був Київавтодор. Ситуація не пішла далі, адже міст вважається пам’яткою містобудування та архітектури, на ремонт і реставрацію якої потрібні дозволи Мінкульту. Роботи у 2020 році не почалися.
Директор Інституту електрозварювання ім. Патона Ігор Кривцун в інтерв’ю для LIGA.net розповів, що міст Патона може впасти:
За останні два роки я підписав, мабуть, три або чотири звернення до Кличка, до Шмигаля. Ми пояснюємо: шановні, міст скоро впаде. Він не обслуговувався фактично з 1953 року.
Через корозію товщина металу могла суттєво зменшитися. Крім цього міст жодного разу не був обстежений повністю, тож про його реальний стан можна лише здогадуватися.
А за словами інженера Андрія Лімонова, побудувати новий міст буде дешевше, ніж ремонтувати старий. Однак міст Патона є пам’яткою архітектури, і може бути лише реставрований. Процес гальмується відсутністю дозволів на роботи.
До повномасштабної війни виділили 7 млрд грн на реставрацію, яку мали закінчити у 2025 році. Усі тендери були скасовані. У квітні 2024 Кабмін виділив 1 млн грн на роботи з реставрації моста Патона. Однак досі про початок робіт чи бодай наміри ремонту невідомо нічого.
Міст потрапив до програми Великого будівництва, а тому реставрувати його повинен не Київ, а Служба відновлення Київської області. Окремою проблемою є радянські зірки на мосту. Їх також не можна декомунізувати через статус мосту як пам’ятки архітектури.
Київ має два мости через Дніпро в аварійному стані — Патона і міст Метро. Щодо моста Метро відкрито тендер, очікується завершення робіт до кінця 2026 року. У критичних випадках весь трафік з цих мостів перейде на Дарницький та Північний мости, що може спричинити транспортний колапс.
Раніше ми розповідали про причини підтоплення метро у Києві.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.