Попри війну, зміни клімату та інші виклики, аграрії розпочали весняну посівну кампанію. За даними Мінагрополітики, до 20 березня аграрії з 19 областей засіяли 250,4 тисячі га ярих зернових та зернобобових культур.
Сезон сівби розпочали фермери Одещини та Миколаївщини. Остання лідирує за темпами робіт. Там фермери засіяли пшеницею, ячменем, горохом та вівсом 43 тисяч га, тобто 17% від усіх засіяних площ.
Які культури цьогоріч в пріоритеті та що ускладнює сівбу — Економічна правда ділилася деталями.
Посівна 2025: які культури сіють в Україні
Площі сівби ярих культур, озимої пшениці, ячменю та ріпаку можуть залишитися на рівні 2024 року і становити 19 млн га, спрогнозували в Українському клубі аграрного бізнесу. Найбільшу площу, ймовірно, займе соняшник — 5,1 млн га. Це на 4% більше, ніж торік.
Через важкі погодні умови у 2024 році на ринку дефіцит насіння соняшника. Це призвело до зростання цін. Тож у 2025 році планують частково перекрити нестачу, каже керівниця аналітичного відділу УКАБ Світлана Литвин.
Далі в пріоритеті аграріїв пшениця, переважно озима. Нею засіяли близько 4,8 млн га, що на 2% менше показника попереднього року. Усе через недостатню кількість вологи при осінній сівбі.
Площі під кукурудзу зростуть на 10% до 4,4 млн га. Причина — відновлення цін на цю культуру у 2024 році завдяки налагодженню експорту та відсутності перехідних залишків, що тиснули на ціну.
Торік посіяли значно більше сої через її вищу рентабельність. Зараз її посіють на 12% менше.
— Два роки поспіль соя була ледь не єдиною прибутковою культурою. У 2024 році ціни знизилися, тому очікуємо повернення площ до звичних показників.
1,4 млн га виділять під ячмінь, а от землі під ріпак скоротяться на 15% через брак вологи в ґрунті під час осінньої сівби. Ним засіяли 1,1 млн га.
Які виклики для посівної
Протягом 2022-2023 років головною перепоною були бойові дії. Але у 2024 році додалася погода, що спричинила велику посуху.
Цілком можливо, що ця проблема залишиться й у 2025 році. Через потенційну посуху може зменшитися обсяг та погіршитися якість врожаю.
— Відсутність достатньої кількості вологи в ґрунті восени й недостатня кількість дощу та снігу взимку призвели до труднощів із сівбою, – розповідає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
Найбільше ця проблема зачепила аграріїв у південно-східних регіонах України.
Крім цього, відчувається нестача працівників через мобілізацію та міграцію. За оцінками, сектору бракує 1 млн працівників. Загрозою може стати й подорожчання перевезень залізницею.
Якщо Укрзалізниця збільшить тариф на 37%, зростуть витрати на перевезення. Аграрії не зможуть акумулювати ці кошти у своїх господарствах. Все зароблене доведеться викласти на логістику.
Витрати на весняну сівбу (насіння, добрива, пальне, логістика) виросли на 15%. А уся кампанія коштуватиме аграріям 200 млрд грн.
Втрати через війну
Через бойові дії Україна втратила понад 20% сільгоспземель, зазначив міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль. Якщо у 2021 році вдалося виростити 106 мільйонів тонн зернових і технічних сільськогосподарських культур, то у 2024 всього 77 мільйонів тонн.
Прямі й непрямі збитки агросектора за три роки оцінюють у 80 млрд доларів. Серед втрат — порушення логістики, рекультивація, розмінування або втрата земель, здорожчання добрив і пального.
Прямі збитки оцінюють у 11,2 млрд доларів. Найбільшу частку становлять:
- зруйновані та пошкоджені сільськогосподарська техніка та устаткування — 6,5 млрд доларів;
- зерносховища — 1,9 млрд доларів;
- знищена або вкрадена продукція — 1,9 млрд доларів.
Внаслідок знищення Каховської ГЕС зникло багато родючих полів. Ми розповідали, як це вплине на агросектор України.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.