За даними правозахисної організації Amnesty International, минулого року у 15 країнах було страчено щонайменше 1 518 людей. Це найвищий показник за останнє десятиліття!
І хоча загальна кількість країн, де виконуються страти, зменшується, кількість самих страт стрімко зростає. Детальніше ознайомся з сумною статистикою у нашому матеріалі.
Чому збільшилася кількість страт у світі
Основний приріст смертних вироків припав на країни Близького Сходу. Іран, Ірак і Саудівська Аравія разом становлять 91% від усіх зафіксованих страт у світі у 2024 році. Іран стратив щонайменше 972 особи, Саудівська Аравія — 345, а Ірак — 63.
Проте Amnesty International повідомило, що більшість з цих вироків були винесені після судових процесів, які не відповідали міжнародним стандартам.
Китай, Північна Корея та В’єтнам — поза статистикою
Хоча Китай вважається абсолютним лідером за кількістю страт, точні дані залишаються засекреченими. Те ж саме стосується Північної Кореї та В’єтнаму. Саме тому, реальна кількість смертних вироків у 2024 році може бути значно вищою за офіційні цифри.
Смертна кара як інструмент влади
У деяких країнах страти продовжують використовуватися для придушення інакодумства. В Ірані та Саудівській Аравії смертні вироки нерідко застосовують до політичних опонентів, протестувальників і представників меншин. Такі випадки супроводжуються тортурами, примусовими зізнаннями і несправедливими судами.
Які країни вже скасували смертну кару
Попри загальне зростання кількості страт, світ поступово рухається до повної відмови від смертної кари. У 2024 році Зімбабве скасувало смертну кару за звичайні злочини, Малайзія провела реформу, що врятувала більше тис. засуджених, а понад дві третини країн ООН підтримали резолюцію Генасамблеї щодо мораторію на виконання смертних вироків.
До того ж правозахисники звертають увагу на випадки, коли кампанії громадськості та адвокатів рятували життя. Наприклад, у США засуджений до смертної кари Роккі Майерс, попри порушення у справі, отримав помилування. В Японії виправдали Івао Хакамаду, який провів 48 років у камері смертників.
Смертна кара — це огидна практика, яка не має місця у сучасному світі!
Про це наголосила генеральна секретарка організації Аньєс Калламар та додала: і попри все, прогрес триває. Світ поступово вивільняється з-під тіні страти. І це лише питання часу.
Також дізнайся реакцію Австралії на страту свого громадянина.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.