Третій рік Україна стикається з масштабною проблемою — з країни усе більше виїздять хлопці-старшокласники, обираючи європейську вищу освіту. Більше про це розповів міністр освіти і науки Оксен Лісовий під час години запитань до уряду у Верховній Раді.
Українські старшокласники виїздять за кордон
Найтривожніша тенденція, на яку звернув увагу міністр освіти й науки, виїзд хлопців-старшокласників. За законом, до 18 років вони мають право на перетин кордону, тож уже після 9-10 класу та впродовж навчання в 11-му виїздять в інші країни на навчання.
Міністерство освіти й науки України розпочало роботу над тим, щоб стимулювати молодь лишатися в країні. Рішення, яке пропонують — якісна професійна та вища освіта. За словами Лісового, така реформа має заохотити дітей лишатися в Україні.
Щодо виїзду — я поділяю вашу тривогу. Ми спостерігаємо за тим, як у 10-11 класах багато дітей, особливо хлопчиків, виїжджають за кордон. Ми спонукаємо їх залишатися в Україні різними способами.
Він додав, що українці часто ідеалізують освіту за кордоном, і в Україні є ВНЗ, які не поступаються іноземним.
Чому українці виїздять на навчання за кордон
Батьки переживають за життя своїх дітей під час війни, а тому будь-якими способами намагаються забезпечити їм освіту за кордоном.
Останні новини про те, що призов до 25 років скасований, можуть зменшити кількість хлопців-старшокласників, які виїздять.
Є ще кілька причин, чому українські підлітки доволі легко вступають за кордон. Нині європейські навчальні заклади полегшили умови вступу для дітей українських біженців. Низка країн не вимагає з українських студентів оплати за навчання, як було до війни. А вступ відбувається без іспитів. Враховують лише бал українського атестата та результати НМТ. Переважна більшість європейських закладів освіти пропонує мовні курси для абітурієнтів.
Крім цього, іноземні ВНЗ пропонують українцям стипендії та гранти.
В Україні ж система грантів на навчання запрацювала лише цьогоріч.
Однією з умов для вступу за кордон часто є іспит нострифікації та знання мови країни на рівні B1 (або англійської). До прикладу такі ВНЗ приймають на навчання українців безкоштовно:
- Академія мистецтв (Прага, Чехія);
- Університет Масарика (Прага, Чехія);
- Університет Палацького (Оломоуц, Чехія);
- Університет Тромсе (Тромсе, Норвегія);
- Норвезький університет архітектури та дизайну (Осло, Норвегія);
- Український Вільний Університет (Мюнхен, Німеччина);
- Бранденбурзький технічний університет Котбус-Зенфтенберг (Котбус, Німеччина);
- Манхеймський університет (Мангейм, Німеччина);
- Берлінський вільний університет (Берлін, Німеччина).
Фото: Unsplash
Дипломи європейських університетів поки що мають вищу цінність і вагу серед роботодавців.
Українські ВНЗ поки можуть запропонувати навчання з можливістю обміну на семестр за кордоном й програми подвійних дипломів.
Для українських студентів закладів вищої освіти працює Програма ЄС Еразмус+ надає можливості короткострокових програм обміну:
- на навчання 2-12 міс.; до 24 міс. для студентів медичних спеціальностей;
- на виробничу практику 2-12 міс.
Ця система актуальна для студентів молодшого бакалаврату, бакалаврату, магістратури, аспірантури, докторантури.
Однак серед головних причин, які спонукають батьків віддавати перевагу навчанню дітей за кордоном — повномасштабна війна. Батьки обирають безпеку для своїх дітей.
Тому для того, щоб майбутні студенти не виїздили за кордон, самої реформи освіти навряд чи буде достатньо.
Раніше ми розповідали, коли в усіх дитсадках почнуть вивчати англійську.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.