Адміністрація президента США виконала одну із передвиборчих обіцянок Дональда Трампа щодо розсекречення документів про вбивство 35 президента країни Джона Кеннеді. Останнього у 1963 році застрелили у Далласі, штат Техас, коли той проїздив повз Діллі Плазу у відкритому лімузині разом зі своєю дружиною Жаклін Кеннеді, а також мером Техасу та його дружиною.
Навколо документів вже здійнявся неабиякий інтерес. Що випливло з документів, які оприлюднили напередодні, розповідаємо далі у матеріалі.
Вбивство Кеннеді: нові дані з розсекречених документів
Чому ж розсекречені документи навколо вбивства Кеннеді так привернули увагу? Зокрема тому, що Білий дім відкрив доступ до 80 тис. сторінок без редагування вмісту.
Знайти записи, які розсекретили згідно з директивою Президента на підтримку Указу №14176, можна на сайті Національного архіву США.
Згідно з указом, у документах містяться дані, пов’язані з вбивством Кеннеді, колишнього генерального прокурора Роберта Кеннеді та Мартіна Лютера Кінга-молодшого.
— Люди чекали цього десятиліттями, і я дав вказівки моїм відповідальним людям, багатьом іншим людям, зібраним Тулсі Габбардом, і це буде оприлюднено завтра — сказав Дональд Трамп The Reuters у понеділок під час відвідування Центру Кеннеді.
Розсекречені документи містили також PDF-файли записів, зокрема із грифом Секретно. На одному з них були рукописні нотатки інтерв’ю дослідника з Комісії Воррена 1964 року, який допитував співробітника ЦРУ Лі Віґрена щодо невідповідностей у матеріалах, наданих комісії Держдепартаментом і ЦРУ про шлюби між радянськими жінками та американськими чоловіками.
Також стали відкритими листи між тодішнім очільником австралійської розвідки Чарльзом Спреєм і директором ЦРУ Річардом Гелмсом.
Один із листів свідчить, що Спрей радив не розсекречувати документи розслідування ЦРУ щодо низки анонімних телефонних дзвінків до посольства США в Канберрі до та після вбивства Кеннеді.
Так, таємною була інформація про анонімні дзвінки — за понад рік до вбивства Кеннеді та через два дні після нього — військово-морському аташе США в Канберрі.
Людина, яка телефонувала, назвалася польським шофером із посольства СРСР у столиці Австралії. Йшлося про план заплатити $100 тис. за вбивство президента Кеннеді.
Документи також містили посилання на різні теорії змови.
Наприклад, що Лі Гарві Освальд, якого підозрювали у вбивстві 35 президента США, покинув Радянський Союз у 1962 році вже з наміром убити Кеннеді.
Олії у вогонь у справі вбивства Кеннеді підливав і факт, що Освальда через два дні після злочину вбив власник нічного клубу в Далласі Джек Рубі.
Що відомо про Джона Кеннеді
Джон Фіцджеральд Кеннеді був 35-м президентом США і наймолодшим на цій посаді серед своїх попередників. Народився у впливовій католицькій родині, здобув освіту у Чоут Розмарі Холл та Гарвардському університеті, що свідчить про престижність чоловіка.
Під час Другої світової війни Кеннеді служив у Військово-морських силах США. У 1943 році він дістав поранення хребта, коли проявив героїзм після атаки японського есмінця на торпедний катер PT-109, яким керував Кеннеді.
Внаслідок цього чоловіка перекинуло через палубу, катер розрізало навпіл. Попри це, Джон Кенеді врятував 11 із 13 своїх моряків.
Зокрема, протягом чотирьох годин був на воді з деякими товаришами, які дістали сильні опіки, та підтримував їх, аби ті не загинули.
Політична карʼєра розпочалася після війни, у 1946 році. Спочатку він потрапив до Палати представників США від Демократичної партії, а в 1952 році став сенатором від штату Массачусетс. У 1960 році Кеннеді висунув свою кандидатуру на пост президента США.
Американцям він запамʼятався палкими дебатами з опонентом, використанням телебачення в цілях передвиборчої кампанії, обіцяв новаторські підходи, реформи, яких потребувало суспільство.
Не обійшлося без криз: невдала “операція в затоці свиней” у 1961 році, Карибська криза 1962 року.
Водночас саме Кеннеді домовився з СРСР про частковий договір про заборону ядерних випробувань.
Він загинув у віці 46 років. Згідно з результатами слідства, Кеннеді застрелив Лі Гарві Освальд.
Це сталося під час візиту президента та його дружини до Техасу, кортеж з автомобілів мав проїхатися містом. Минаючи на Елм-стріт склад шкільних підручників, Кеннеді загинув від пострілів.
Перша куля потрапила президенту у шию, друга — у голову.
Також був серйозно поранений губернатор штату Коннолі, легке поранення отримав також один з перехожих.
Президента направили до реанімації, але о 13:00 лікарі повідомили про смерть.
Наразі в Україні є свої проблеми, якими ми переймаємося. Зокрема, напередодні відбулася розмова Путіна та Трампа: як на це відреагував Володимир Зеленський та що він заявив, зібрали для тебе в окремому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.