Київський міжнародний інститут соціології провів дослідження щодо думок українців про мобілізацію, діяльність президента України Володимира Зеленського, а також компромісів у війні в період з 26 травня по 1 червня 2024 року.
Як українці ставляться до закону про мобілізацію та скільки людей вважають Зеленського легітимним очільником держави — детальніше в матеріалі.
Як українці ставляться до закону про мобілізацію
Дослідження КМІС виявило, що серед українців немає вираженого ставлення до закону про мобілізацію. Як вважають в інституті, вочевидь, це є наслідком розуміння, що країна потребує вдосконалення процедур рекрутингу, власних страхів та стурбованостей, а також того, що закон охоплює різні сфери.
Учасників опитування просили висловити згоду чи незгоду з твердженням “Я підтримую новий закон про мобілізацію”.
- 34% респондентів скоріше або повністю погодилися з таким твердженням;
- 20% — скоріше не погодилися;
- 32% — зовсім не погодилися;
- 14% — не відповіли на запитання.
У КМІС підкреслюють, що незгода з твердженням не є тотожною тому, що люди виступають проти мобілізації. Це також не є свідченням ставлення до потреби самої мобілізації чи потреби боротися з окупантами.
Однак дійшли висновку, що частина з тих, хто не згоден, є противниками нового закону. Ще частина може не погоджуватися лише з окремими складовими документа або мати стримане, нейтральне ставлення.
Скільки людей підтримують Зеленського
Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгоду з твердженням “Зеленський має бути президентом до кінця воєнного стану”. 70% респондентів погодилися з тим, що чинний глава держави має лишатися президентом до кінця воєнного стану.
Не згодні з цією думкою 22%. Залежно від регіону проживання з цим згодні 65-74% респондентів, тобто переважна більшість українців не піддають сумніву легітимність президента.
Опитування також виявило, що 56% українців скоріше або повністю схвалюють діяльність Зеленського на посаді президента України, водночас скоріше або повністю не схвалюють — 37%.
У попередньому опитуванні, яке проводили у вересні 2023 року, 77% схвалювали його діяльність. Хоч рівень підтримки знизився, він лишається на високому рівні.
Крім цього, респондентів просили відповісти, яке з восьми слів/словосполучень краще описує ставлення до президента. Із захопленням до Зеленського ставляться 8%, але загалом більшість українців (69%) мають нейтрально-позитивне ставлення.
Чи повинна влада йти на компроміси у питаннях війни
Більшість українців, а саме 58%, згодні з твердженням, що українська влада не повинна йти на компроміси в переговорах, а Україна має продовжувати боротьбу, скільки буде потрібно. З цим твердженням незгодні 30%.
Частка тих, хто згодний з цим твердженням, знизилася за останні два роки. До прикладу, у травні 2022 року показник був 80%. Але у КМІС додають, що наразі все одно більшість українців виступають за продовження боротьби проти Росії на фронті.
Крім цього, 65% згодні з твердженням, що результати можливих перемовин з Росією мають бути винесені на референдум, а не згодні з цим 25%.
Також у КМІС проводили опитування щодо того, скільки українців за кордоном хочуть отримати інше громадянство.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.