В Україні ухвалили закон, який дозволяє створювати спеціальні школи для дітей із психічними порушеннями та розладами поведінки.
Це рішення викликало багато запитань щодо його доцільності та впливу на дітей з особливими освітніми потребами (ООП).
Чи дійсно таке рішення відкриває нові можливості для навчання, чи, навпаки, створює умови для сегрегації? Рубрика поспілкувалася з правозахисницею, психологинею та мамою дитини з РДУГ. Отож, розбираємося в цих питаннях.
Нові можливості чи крок назад?
13 березня 2025 року президент України підписав законопроект №10160 (тепер закон № 4250-IX), який дозволяє створювати спеціальні школи для дітей з психічними порушеннями та розладами поведінки.
Закон, на думку його ініціаторів, розширює можливості для забезпечення реабілітаційних послуг на базі загальноосвітніх спецзакладів.
Тепер діти з ООП та інші особи, зокрема військові та ветерани з порушеннями слуху чи зору, можуть отримувати спеціалізовану допомогу у спеціальних школах.
Фото: Беттертон
Зокрема, закон визначає термін “спеціальна школа” як заклад загальної середньої освіти для осіб з особливими освітніми потребами, зокрема, для дітей з інтелектуальними, фізичними, психічними або сенсорними порушеннями.
Депутат Павло Сушко, один з ініціаторів закону, стверджує, що таким чином надається можливість дати освіту дітям, які досі не могли відвідувати звичайні школи через психічні розлади чи поведінкові проблеми.
За його словами, до цього часу система освіти не мала можливостей для інтеграції таких дітей у звичайні навчальні заклади, і це рішення є першим кроком до їх соціалізації.
Стан спеціальної освіти в Україні
На початок 2025 року в Україні працює 728 спеціальних класів у звичайних школах, де навчається понад 6 тисяч дітей з особливими освітніми потребами.
Крім того, в країні існують 286 спеціальних шкіл, які відвідують понад 34 тисячі дітей.
Спеціальні заклади включають школи для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, фізичними або психічними порушеннями, а також навчально-реабілітаційні центри для дітей з тяжкими порушеннями розвитку.
Фото: НУШ
Згідно з новим законом, до категорії дітей з ООП, які можуть відвідувати спеціальні школи, додано дітей із психічними порушеннями та розладами поведінки.
Однак важливо зазначити, що спеціальна освіта не є єдиним варіантом для таких дітей — вони також можуть здобути освіту у звичайних школах завдяки інклюзивному навчанню, якщо буде створено відповідні умови.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.