Ветерани війни: чому працевлаштування стає викликом для колишніх військових

Анастасія Жиденко редакторка сайту
пошук роботи

Після завершення війни кількість ветеранів та ветеранок може зрости до 5-6 мільйонів. Наразі відомо, що станом на липень 2024 року в Україні було зареєстровано 1,2 мільйона осіб. 

Насправді зі збільшенням кількості ветеранів з’являються й проблеми з їхньою адаптацією до цивільного життя, зокрема працевлаштуванням.

Онлайн-медіа Свідомі розповіло про перешкоди та можливості ветеранів на ринку праці. 

Ветерани на ринку праці: проблеми і можливості

До початку мобілізації 70% ветеранів мали офіційне працевлаштування, але лише 10-15% з них планують виходити на пенсію після війни. Більшість колишніх військових після демобілізації стикаються з труднощами під час пошуку нової роботи: відсутністю релевантного досвіду, проблемами з адаптацією в нових сферах та упередженим ставленням роботодавців.

За даними дослідження Українського ветеранського фонду, 30% ветеранів не можуть знайти роботу. Причини — від неузгодженого законодавства до відсутності спеціалізованих програм професійної реабілітації. 

Через це заступниця Міністра економіки Тетяна Бережна наголошує на потребі в 4,5 мільйонах додаткових працівників для стимулювання економічного зростання. Саме тому, постає питання: чому ветерани не можуть стати частиною цієї тенденції?

Підтримка та ініціативи для ветеранів

Важливим кроком є створення е-Карти вакансій державної служби, яка допомагає ветеранам знаходити роботу в органах влади. За даними на листопад 2024 року, найбільші зарплати на таких посадах — до 29 330 грн, але більшість вакансій вимагають вищої освіти та певного досвіду.

Також є програми, які пропонують можливість отримати нові професії. Наприклад, спільний проект Разом від НЕК Укренерго та Українського ветеранського фонду надає ветеранам безкоштовне навчання на електрослюсарів і електромонтерів, з гарантією працевлаштування після навчання.

У рамках іншого проекту Go2Agro колишнім військовим пропонують курси з фермерства та агросектору, що також допомагає працевлаштуватися в аграрній галузі.

Ветерани про труднощі пошуку роботи

Проте навіть з існуючими програмами і вакансіями, ветерани стикаються з численними труднощами. 

Андрій, 32-річний ветеран, служив з 2014 року, але після травм не зміг знайти роботу. Він бажає працювати в сфері розмінування, але роботодавці вимагають досвіду, якого у нього немає. Замість того щоб підтримувати його адаптацію, багато компаній просто ігнорують його резюме.

Я розчаровуюсь. Думав, що мені, як ветерану, мають допомогти з навчанням. А виявляється, що мене ігнорують та відмовляють раз за разом.

Такі випадки — не рідкість. Ще один ветеран, Сергій, який отримав серйозні травми на війні, повернувся на своє колишнє робоче місце, але вже не може виконувати важку фізичну роботу. Він працює на складі, де є спеціальні умови для людей з обмеженими можливостями. Ветеран зазначає, що зараз важливо не лише мати роботу, але й комфорт у колективі, який розуміє його досвід. 

Перспективи та шанси на успіх

Незважаючи на труднощі, ветерани продовжують шукати шляхи для адаптації. Програми професійної підготовки, спеціалізовані вакансії та підтримка з боку державних і приватних ініціатив дають шанс на працевлаштування.

Проте для успіху важливо не лише створення вакансій, а й зміна ставлення суспільства до ветеранів. Раніше ми розповідали про шлях ветерана у цивільне життя.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Ветерани