Трибунал має зобов’язати Росію демонтувати Керченський міст — заява України в Гаазі

Вікторія Мельник журналістка сайту
кримський міст

Від початку війни між Росією та Україною минає вже десять років. У 2014 країна-агресорка розпочала вторгнення до України, окупувавши Кримський півострів та Донецьку й Луганські області. В рамках збройного нападу окупанти також незаконно звели Кримський міст, що зʼєднує півострів з материковою Росією.

З початком повномасштабного вторгнення до України, світ більш радикально протистоїть злодіянням Москви. Зокрема, на передній план вийшло правове питання. Зокрема, це стосується способу відновлення цілісності України у правовому полі та покарання для РФ.

У 2016 році Київ ініціював окреме провадження проти РФ у справі порушення Конвенції ООН з морського права. Воно має на меті підтвердити права України в Чорному й Азовському морях та у Керченській протоці шляхом застосування арбітражної процедури.

3 жовтня 2024 року на усних слуханнях в Арбітражному трибуналі у справі України проти РФ у Гаазі виступила заступниця Агента України Оксана Золотарьова. До чого закликала Золотарьова та як можна розвʼязати питання Кримського (Керченського) мосту — далі у матеріалі.

Що буде з Кримським мостом: позиція України

На усних слуханнях в Арбітражному трибуналі щодо прав прибережної держави в Чорному й Азовському морях та Керченській протоці заступниця Агента України Оксана Золотарьова виступила із заявою, що слухання у справі стосується не лише безпеки суден, а й майбутнього України загалом — йдеться у заяві МЗС.

Зокрема, вона зазначила, що коли ЗСУ деокупують нині ТОТ України, держава повинна буде відновлювати торгівлю по морю, а також контроль над водами Чорного, Азовського морів та Керченської протоки.

У 2014 році Росія порушила Конвенцію ООН з морського права, адже звела найнижчий у світі міст, що перетинає міжнародну протоку.

— Ратифікувавши Конвенцію, Росія погодилася дотримуватися норм морського права. Як показали останні два тижні, Росія порушила це зобов’язання заради власних інтересів. Недостатньо сказати Росії, що вона порушує міжнародне право.

Необхідно наказати Росії надати гарантії, що вона не повторить своїх порушень у майбутньому, — заявила Золотарьова.

Заступниця Агента України також зазначила, що будівництвом Керченського мосту РФ порушила чимало норм та правил. Зокрема, Росія, будуючи переправу, усвідомлювала, що міст стане перешкодою для проходження великих морських кораблів через Керченську протоку до портів Маріуполя та Бердянська, що завдало чималих втрат Україні.

Також зведення мосту завдало шкоди екології регіону, а Москва продовжує приховувати інформацію про оцінку та моніторинг впливу своїх будівельних проектів у Керченській протоці на довкілля.

Трибунал повинен зобов’язати Росію демонтувати та прибрати так званий Керченський міст.

— Демонтаж мосту є єдиним способом відновити прохід для суден усіх країн, які використовували протоку в минулому, і суден, які будуть використовувати протоку в майбутньому. Росія незаконно побудувала цей міст, і тепер вона має його прибрати, щоб забезпечити прохід через Керченську протоку відповідно до міжнародного права, — заявила Оксана Золотарьова.

Вона також попросила продовжити дію трибуналу терміном на 24 місяці після винесення вироку, аби отримати відповіді на запити щодо тлумачення та виконання його рішення.

Водночас Україна бореться не лише за свою територію, а й історію. Нещодавно вдалося повернути додому Скіфське золото, яке раніше виставлялося у Кримських музеях: читай подробиці.

Головне фото: Вікіпедія.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.