Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні повідомила про 79 випадків позасудових страт українських військовополонених у 24 окремих інцидентах, зафіксованих з кінця серпня 2024 року.
Представники місії дослідили відео та фотоматеріали, опубліковані українськими та російськими джерелами, а також провели інтерв’ю зі свідками злочинів.
Аналіз свідчить, що страти відбувалися в районах наступальних операцій російських військ і є системною практикою.
Офіційні особи РФ відкрито закликають до жорстокого поводження та навіть до страт полонених українських військовослужбовців. У поєднанні із законами, що дозволяють уникати відповідальності, такі заяви лише заохочують злочини, — зазначила голова місії ООН Даніель Белль.
Місія також зафіксувала нібито один випадок страти пораненого та недієздатного російського солдата українськими військовими.
Водночас ООН наголосила, що міжнародне гуманітарне право категорично забороняє вбивства військовополонених або накази не брати їх у полон.
Жорстоке вбивство українського військового
2 лютого 2025 року російські ресурси поширили відео, на якому зафіксована відсічена голова українського військового, що міститься на посудині.
Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Артур Добросердов повідомив, що особу загиблого вже встановлено, а Національна поліція проводить слідчі дії та контактує з його рідними.
Кожен воєнний злочин ретельно документується та передається до міжнародних правових інституцій для притягнення Росії до відповідальності, — йдеться у заяві Добросердова.
Страти військовополонених: злочини, що тривають
Систематичні страти українських військових у російському полоні набирають обертів. Наймасовіша позасудова страта сталася у жовтні 2024 року, коли армія РФ розстріляла 16 українських військовослужбовців, які здалися в полон біля Покровська.
Наприкінці січня 2025 року омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив про щонайменше шістьох страчених беззбройних українських військовополонених.
Заклик до міжнародної реакції
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга назвав масові страти однією з найбільших кампаній умисного вбивства полонених у сучасній історії.
Світ повинен не лише засудити ці злочини, а й вжити конкретних заходів для притягнення винних до відповідальності, — заявив Сибіга.
Україна закликає міжнародну спільноту до створення нових ефективних правових механізмів, які дозволять притягнути винних до відповідальності та зупинити масові воєнні злочини Росії.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.