Війна майбутнього вже настала: як 13 бригада Хартія за допомогою роботів прорвала оборону окупантів

Анастасія Жиденко редакторка сайту
Війна майбутнього вже настала: як 13 бригада Хартія за допомогою роботів прорвала оборону окупантів

Ще донедавна бойові дії без участі солдатів здавалися науковою фантастикою, але наприкінці 2024 року цей сценарій став реальністю. Вперше в історії війська здійснили штурм суто за допомогою наземних і повітряних дронів.

Українська 13-та бригада оперативного призначення НГУ Хартія провела унікальну операцію, яка продемонструвала, що війна роботів — це не майбутнє, а вже сьогодення. Деталі місії дізнався головний редактор Platfor.ma Юрій Марченко на замовлення United24 Media.

Як усе відбувалося

Операція мала кілька ключових цілей: підготувати плацдарм для подальшого наступу, змусити ворога перегрупувати сили, знищити укріплення та перевірити, як роботизовані комплекси поводяться в реальних бойових умовах. Для цього залучили десятки дронів різних типів: наземні та повітряні камікадзе, роботизовані платформи з кулеметами, важкі бомбери та розвідувальні БпЛА.

Результат операції перевершив очікування: техніка відпрацювала ефективно, укріплення противника знищено, реакцію ворога зафіксовано, а наступальні дії пройшли успішно. Українські сили закріпилися на нових позиціях, а противник опинився у стані паніки.

Виклики та технічні особливості

Штабний офіцер Хартії на псевдо Шугай, який брав участь у плануванні операції, наголосив, що наземні дрони вимагають надзвичайної точності в навігації. Будь-яка вирва чи канава може стати перешкодою, тому перед штурмом бійці створювали детальні ортофотоплани місцевості, які оновлювали щодня.

Також було важливо забезпечити стабільний зв’язок між операторами. Військовий відзначив, що система координації працювала на відмінно, хоча потребує подальшого вдосконалення.

Розвиток наземних роботизованих комплексів

Старший сержант Хартії на псевдо Пан, який спеціалізується на бойових дронах, пояснив: Наш підрозділ виконує роль R&D-центру: ми самі розробляємо, тестуємо та використовуємо дрони в бою. Кожна операція дає нам нові дані для вдосконалення технологій”.

За його словами, ворожі сили не одразу зрозуміли, що їх атакують не люди, а роботи. Жоден з комплексів не був втраченим через дії противника — лише через особливості рельєфу.

Згідно з перехопленнями, вони панікували, намагаючись знищити дрони мінометним вогнем.

Цілі на майбутнє

Україна зараз є одним зі світових лідерів у сфері наземних роботизованих систем. Наші військові накопичують унікальний бойовий досвід, який не має аналогів у світі. Проте технології не стоять на місці, і противник також намагається їх розвивати.

Чи варто росіянам чекати нових атак із залученням дронів? Однозначно так. Ми вдосконалюємося, і для них це знову стане сюрпризом.

Про це зазначив Пан.

Війна майбутнього вже настала. І її головною особливістю є не тільки технології, а й люди, які їх створюють та застосовують.

Головне фото: Аліна Андреєва для Platfor.ma

Також читай інтерв’ю командира бригади Хартія про мобілізацію та майбутнє України на війні.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.