З початком повномасштабної війни чи не у кожній сімʼї зʼявилися рідні та близькі люди, які перебувають на фронті. На жаль, обставини несуть великий ризик для життя військовослужбовців, зокрема, людина може зникнути безвісти.
Статус зниклого безвісти присвоюють тому, про кого немає точних даних щодо його місця перебування на момент подання заяви про розшук військового.
Як шукати безвісти зниклу людину та чого робити точно не слід, щоб не наражати близького (-у) на більше небезпеку, розповідаємо далі у матеріалі.
Пошук зниклих безвісти військових: куди звертатися
Якщо військовий тривалий час не виходить на звʼязок, і не попереджав про це завчасно, наприклад, йдучи на завдання, тобі варто звертатися до офіційних представництв та служб.
- Звернися до ТЦК та СП, які мали надіслати тобі сповіщення у випадку підтвердження статусу зниклого безвісти, загиблого або полоненого військового: можна за місцем проживання членів родини або близьких родичів, або за місцем відправлення до військової частини.
- Якщо тобі невідоме останнє місце перебування військового, звернися безпосередньо до командира в/ч. Якщо ти не знаєш, де розташована частина, тоді напиши запит на військову частину, а в шапці листа зазнач Через Міністерство оборони України й направляй його на адресу МОУ.
- З письмовою заявою про зникнення за особливих обставин звернися до Нацполіції за місцем проживання. Також можеш надіслати заяву на електрону адресу — pg.npu@police.gov.ua. Поліція має відкрити кримінальне провадження за ст. 115 КК Умисне вбивство (нехай інкримінування не лякає тебе) та дати направлення на здачу ДНК — зроби це обовʼязково. Протягом 24 годин ти маєш отримати витяг з ЄРДР з зазначеним ПІБ слідчого.
- Зареєструйся в особистому кабінеті інформаційної системи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та надай всю необхідну інформацію.
- Звернися до Об’єднаного центру із пошуку та звільнення полонених за номерами: +380676508332, +380980873601, або на електронну пошту united.centre.ssu@gmail.com.
- Ще один варіант — звернутися на Онлайн сервіс СБУ для подачі електронної форми звернення щодо розшуку військовополонених та незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України.
Що не можна робити, якщо триває пошук зниклих безвісти військових
- Не публікуй фото- відеоматеріалів про цю людину у соціальних мережах, не розшукуй людину за допомогою соціальних мереж та не розголошуй особистої інформації цієї людини. Якщо військовий (-а) переховується чи уже в полоні, це лише нашкодить.
- Не можна розголошувати в соцмережах або інтервʼю ЗМІ про бойовий досвід людини, особисті дані, нагороди, політичні погляди, успішні операції тощо.
- Уникай підозрілих чатів, посилань, послуг, пропозицій.
- Жодних “викупів” з полону — це шахраї.
- Не погоджуйся на співпрацю з росіянами, а такі дані передавай до СБУ та Координаційного штабу.
- Не їдь на окуповані території чи в Росію, бо це перетвориться на пастку, а полонена людина опиниться у ще гіршому становищі.
Раніше ми розповідали тобі про юридичну частину питання, коли у полон потрапляє цивільна людина і що робити рідним і такому випадку.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.