Такого досвіду не має ніхто: як поліція розслідує воєнні злочини та збирає докази

Вікторія Мельник журналістка сайту
воєнні злочини

Українські військові, експерти, правоохоронці та звичайні цивільні, які читають новини чи особисто стикаються із розслідуванням російських воєнних злочинів, визнають: найбільше їх вражає системність та жорстокість катувань.

Росіяни на ТОТ створюють місця утримання тих, хто їм не подобається. Воєнні злочини розслідують українські правоохоронці. Нині, кажуть, важливо документувати абсолютно все, адже й досі є кейси розслідування з часу Другої світової війни. Тож і ці злочини можуть розслідуватися роками.

В інтервʼю РБК-Україна перший заступник голови Нацполіції — начальник Головного слідчого управління НПУ Максим Цуцкірідзе розповів про кількість досьє на осіб, що вчиняли воєнні злочини в Україні, а також про труднощі розслідування цих справ в Україні.

Україна встановлює особи злочинців

За словами Максима Цуцкірідзе, українські правоохоронці послуговуються передовими технологіями для розпізнавання осіб злочинців. 

Зокрема, системи розпізнавання облич та аналіз супутникових знімків для ідентифікації злочинців та, власне, документування злочинів. Вся ця інформація розміщується у міжвідомчій базі Воєнний злочин терабайтами інформації.

База, доступ до якої ми дали всім силам оборони, вже налічує 710 тисяч досьє про осіб, які можуть бути дотичні до воєнних злочинів в Україні.

— Ми плануємо повністю перевести розслідування воєнних злочинів у електронну форму й надалі розвивати цифровізацію наших розслідувань. Тому що електронні документи не загубляться й не згорять, а воєнні злочини не мають терміну давності, — пояснив Цуцкірідзе.

Він також наголосив, що нещодавно у Молдові правоохоронці та слідчі затримали трьох молдаван, які з 2014 по 2023 роки були російськими найманцями та брали участь в захопленні Бахмуту, битві за Дебальцеве та Донецький аеропорт.

Про іноземний досвід

Під час перших місяців повномасштабного вторгнення до України приїздили іноземні фахівці, які допомагали українським поліцейським та відповідним фахівцям збирати, документувати та розслідувати воєнні злочини росіян тут.

Однак, за словами Цуцкірідзе, такої війни як в Україні, ще ніде не було. Тож досвіду також немає ніхто.

— На тих тренінгах і семінарах, які роблять наші міжнародні партнери, вони вчать нас використовувати норми міжнародного законодавства, міжнародного права, як їх правильно застосовувати, щоб наші докази відповідали міжнародним стандартам. За це їм велика подяка, правда.

Але наводити приклади геноциду африканських народів, коли у нас обстріл Орєшніком чи Шахедами, або ракетою Х-22, де гине по 28 осіб за раз, — це ж не зовсім релевантні порівняння.

Максим Цуцкірідзе також додав, що найбільше у місцях цих злочинів його вражають масштаби. Зокрема, у місцях масових поховань та катувань.

Раніше ми розповідали тобі про нову співпрацю між Україною та Інтерполом у розслідуванні воєнних злочинів.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.