Фінал війни в Україні: чи можливо наблизити кінець кровопролиття у 2025 — думки експертів

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Фінал війни в Україні: чи можливо наблизити кінець кровопролиття у 2025 — думки експертів

Допоки в Україні досі тривають виснажливі бої, у світі все частіше починають говорити про варіанти завершення війни. Особливого відтінку ці розмови набули після перемоги Дональда Трампа на виборах, який заявив, що планує завершити бойові дії в Україні якнайшвидше. 

Британське видання ВВС зібрало кілька гіпотез, як війна в Україні може потенційно завершитися у 2025 та якими шляхами можливо дійти до припинення вогню. 

Війна в Україні після приходу Трампа: чого чекати від політика

На думку BBC, обіцянка Трампа припинити конфлікт протягом 24 годин після вступу на посаду є типовою передвиборчою хвальбою, але вона йде від людини, яка, вочевидь, не бажає й надалі продовжувати дорогу участь США у цій війні. 

Але за словами старшого наукового співробітника Фонду Карнегі за міжнародний мир Майкла Кофмана, нова адміністрація США стикається з двома проблемами.

— По-перше, вони збираються успадкувати війну на дуже негативній траєкторії, не маючи величезної кількості часу для стабілізації ситуації. По-друге, вони успадкують її без чіткого розуміння успішного завершення.

Нещодавно Трамп заявив журналу Time, що не погоджується з рішенням адміністрації Байдена дозволити Україні запускати поставлені США ракети великої дальності по цілях у Росії.

А у грудні NBC News запитали його, чи варто Україні готуватися до зменшення допомоги від США.

— Можливо. Напевно, звичайно, — відповів Трамп.

Однак правда полягає в тому, що справжні наміри Трампа далеко не зрозумілі. А українські офіційні особи відкидають будь-які розмови про тиск або припущення, що приїзд Трампа обов’язково означає неминучість мирних переговорів. 

— Багато говорять про переговори, але це ілюзія. Жодного переговорного процесу не може бути, тому що Росію не змусили заплатити достатньо високу ціну за цю війну, — сказав радник глави Офісу президента Зеленського Михайло Подоляк.

Стратегія Зеленського: що збирається робити український лідер

Попри всі побоювання Києва щодо переговорів, очевидно, що президент Зеленський прагне позиціювати себе як людину, з якою Трамп може мати справу.

Він швидко привітав Трампа з перемогою на виборах і, не втративши часу, відправив високопосадовців зустрітися з командою новообраного президента.

За допомогою Еммануеля Макрона Зеленський також забезпечив зустріч із Трампом під час відкриття собору Нотр-Дам у Парижі.

Те, що ми зараз бачимо, — це дуже розумна стратегія президента Зеленського, — сказав його колишній міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

На його думку, Зеленський сигналізує про конструктивність і готовність взаємодіяти з президентом Трампом. Оскільки немає очевидних ознак того, що Кремль робить подібні жести, Україна явно намагається випередити гру.

План перемоги Зеленського й членство в НАТО

Ще до виборів у США були ознаки того, що Зеленський шукав способи посилити привабливість України як майбутнього партнера для Трампа. 

У рамках свого Плану перемоги Зеленський припустив, що загартовані в боях українські війська можуть замінити сили США в Європі після закінчення війни з Росією. І запропонував перспективу спільних інвестицій у розробку природних ресурсів України, зокрема урану, графіту та літію.

Але інші елементи плану, наприклад, членство в НАТО та заклик до всеосяжного неядерного стратегічного пакета стримування, зустріли стриману реакцію серед союзників України.

Членство в НАТО залишається каменем спотикання, як це було задовго до повномасштабного вторгнення Росії. Для України ж це єдиний спосіб гарантувати майбутнє виживання проти Росії.

Президент Зеленський зазначив, що якщо пропозиція про членство буде поширена на всю країну в межах міжнародно визнаних кордонів України, він погодиться, що спочатку це буде стосуватися лише території під контролем Києва.

Це, як він сказав Sky News у листопаді, може завершити гарячу стадію війни та дозволити дипломатичному процесу розв’язати питання про остаточні кордони України.

Чи є альтернатива НАТО

Якщо не НАТО, то що? З огляду на те, що мирні переговори під приводом Трампа наближаються, а Україна не має переваг на полі бою, дебати зосереджені на зміцненні позицій Києва.

— Надзвичайно важливо мати сильні, правові та практичні гарантії. На жаль, з нашого досвіду всі гарантії, які ми мали раніше, не привели до безпеки, — заявив Суспільному керівник Офісу президента Зеленського Андрій Єрмак.

Експерти побоюються, що без конкретних механізмів, схожих на концепцію колективної оборони, втілену в статті 5 договору НАТО, нічого не завадить наступному російському нападу.

— Зеленський розуміє, що просто голим припиненням вогню не може бути. Для нього було б самогубством просто погодитися на припинення вогню і не мати жодної відповіді, як захищається Україна, — певна Орися Луцевич, керівниця Українського форуму в Chatham House.

Тож з’являлося багато ідей, наприклад, розгортання миротворців в Україні, висловлену Макроном, або залучення очолюваних Британією Об’єднаних експедиційних сил. Туди входять сили з восьми північних і балтійських країн, а також Нідерландів.

Але цю ідею скептично сприймають як аналітики, так і представники України. На думку Михайла Подоляка, альтернатив вступу України в НАТО сьогодні немає.

Папірці на кшталт Будапештського меморандуму 1994 року (про пострадянські кордони України) або Мінські угоди 2014-15 років нічого не варті без додаткової загрози військового стримування, певен представник ОП.

Яка роль Заходу у цій війні

За відсутності згоди щодо довгострокового майбутнього України її союзники роблять усе можливе, щоб зміцнити оборону.

У грудні генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що розглядає всі варіанти, зокрема постачання додаткових систем протиповітряної оборони для захисту зруйнованої енергетичної інфраструктури країни від російських атак.

У зв’язку з серйозною нестачею робочої сили в Україні, міністр оборони Великої Британії Джон Гілі заявив, що уряд, можливо, захоче надіслати британські війська в Україну для допомоги у навчанні.

Адміністрація Байдена має намір надати Україні якомога більше військової допомоги, схваленої Конгресом, перш ніж передати владу.

Повідомлялось, що Трамп продовжить надавати військову допомогу Україні, але вимагатиме від країн НАТО різкого збільшення витрат на оборону.

Тим часом союзники України продовжують посилювати санкції, сподіваючись, що економіка Росії під час війни може нарешті зламатися.

Але останні показники все більше тривожать Кремль. З відсотковими ставками на рівні 23%, інфляцією, що перевищує 9%, падінням рубля та очікуваним різким уповільненням зростання у 2025 році, навантаження на російську економіку як ніколи гостре.

Аналітики певні, що ціна цієї війни ще здатна змусити Путіна сісти за стіл переговорів. Адже йдеться не лише про економічні, а й про людські втрати. За оцінками західних офіційних осіб, Москва щодня втрачає в середньому 1500 людей убитими та пораненими.

А про те, чи є вдалий момент для мирних переговорів з Росією, ми говорили з політологом. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.