Чи готові українці на територіальні поступки заради миру — результати опитування КМІС

Анастасія Грубрина журналістка сайту
територіальні поступки Росії

Україна рухається до трьох років повномасштабної війни та 11 років війни загалом. Поки дехто виборює свободу і незалежність, хтось каже, що втомився від війни.

Допомагають просувати наративи втоми від війни й росіяни. “Вчасна” пропаганда, накладена на свої проблеми, працює на значну частину суспільства.

Розповідаємо у матеріалі, скільки українців згодні на територіальні поступки Росії.

Скільки українців за і проти територіальних поступок

За даними опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, на територіальні поступки задля якнайшвидшого закінчення війни та збереження незалежності погодилися б 32% опитаних.

Водночас 58% українців проти будь-яких поступок ворогу, навіть якщо війна триватиме і буде загроза незалежності країни.

З травня 2022 року до травня 2023, готовими на поступки були 8-10% респондентів. 82-87% опитаних виступали проти територіальних поступок. Та за рік ситуація кардинально змінилася, адже у травні 2024 на поступки погодилися б 32%.

Між травнем і початком жовтня 2024 року ситуація фактично не змінилася — наразі 32% готові до територіальних поступок, — пишуть у дослідженні.

На Півдні України частка тих, хто проти поступок, збільшилася. На Сході України зросла кількість тих, хто погодився б на поступки заради швидшого закінчення війни.

Українці, які вважають, що Росія має “безмежний” запас ресурсів, більше схильні до територіальних поступок. А ті, хто думає, що РФ швидко вичерпує ресурси, навпаки, до поступок не готові.

Готовність до діалогу з Росією висловили ті, хто не довіряє владі та країнам-партнерам.

Лише для 4-7% українців територіальні поступки є такими, які легко прийняти. Це варто трактувати як свідчення нелегітимності окупації будь-якої частини України для абсолютної більшості населення.

Є і протиріччя: українці проти миру на умовах Росії, однак згодні на компроміси заради гарантій безпеки. Найбільше на готовність до діалогу з РФ впливає пропозиція членства у НАТО.


Опитування проводили з 20 вересня до 3 жовтня 2024 року методом CATI на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів на підконтрольній Україні території. Опитано 2004 повнолітніх респондентів, які живуть в Україні.

Раніше ми розповідали, як американці змінили ставлення до допомоги Україні.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.