За повномасштабну війну в Офісі Генпрокурора зареєстрували щонайменше 152 тисячі кримінальних проваджень, пов’язаних із воєнними злочинами.
Очільник Департаменту протидії злочинам, вчинених в умовах збройного конфлікту, Юрій Бєлоусов розповів про розслідування воєнних злочинів, співпрацю з МКС і результати розслідувань у Бучі.
Матеріал підготовлений журналісткою Мирославою Чаюн. Оригінал розміщений на сайті IWPR (Institute for War & Peace Reporting).
Як триває розслідування воєнних злочинів
Станом на початок березня 2025 зафіксовано понад 152 тисячі воєнних злочинів. Юрій Бєлоусов ділиться, що від початку повномасштабної війни всі мали позицію, що ніхто не розслідуватиме злочини за нас. Відомо про 800 підозрюваних у злочинах.
Це ті, хто офіційно отримали вже підозру від української держави в тому, що вони скоїли воєнний злочин. З них 582 справи уже направили до суду, а 148 осіб засуджені національними судами.
Загалом є велике розслідування за фактом агресії Росії, які скоїли люди, наділені владою у РФ. Які планували, координували, вирішили розпочати повномасштабну війну.
— І в цьому великому розслідуванні по злочину агресії ми фокусуємося на вищому військовому і політичному керівництві. Наприклад, керівництво адміністрації президента РФ, сенатори і депутати Держдуми, керівники розвідувальних органів, Рада безпеки РФ, — додає Бєлоусов.
Також триває розслідування щодо економічного блоку — керівниці Центробанку. Розслідується і участь пропагандистів. У справі про агресію це ще 735 підозрюваних.
На окупованих територіях розслідувати злочини складніше, однак Україна не чекає закінчення війни, і здобуває унікальний досвід таких розслідувань, каже Бєлоусов. Головним завданням є вчасний збір доказів, а притягнути до відповідальності злочинців можна буде і після війни.
Ми вже розуміємо, що треба збирати докази, поки їх маємо в наших руках. Бо докази зникають, люди гинуть, виїжджають. Через 5-10 років зібрати ці дані вже буде вкрай складно.
Співпраця України з МКС
У Міжнародному кримінальному суді нині розслідуються справи про депортацію українських дітей до РФ.
Це перші підозри, де отримали ордери на арешт Путін і Львова-Бєлова. МКС рухається по депортації дітей, бо до цього злочину залучено велике коло людей.
Також триває розслідування справи про атаки на енергосистему України, катування, насильство та жорстокість щодо українців у місцях позбавлення волі. За даними України, це майже 150 місць утримування цивільних і військовополонених на окупованих територіях та у РФ.
Понад 20 країн вже відкрили провадження щодо воєнних злочинів Росії. За словами Юрія Бєлоусова, першими були США, які оголосили чотири обвинувальних акти і направили їх до судів. Він висловив надію, що ця робота продовжиться.
Литва оголосила підозри шістьом особам за скоєння воєнних злочинів. Також над цим працюють Естонія та Латвія.
Ми очікуємо найближчим часом вирок фінського суду щодо Яна Петровського, який опинився на їх території, (бойовик угруповання Русіч, який брав участь у вбивстві 22 українських військових — ред.).
Над розслідуванням російських злочинів працюють у Німеччині, Великій Британії, Польщі, Словаччині, Канаді тощо. Не всі країни можуть дійти до кінця справ, адже не можуть продовжувати без підозрюваного. Якщо зміниться позиція Інтерполу, розслідування проти росіян підуть швидше та ефективніше.
Країни не можуть карати in absentia, але можуть розслідувати. Відповідно, буде зростати кількість розшуків цих людей і обмеження їх у пересуванні.
Розслідування у Бучі
Буча змінила підхід до розслідувань. Це перше місце в Україні під час повномасштабної війни, яке є суцільним місцем злочину. Працюють тут усі: поліція, СБУ, органи прокуратури. Спершу були проблеми з координацією, ділиться Юрій Бєлоусов.
28 військовослужбовців отримали підозру: вбивство, напади, заподіяння тілесних ушкоджень. 14 обвинувальних актів перебувають у судах.
Торік Офіс Генпрокурора створив окремий підрозділ, який має назву Координаційний центр підтримки потерпілих і свідків. Люди в Бучі можуть туди звернутися і отримати допомогу.
Найскладнішим у розслідуванні злочину в Бучі був масив даних. У середньому це 7 тисяч справ на людину.
Це фізично неможливо. Безумовно, з нами і слідчі працюють, але обсяг доказів такий величезний, що їх треба якісно збирати і нічого не втрачати.
Всі дані скануються, оцифровуються та структуруються. Партнери готові ділитися дорогими аналітичними продуктами для опрацювання даних.
Раніше Дмитро Кулеба розповідав, чому перемир’я — це не кінець.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.