Людям з інвалідністю та різноманітними синдромами буває важко знайти роботу. Не через те, що вони не мають бажання працювати, а через стереотипізованість роботодавців. Людям досі страшно брати на роботу тих, у кого можуть бути порушення мовлення, слуху, зору, ментальні розлади чи генетичні хвороби.
Та Україна протягом останніх років зробила кілька відчутних кроків назустріч безбар’єрності та інклюзії. Зокрема і через те, що у країні побільшало людей з інвалідністю, і їхні виклики стали більш видимими.
Роботодавці потроху усвідомлюють, що людину варто брати на роботу, зважаючи на її особисті якості, досвід та корисні навички, а не на упередження. Економічна правда поділилася історією, як у київських піцеріях працюють люди із синдромом Дауна.
У Києві є піцерії, де працюють люди з синдромом Дауна: історія відкриття
Киянка Аліна Живаго відкрила в Києві мережу піцерій Sunshine Cafe, куди можуть працевлаштуватися і де працюють люди з порушеннями інтелекту. Понад те, жінка змогла відкритися під час війни. Стимулом до відкриття стала донька Аліни — Анастасія.
Вона також має синдром Дауна. Після школи дівчина закінчила училище, де опанувала професію кухаря. Та знайти роботу ніде не могла. Всюди дівчина отримувала відмови через свій діагноз. Аби донька мала роботу, Аліна й вирішила відкрити заклад. Тепер вона працевлаштовує молодь з порушеннями інтелекту.
У вересні 2022 з’явився перший заклад, а у грудні 2023 — другий. Так і народилася перша мережа інклюзивних піцерій. До того як відкрити піцерії, Аліна займалася роботою на радіо. Коли донька Анастасія завершувала школу, туди прийшли люди, які розповіли, що діти з синдромом Дауна не мають великого вибору у навчанні, а четверте київське училище таку можливість надає.
Те, що з працевлаштуванням людей із синдромом Дауна виникнуть проблеми, Аліна зрозуміла, коли донька мала проходити практику. Лише одна мережа супермаркетів погодилася дати таку можливість. Так Аліна почала досліджувати, як працевлаштовується молодь із порушеннями інтелекту в Європі.
Знайшла багато прикладів у Франції та Нідерландах, де молодь із синдромом Дауна працює в кафе, у ресторанах, на пошті. Вони спілкуються, живуть, як звичайні люди, і це нормально сприймається суспільством, — каже жінка.
Придбати французьку франшизу не вийшло через початок повномасштабної війни. Тоді син Аліни порадив відкривати свій бізнес. Він допоміг з логотипом та айдентикою. Відкриття підтримала гуртова мережа супермаркетів — допомогла фінансово, з технікою та приміщенням, консультаціями маркетологів та шефів.
Відкрити бізнес вдалося і завдяки державному гранту єРобота на 250 тисяч. Другий заклад відкрився на частково зароблене і грант Українського соціального венчурного фонду. Новий бізнес почали підтримувати інші українські та міжнародні компанії.
Дарували меблі, облаштовували інтер’єр. Нині заклад шукає можливості працювати на доставлення, адже відвідувачів у них небагато. Діляться, аби завоювати увагу та довіру, на Великдень пектимуть паски.
В обох відкритих закладах працюють по семеро людей з ментальною інвалідністю. Люди з аутизмом та синдромом Дауна зокрема. Інколи батьки дітей з різноманітними порушеннями приходили самі та просили взяти їхніх дітей на роботу.
Не всім охочим вдалося пройти стажування, адже витримати зміну на кухні важко. На одній із локацій кухарі можуть готувати самі, без допомоги шефа. Молодь працює по чотири години на день. Працювати більше їм важко. На тиждень мають 3-4 зміни.
Вони отримують мінімальну погодинну оплату, це 48 грн на годину. Аліна хоче відкрити власну велику франшизу. Їй уже пишуть зі Львова, Одеси та Рівного. Та найперший виклик — забезпечити прибутковість двох точок, що є вже.
До закладу зазвичай приходять тільки ті, хто “в темі” — мають або дітей із порушеннями або це друзі, родичі та знайомі працівників закладу. Аліна хоче відкритися у більш “прохідному” місці. Крім цього, жінці хочеться заснувати кулінарну академію для молоді з ментальною інвалідністю. Аби там були спеціальні адаптовані програми.
Допомогти у проекті зголосився і Євген Клопотенко, і Асоціація рестораторів. Тож наразі справа за пошуком такого гранту і вдалого приміщення.
Раніше ми розповідали, як науковці навчилися лікувати синдром Дауна.
Фото: УП/Олексій Климов
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.