Змушують на табуретах співати гімн Росії: історія полону, який триває 35 місяців

Вікторія Мельник журналістка сайту
Ростислав Богуцький

Люди, що потрапили у полон до росіян, переживають страшні катування та знущання з тіла, гідності та здоровʼя. На жаль, через неналежні умови утримання, постійні побиття та інші види катувань, а також відсутність медичної допомоги, не всі витримують такі випробування.

Саксофоніст військового оркестру 36-ї Окремої бригади морської піхоти Ростислав Богуцький перебуває в російському полоні вже 35 місяців. Туди він потрапив після важкого поранення, яке дістав під час боїв за Маріуполь.

Його двоюрідна сестра Тетяна Савенецька-Фурса розповіла виданню Точка Сходу, що у полоні чоловік пережив серцевий напад, а у якому стані він наразі — невідомо.

Що відомо про 24-річного Ростислава, як він потрапив у полон та хто з ним знаходиться там ще, переповідаємо головне далі у матеріалі.

Ростислав Богуцький у полоні: що відомо про музиканта

За словами його сестри Тетяни, на початку повномасштабного вторгнення чоловік сильно переживав за своїх рідних, які залишилися у Миколаєві — батьків та молодшого брата. Наполягав, аби ті виїжджали з міста.

24 лютого рідні виїхали, а Ростислав рідко виходив на звʼязок.

— Казав, що все добре, що тримаються. Але одного разу надіслав свою світлину. На ній ми побачили його змарніле, дуже худе обличчя з відрослою бородою і зрозуміли, що у Маріуполі набагато важче, ніж він розповідає, — пригадує Тетяна. 

12 квітня в одному з російських каналів рідні побачили відео, на якому впізнали Ростислава — він із побратимами вийшов у почесний полон з меткомбінату імені Ілліча. За плечима ніс величезний рюкзак зі спорядженням.

У полон потрапили всі члени оркестру, які вижили у Маріуполі.

— До літа ми не знали, що з Ростиславом відбулося далі, а потім прийшло підтвердження від Червоного Хреста. Восени прийшов лист, написаний рукою Ростислава.

Але текст в ньому — загальними фразами, наче йому диктували: все добре, лікують, годують, читаємо книги та гуляємо, — каже Тетяна. 

З її слів стає відомо, що чоловіка сильно катують у полоні: у нього вивихнуте плече, Ростислав перебуває у стані глибокої депресії, є психічні розлади.

Точка Сходу

Ба більше: після пережитих катувань не витримало серце, адже чоловік з народження має з ним проблеми. Напад стався на початку 2025 року — про це розповів один зі звільнених полонених.

Наразі у російському полоні перебувають 14 оркестрантів. Їх катують так само як і інших українських бійців, однак музикантів також змушують ставати на табурети й співати гімн Росії та їхню музику по десять годин на добу.

Мій брат потрапив у полон у 22 роки і досі там перебуває…

— Ростислава запрошували грати за кордоном і він хотів поїхати. Мій брат людина творча, не військова. Після перемоги в онлайн-фестивалі української музики, який проходив в США, оркестр мав їхати в Каліфорнію на конкурс United by song.

Але так сталося, що всім складом вони опинились у Маріуполі, — пояснює жінка.

Наразі Тетяна створила громадську організацію Музика в полоні, яка обʼєднала родини полонених музикантів. Усі вони борються за звільнення своїх рідних. А нещодавно Тетяна повернулася з Брюсселю, де перед Європарламентом розповіла про реалії російського полону.

Точка Сходу

— Ми така сама частина цивілізованого світу, як й інші країни, і весь світ має проблеми у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну, а не лише українці. Ми хочемо, щоб всі бачили тіла, які повертаються з полону як наслідок нелюдських катувань.

І ми показали ці тіла на великому екрані. Деякі депутати парламенту попросили навіть зробити перерву, щоб прийти до тями, — зізнається жінка.

Раніше ми переповідали тобі історію колишнього полоненого, який пережив полон окупантів: читай за посиланням.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.