Шлях до себе справжньої: історія трансгендерної людини, яка наважилася на гормональну терапію і нарешті щаслива

Марія Бондар редакторка сайту
Трансгендерні люди

Багато трансгендерних людей проходять гормональну терапію. Це допомагає їм змінити своє тіло так, щоб воно відповідало їхньому відчуттю себе.

Що ж таке гормональна терапія? Це приймання спеціальних ліків — гормонів. Трансгендерні жінки приймають жіночі гормони, а трансгендерні чоловіки — чоловічі. Ці гормони поступово впливають на тіло, змінюється розподілення жиру, ріст волосся, вигляд шкіри. Вони також впливають на ріст грудей у жінок або появу бороди у чоловіків.

Але гормональна терапія — це не просто про зміну тіла. Для багатьох це шанс нарешті почуватися комфортно, та сприймати своє відображення у дзеркалі. Це може бути складний процес, але він часто приносить велике полегшення і радість трансгендерним людям.

Аби краще зрозуміти як це працює, видання Wonderzine занотувало історію Келіли. Їй 27 років, і вона вже 5 років проходить гормональну терапію.

Живеш наче в Матриці

Вона розповідає, що завжди почувалася жінкою, хоча при народженні їй було призначено чоловічу стать. З раннього дитинства вона розуміла, що щось не так, відчувала дисонанс між своєю внутрішньою ідентичністю та очікуваннями суспільства.

— Я не розуміла, як мені рости й куди. Найкраще ці відчуття описує фільм Матриця: ти не можеш це відчути на дотик, не можеш точно вказати, що саме тебе турбує, але ти знаєш, що щось не так, — згадує Келіла.

З 12 до 15 років вона регулярно відвідувала шкільного психолога, шукала підтримки та розуміння. Хоча психолог не повністю підтримувала її прагнення виражати себе як дівчину, але це було краще, ніж нічого. 

Фото: Марія Бондар

Рішення про перехід далося нелегко. У 17 років Келіла дізналася про можливість юридичного переходу, але тодішні вимоги здавалися нездоланними. Перш ніж отримати гормональну терапію, необхідно було 2 роки існувати як жінка, ще й під наглядом психіатра, а щоб змінити паспорт, обов’язково пройти операцію зі зміни статі.

Не уявляю, як можна два роки жити, як жінка (влаштуватися та мати роботу, показувати паспорт при покупці алкоголю), коли у тебе через тестостерон борода — просто абсурд, — ділиться Келіла.

Лише у 2017 році, коли законодавство змінилося, з’явилася реальна можливість. 

Процес переходу розпочався з перебування у психоневрологічному диспансері. Порівняно з постійними думками про суїцид і тотального виснаження, ідея провести два тижні у закладі не здавалася Келілі такою вже поганою. І хоча все затягнулося на два місяці, далі все вдалося.

Після отримання діагнозу Келіла пройшла консультації у сімейного лікаря та ендокринолога. Тоді змогла змінити документи, отримала нове свідоцтво про народження та паспорт.

Я ненавиділа своє відображення у дзеркалі, у мене були інші очікування щодо того, яким має бути моє тіло. Коли я почала вживати гормони 5 років тому, ці очікування почали виправдовуватися. Почала впізнавати себе в дзеркалі, — каже Келіла. 

Гормональний перехід

— Перш ніж розпочати перехід, необхідно було отримати висновок у психоневрологічному диспансері, після нього йти до ендокринолога, який спрямовує на аналізи, а опісля виписує препарати, розповідає Келіла. 

Фото: Марія Бондар

Вона приймає препарати для пригнічення тестостерону, а також естроген і прогестерон. Фізичні зміни почали проявлятися вже через місяць:

— Волосся стало приємнішим і красивішим, шкіра тендітнішою, менш жирною. По тілу почав перерозподілятися жир, рухатися більше в зону стегон. У мене змінилися вподобання в їжі, нарешті знов почала відчувати смак. Волосся на тілі стало тоншим, хоча все одно довелося прибирати його лазером. Також у мене збільшилися груди, проявилася талія, — радіє Келіла. 

Відзначає й емоції зміни. Зокрема, почала помічати у себе більшу емоційність. Упевнена, що це, скоріше, не через жіночі гормони, а тому, що, нарешті, перестала відчувати напругу, розслабилася і стала жити, а не виживати. 

Щоб стати більш фемінною, Келіла коригувала дієту та підвищувала дозу гормонів. Вона також займається спортом, щоб підтримувати форму.

Фото: Марія Бондар

Хоча раніше Келіла розглядала можливість операцій на обличчі та голосових зв’язках, зараз вона задоволена своєю зовнішністю і голосом. Щодо вагінопластики, ще не впевнена, чи дійсно цього потребує.

Зараз Келіла допомагає іншим трансгендерним людям долати шлях переходу, ділиться із ними своїм досвідом та підтримкою та наголошує на важливості розуміння та прийняття трансгендерних людей у суспільстві.

Моє життя й мої страждання — найкращий аргумент проти трансфобних закидів.

Трансгендерні люди часто опиняються під прицілом хейтерів, пропонуємо подивитися нашу підбірку фільмів та серіалів про ЛГБТК+, які пояснюють складні речі та вчать толерантності. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.