Mavic-ом вкрали рацію в окупанта! Як Black Raven використовують технології на фронті

Вікторія Мельник журналістка сайту
Black Raven

Сучасна війна — це своєрідні перегони у технологіях. Адже виживе той, хто швидше винайде й опанує той чи інший винахід. Зокрема, російсько-українська війна стала поштовхом для розвитку безпілотних літальних систем та їхнього використання у бойових діях.

Одними із тих пілотів, хто знищив чималу кількість ворожих “пташок”, стали бійці батальйону Black Raven — 93 окремої механізованої бригади Холодний Яр.

Про будні оператора дронів та послання до окупантів виданню PLATFOR.MA розповів сержант батальйону Денис Кардаш на псевдо Сєдий. Ми переповідаємо найцікавіше.

Безперервний робочий день

Сєдий майже все свідоме життя займався торгівлею, а у березні 2022 року став до лав Збройних сил за власним бажанням. Зізнається: хотів мобілізуватися ще 24 лютого, але через черги до ТЦК зробити це вдалося лише за кілька днів.

На початку вересня він потрапив у 93 бригаду, де був розвідником другого стрілецького батальйону. Та з часом зʼявилися проблеми зі здоровʼям, тож йому запропонували стати пілотом БпЛА.

— Тоді все це тільки починалося, ми розвивалися, самі вчилися виявляти, коригувати, знищувати ворожі сили, літати на різних типах дронів, — розповідає Сєдий. У той час вони часто перетиналися з нині провідними підрозділами по роботі з БпЛА: К-2, Мадяр, Ахіллес. 

За словами військового, нині вже точно є зіркові оператори дронів, які за короткий час знищили більше окупантів, ніж може вдатися бійцю ССО чи ГУР. Але поки це внутрішня інформація.

Типовий робочий день пілота — безперервний, — каже Сєдий.

Існують різні завдання, інколи є визначені цілі, а буває таке, що працюють по тих цілях, які виникають спонтанно.

Коли штурм — працюють всім і по всьому. 

Палили Гради й танки

У батальйону є чимало визначних операцій та здобутків. Бійці працювали у Бахмуті, мають свій список найдорожчих уражених цілей: танки Т-90М Прорив, комплекс Стріла, Град.

— Я вважаю, що розвідка і наведення — це головне. Коли з’явилися Mavic, то влучність артилерії серйозно поліпшилась.

Зараз лінія фронту — це суцільна сіра зона. Піхоті майже неможливо дійти до ворожих позицій, — каже пілот БпЛА. Тож росіянам, яких женуть у спину на штурм, залишається лише по кілька осіб прокрадатися до старих бліндажів та ховатися від скидів.

Паралельно з основною роботою, дрони часто виконують й нестандартні завдання, як от скиди води, записок, провізії, засобів звʼязку нашим військовим. Невеликі FPV йдуть на таран ворожого дрона, скидають сітки на них чи евакуюють інший дрон, що впав у сірій зоні.

— Було й таке, коли один дрон евакуює інший, що впав десь у сірій зоні. Або коли Mavic вкрав ворожу рацію з мертвого окупанта, так що ми змогли потім їх прослуховувати.

Насправді зараз все нестандартне — тому що стандарту ще немає, — каже військовий.

Про постійний розвиток говорить й факт появи на фронті дронів на оптоволокні. Це, зазначає Сєдий, відповідь на дію РЕБів, що протидіяли звичайним дронам.

Паралельно розвивається ще один напрямок — наземні дрони. 

— Наземні дрони — це буде дуже велика історія. Але повністю людей вони не замінять. Люди потрібні. Наша територія — там, де стоїть піхотинець, — каже боєць.

Разом з тим, нині він бачить, як політичні заяви впливають на українців. За його словами, охочі долучитися до війська переносять співбесіди, бо очікують, що “Трамп завершить війну”. Мотивація — падає.

Росіянам же Сєдий радить не долучатися до своєї армії — їм там не сподобається.

Ми для вас погані сусіди. І будемо ставитися відповідно, — додає Денис Кардаш.

Низька мотивація також може бути спровокована страхом або поганою підготовкою до бойових дій. Раніше ми розповідали тобі історію військового, який пішов у СЗЧ, але згодом повернувся: що його до цього підштовхнуло, читай за посиланням.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.