”Поможи мені вмерти”: що пройшов український партизан та військовий в окупації

Вікторія Мельник журналістка сайту
“Поможи мені вмерти”: що пройшов український партизан та військовий в окупації 

Бути українцями — це допомагати у небезпечних ситуаціях та боротися за життя кожної людини. Соціальні проекти наразі покликані надавати допомогу всіх тим, хто цього потребує. Проект ДНК. Свої — також не проходить повз і продовжує свою соціальну місію воззʼєднання родин.

Сергій Давидюк пройшов АТО, а до початку повномасштабної війни обіймав посаду заступника міського голови Нової Каховки з питань ветеранів АТО. Та коли прийшли росіяни, місто опинилося під окупацією, а сам чоловік — у пастці окупантів.

Через своє минуле та проукраїнську позицію чоловік вимушений постійно переховуватися, а виїхати на підконтрольну Україні територію можливості також не було. Його 70-річна мама Катерина Павлівна, яка тривалий час живе у Португалії, звернулася за допомогою: хоче забрати сина з небезпеки.

Що пережив полонений у російських “підвалах”

За словами матері Катерини Павлівни, її син вже два з половиною роки не може виїхати з окупованої Нової Каховки. Все — через минуле, адже українець у 2015-2017 роках брав участь в АТО.

24 лютого 2022 року Сергій подзвонив до рідних і сказав: “Нас бомбить Росія”. 

— Мій брат завжди був за Україну. Він пішов добровольцем, щоб у нас була правова демократична держава. Навіть після демобілізації він допомагав АТО-вцям та всім, хто пройшов цю війну, — розповів молодший брат Юрій.

Він додає, що Сергій вже двічі був у полоні в окупантів, де ледь не загинув через завдані йому травми.

Він дзвонив і казав: “Я більше не можу тут знаходитися, я зійду з розуму”.

— 24 серпня до нього додому прийшли окупанти. 20 росіян повезли одного українця на БТРі. Близько місяця він був “на підвалі”… на звʼязок він вийшов десь у жовтні — сказав, що трохи його поламали, але відпустили.

Весь час з родиною ми думали, як витягнути його звідти, але всі варіанти були небезпечні для нього, — розповів Юрій.

— Коли він вийшов з полону, то зателефонував мені та сказав, що був у пеклі. А я не знала, як йому помогти.

Питаю: “Сину, як тобі помогти?” А він: “Поможи мені вмерти”… мене це так ранило, я вмерла разом з ним, — пригадує ту моторошну розмову з сином Катерина Павлівна.

Після полону чоловіка переслідували. За два тижні його знову полонили.

Понад два роки в окупації: як вивезти колишнього військового

Цивільний заручник Олег Єрмолаєв, який разом з Юрієм був “на підвалі”, пригадує: співкамерника жорстоко катували, але він не зламався. Майже два роки переховувався, щоб вижити.

Десять днів чоловік не виходив на звʼязок.

Згодом зʼясувалося, що чоловіка затримали на російському блокпості, та, на щастя, відпустили. Чоловік знову переховувався, а потім знову рушив до підконтрольної України!

Виявилося, що журналісти спільно з ГУР організували спецоперацію з повернення Сергія додому.

— Завдяки спільній спецоперації нашої програми та ГУР цього Героя вдалося вивезти з окупації! Це дає надію іншим, що коли свої поруч, можливо все, — поділилася ведуча Тетяна Висоцька.

Повну історію дивися у чотирнадцятому випуску четвертого сезону ДНК. Свої на офіційному сайті.

Родичі зустрілися у студії проекту ДНК. Свої. А раніше ми розповідали тобі історію іншого чоловіка з херсонських катівень — чи вдалося його повернути і як саме він повʼязаний із сьогоднішньою історією Сергія — читай за посиланням.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.