Вона біжить, щоб інші змогли ходити: як 13-річна українка готується до Токійського марафону

Марія Дзюба редакторка сайту
Вона біжить, щоб інші змогли ходити: як 13-річна українка готується до Токійського марафону

13-річна Яна Степаненко, яка втратила обидві ноги під час обстрілу вокзалу в Краматорську, візьме участь у Токійському марафоні, щоб зібрати кошти на спортивні протези для українського військового.

Благодійний забіг заради азовця

Яна бігтиме 1 березня, щоб підтримати 36-річного військовослужбовця бригади спеціального призначення НГУ Азов Олександра Жавненка, який також втратив обидві ноги під час боїв поблизу Торецька у жовтні минулого року.

До війни він займався танцями та мріє повернутися до активного життя.

— Я з дитинства займався танцями. Для мене це стало життям — там зустрів друзів, гарний колектив. Там я познайомився зі своєю дружиною. Вона далі навчає дітей танцювати. У нас є маленька донечка? і коли починає грати музика, вона у такт підтанцьовує. Я хочу потанцювати з нею і з дружиною. Тому надіюся стати на ноги — розповідає Олександр.

— Я збираю півтора мільйона. Збираю на два бігових протези, та якщо вийде зібрати більше, то ці кошти підуть на допомогу іншим пораненим. Думаю, що зараз мені буде легше, бо я знаю як це — відчула всю цю тяжкість на попередньому марафоні. Тому я вже більш морально готова до нього. 

Підготовка до марафону

Яна активно тренується вже два місяці, займаючись тричі на тиждень: двічі проходить силові тренування та раз на тиждень бігає з тренером.

Її наставниця, керівниця відділу розвитку спорту військових Львівської міськради Орися Деминюк, зазначає, що дівчинка серйозно готується до дистанції, ретельно вивчаючи маршрут.

—  Зараз Яна додатково має тренування з силової підготовки. Вона має мінімум одне-два тренування зі мною бігових і мінімум одне-два — силового тренінгу. Яні все подобається, вона тепер навіть силові любить більше, ніж бігові.

—  Попередньо у Бостоні була дуже гарна і рівна дистанція. Тут ми ще будемо дивитися трасу. А перед тим, як будемо вирушати, проаналізуємо усі моменти, щоб Яна була готова до тої траси, яка її чекає, — розповідає Орися Деминюк.

Минулі досягнення

Торік Яна взяла участь у Бостонському марафоні, де пробігла 5 кілометрів і зібрала 615 тисяч гривень на протез військовому Олександру Рясному. Її приклад надихає багатьох людей по всьому світу.

Історія Яни

У квітні 2022 року Яна, її брат Ярослав та мама Наталія намагалися евакуюватися з Краматорська, коли російська ракета атакувала вокзал.

Внаслідок удару загинула 61 людина, ще понад 100 отримали поранення. Яна втратила обидві ноги, її мама — одну, а Ярослав дивом залишився неушкодженим. Фото Яни, яку несе на руках лікар, облетіло весь світ.

Участь у марафоні в Токіо — це важлива поїздка, бо вона не просто допомагає конкретному пораненому.

Вона привертає всесвітню увагу до питання протезування, лікування та реабілітації в Україні. Це дозволяє будувати дружню дипломатію між людьми.

Яна понесе наш прапор у Токіо. І ми знову заявимо про себе на весь світ. Ім’я України знову прозвучить, — наголосив Олександр Кобзарєв, виконавчий директор фундації UNBROKEN.

Зараз на благодійній платформі dobro.ua триває збір коштів на протези для Олександра Жавненка, і кожен може долучитися до підтримки цієї ініціативи.

Фото: Львівської міської ради

Раніше ми писали, що українські військові підняли прапор України на найвищій вершині Африки — Кіліманджаро, здійснивши символічний підйом на честь незламності та сили духу захисників.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.