Для чоловіків “годинник не цокає”? Чи важливий вік батька для планування дитини

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Коли чоловікам варто планувати дітей
Підготовка до вагітності — це, перш за все, перевірка здоров’я майбутніх батьків. Але невидимою перепоною в процесі зачаття може бути й вік. Та чи лише жіночий? А як на планування вагітності впливає вік чоловіка? Ембріолог Ольга Малюта в інтерв’ю РБК-Україна розповіла, коли чоловікам варто планувати дітей та чи проходять вони через такі ж репродуктивні вікові трансформації, як жінки.

Коли чоловікам варто планувати дітей

Експертка підкреслює, що конкретних вікових обмежень для чоловіків щодо того, коли саме найкраще планувати дитину, немає. Сперматозоїди розмножуються протягом всього життя. У цьому випадку саме жінки є заручницями часу — кількість яйцеклітин закладається в них ще до народження і з того моменту ніяк не змінюється. За словами лікарки, сперматозоїди не просто розмножуються, а й діляться. Впродовж життя вони можуть ділитися 200-300 разів. Однак при кожному поділі накопичуються невеликі помилки. Вона наводить аналогію з книгою — якщо переписувати її сотні разів, то, врешті, десь почнуть з’являться помилки. — Біологічні системи, які забезпечують таке саме переписування ДНК, теж помиляються. Виходить, що з віком у них накопичується більше мутацій. Можливо, вони не будуть впливати на розвиток ембріона та вагітність. Але вони трошки змінюють їхню генетичну інформацію, — пояснює Ольга Малюта.
У репродуктології до віку чоловіка мають менше зауважень, ніж до жіночого, адже розвиток ембріона на перших моментах життя здебільшого залежить від яйцеклітини.
Тож, відповідаючи на запитання, до якого віку чоловік може мати дітей, експертка каже: якщо в чоловіка не було ендемічного паротиту (“свинки”), травм тканини, яка відповідає за сперматогенез, він веде здоровий спосіб життя, то перейматися немає за що. Адже навіть у 60 років він матиме гарну кількість, концентрацію та рухливість сперматозоїдів.

То коли краще народжувати дітей

Репродуктологи вкотре підкреслюють, що, на жаль, жіночий організм має обмеження у часі. Кількість яйцеклітин з віком вичерпується, а найкращий і найбагатший їхній запас — до 35 років.
До того ж у цьому проміжку вони все ще хорошої генетичної якості. А організму легше перенести вагітність та пологи. Але кожен випадок індивідуальний, а яйцеклітини у багатьох жінок зберігаються і до 40 років.
— Якщо підготувати жінку, вона може завагітніти й у процесі менопаузи, — додає ембріолог. Тому твердження, що найкраще вагітніти до 35 років, є, скоріш рекомендацією, аніж законом. Якщо жінка не планує народжувати дитину до 35 років, вона можна заморозити яйцеклітини та використати їх пізніше. Це краще робити до 30 років. — У цьому віці багато клітин за одну стимуляцію, можна отримати 15-20 клітин. Якщо ми заморозили 20 яйцеклітин у віці до 35 років, вірогідність народити дитину становить приблизно 80-85%, —  говорить Ольга Малюта. Вона додає, що в її практиці жінок зі своїми яйцеклітинами старше 44 років не було. Для зачаття потрібно дуже багато клітин, а отримати їх стає важче. Чоловіки зберігають здатність до зачаття довше за жінок. Але не всім з них щастить мати свою дитину. Багато чоловіків страждає на безпліддя. Ми розповідали про його симптоми та як лікується ця хвороба у чоловіків.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя