Метро — це не завжди лише історія про зручний транспортний засіб. Адже деякі станції більше нагадують справжні витвори мистецтва, що вражають своїм дизайном. Тому інколи так важливо знати не лише про звичні пам’ятки архітектури, але й де розташовані найкрасивіші у світі станції метро.
Ці перлини підземелля можна знайти в різних куточках світу. Та одна з них — зовсім поруч, у Києві. Крім того, ця станція вже неодноразово посідала почесне місце в різних рейтингах серед одних із найгарніших.
Тож хто склав компанію українській підземці в нашому списку? Розповідаємо далі, які станції метро світу поєднали в собі сучасний стиль, історичну вишуканість, комфорт та естетику.
Найкрасивіші у світі станції метро
Станція Толедо, Неаполь
Станція Толедо — не просто місце, звідки можна швидко дістатися потрібної точки в місті. Адже вона виконує ще й функцію художньої галереї.
Сама станція теж може вважатись особливим витвором мистецтва. На першому її рівні темний колір підлоги контрастує з величними мозаїками Вільяма Кентріджа. Другий рівень, з першого погляду, нібито заповнений екскаваторами.
Проте якщо підняти свій погляд, то можна побачити кратер де Луз — саме він дозволяє сонячному світлу проникати ззовні та поєднує 144 світлодіодних ліхтарів. Також цей елемент, зрештою, створює ілюзію перебування у підводному світі, звідки походить друга назва станції — Морська галерея.
Фото: Depositphotos
Станція Formosa, Тайвань
Станція Formosa досить відома тим, що всередині неї є Купол світла — найбільша у світі публічна арт-інсталяція з вітражним дахом із зображенням чотирьох стародавніх елементів, які є міфічною сценою створення життя: вода як утроба, земля як процвітання та зростання, світло як творчий дух та вогонь як послання любові.
Його створив художник Нарцис Куальята зі шматочків кольорового скла. Його будівництво тривало майже чотири роки.
Фото: Depositphotos
Станція City Hall, Нью-Йорк
Перший Нью-Йоркський метрополітен був відкритий 27 жовтня 1904 року. Від початку свого існування він був прикрашений вишуканими архітектурними деталями, зокрема скляною плиткою та великими люстрами.
Проте з плином часу склепінчасті стелі та мансардні вікна були втрачені. До 20-х років минулого століття станція не мала навіть турнікетів. А в 40-х була зачинена через малу кількість пасажирів. Тепер станція City Hall вважається закинутою, але туди все одно прагнуть завітати чимало туристів, аби побачити Нью-Йорк минулого століття.
Фото: Depositphotos
Станція Бейкер-стріт, Лондон
Про вулицю Бейкер-стріт знає чи не кожна людина на планеті. Однак завітати саме на станцію метро наважується значно менше гостей Лондона.
Станція Бейкер-стріт була відкрита 10 січня 1863 року у складі першої у світі лінії метро. І хоча за всі роки свого існування вона зазнавала чимало змін, лондонці й досі вважають її однією з улюблених за комфортом. Проте особливий стиль станції та атмосфера Лондона 19 століття може завоювати серця не лише місцевих.
Фото: Depositphotos
Станція Родхусет, Стокгольм
Станція стокгольмського метро була названа на честь міської ратуші, будівля якої розташована на поверхні. Поруч також є будівля муніципалітету та відділок поліції. Проте більш важливий її внутрішній вигляд.
Відкрита ще в 1975 році, станція метро виконана у стилі органічної архітектури: природну поверхню скелі було залишено необробленою, що надало станції вигляд, наче вона створена у природній системі підземних печер.
Разом з тим на платформах творці станції залишили кам’яні склепіння й нерівності у первозданному вигляді. Було лише відшліфовано каміння та пофарбовано його у рожевий відтінок.
А ось входи до метро було оформлено за допомогою граніту та алюмінію. Підсвічується все неоном, аби додати атмосфері містичного забарвлення.
Фото: Depositphotos
Станція Arts et Métiers (Мистецтв та ремесел), Париж
Станція Arts et Métiers була відкрита 19 жовтня 1904 року. Свою назву отримала через близьке розташування до Національної консерваторії мистецтв і ремесел.
Після модернізації до 200-річчя Національної консерваторії у 1998 році станція набула нових форм за допомогою застосування декоративного стилю Ouï-dire (дослівний переклад з французької — чутки, — ред.).
Та фінальний вигляд був сформований у жовтні 1994 року — тоді платформи були перероблені бельгійським художником коміксів Франсуа Шуйтеном у стилі стімпанк, що нагадує науково-фантастичні твори Жуля Верна.
Станція Foggy Bottom (Туманне дно), Вашингтон
Відкрита 1977 року, станція Foggy Bottom була створена за простим макетом острівної платформи: одна платформа з колією з кожного боку.
Стеля станції усіяна 22 кофрами вафельним склепінням. Це була одна з перших станцій, які були побудовані подібним чином. І це робить її певним чином унікальною, адже пізніше від застосування такого типу конструкцій відмовилися.
Фото: Depositphotos
Станція Золоті ворота, Київ
Про 29 станцію Київського метрополітену знають не лише кияни, а й, мабуть, усі українці. Золоті ворота були відкриті 1989 року та складаються з підземного залу, надземного та проміжного вестибюлів, з’єднаних ескалаторами.
Композиція підземного залу базується на поєднанні арково-склепінчастих елементів, що спираються на круглі колони зі стилізованими візантійськими капітелями. І якщо у вирі столичного ритму це все помітити важко, то від мозаїчних панно часом буває складно відірвати погляд навіть найбільш заклопотаним жителям чи гостям міста.
Фото: Unsplash
Станція метро Pannenhuis, Брюсель
Дуже маленька станція брюсельського метро Pannenhuis має лише один вхід та розташована практично в передмісті.
Крім того, зазвичай станція не привертає жодної уваги. Проте, дарма. Адже стелі входу та єдиного ескалатора рясно всіяні яскраво-червоними та помаранчевими скупченнями вогнів і скульптур, які створюють атмосферу наукової фантастики 1970-х років. Хіба таке можна пропустити?
Фото: Unsplash
Станція Heidelberger Platz (Гейдельберзька площа), Берлін
Станція берлінської кільцевої дороги за роки свого існування зазнала чимало змін. У 1980-х роках колишній вестибюль навіть встиг побути нічним клубом.
Проте 17 грудня 1993 року станція була знову відкрита, з’єднана з сусідньою та перейменована на Heidelberger Platz. Тож тепер вражає як місцевих, так і гостей міста.
Проте в Україні теж вистачає чимало красивих місць. Тож засмучуватися, що не можеш побачити все бажане за кордоном, не варто. Краще читай, які найкрасивіші острови України варті твоєї уваги.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.