Книжковий фестиваль на ВДНГ — це коли ти заходиш “лише подивитись”, а виходиш з повними руками друкованих скарбів, купою цікавих історій, квітковою закладкою, тимчасовим татуюванням, автографом від нового улюбленого письменника та оберемком незабутніх емоцій.
З 24 по 27 квітня Книжкова країна знову розгорне свої павільйони: понад 300 подій, зіркові читання, літературні премії, фантастичні світи, стендапи, майстеркласи та вистави — все на тлі квітучої та чарівної весни. Адже цьогоріч фестиваль прикрасять яскравими фотозонами та інсталяціями.
Вхід вільний. Програма — насичена. Атмосфера — натхненна.
Програма фестивалю Книжкова країна 2025
На фестивалі очікується понад десяток книжкових презентацій — для дорослих і дітей, для фанатів пригод, історії, сучасної літератури та поп-культури та інших жанрів.
- 25 квітня, 17:00 — у павільйоні 1 презентуватимуть одразу два фентезійних романи: Чак. На повітряних островах Оксани Кириченко та Каррайк. Переродження Уляни Дадак. Це історії про магічні академії, чарівні світи й пригоди, які не обмежуються дитячою літературою — а радше навпаки, захоплюють також й дорослих;
- 25 квітня, 15:00 — у цій же локації говоритимуть про книжку Дреди, батли & стіли фольклористки й антропологині Дар’ї Анцибор. Це дослідження про те, як українська молодь у різні часи — від імперій до радянської доби й далі — виборювала своє право на культуру та власний стиль;
- 26 квітня, 13:00 — у павільйоні 1 представлять нову книгу Природний роман одного з найпомітніших болгарських письменників Ґеорґі Ґосподінова;
- 26 квітня, 17:00 — у концертній залі Universum Hall (павільйон 6) відбудеться онлайн-презентація книжки історика Сергія Плохія Чорнобильська рулетка. У розмові порушуватимуть теми війни, ядерних загроз і катастроф — у контексті його досліджень та погляду на сучасність;
- 27 квітня, 19:00 — у павільйоні 1 презентуватимуть дебютну книжку Філа Пухарєва Це вам не естрада. Крутими стежками української поп-музики XX століття. Це дослідження про виконавців, пісні й невідомі сторінки музичної історії України, які варто згадати й переосмислити;
Дискусії й публічні розмови
Протягом чотирьох днів на фестивалі триватимуть зустрічі, дискусії та публічні інтерв’ю — з тими, хто створює сенси й шукає нові слова для непростих тем. Тут говоритимуть про літературу, кіно, театр, війну, мистецтво і щоденники як спосіб життя.
- 24 квітня, 19:00 — дискусія Тоді і зараз. Мистецтво спротиву — розмова про художника Ніла Хасевича, мистецтво підпілля, актуальність теми спротиву сьогодні. Запрошені митці, дизайнери, письменники;
- 25 квітня, 18:00 — зустріч Кіно. Театр. Режисура з Іллею Чопоровим (зірка мюзиклу Кабаре) та Іваном Шараном (актор театру Франка й фільму Памфір). Говоритимуть про перетин літератури й сценічного мистецтва;
- 25 квітня, 18:00 — розмова Щоденник як спосіб буття з письменником Костянтином Москальцем і літературознавцем Євгеном Стасіневичем — про роль приватного тексту, саморефлексію та літературну інтимність;
- 26 квітня, 15:00 — панельна дискусія Як говорити на складні теми у 2025 році — розмова про мову війни, нові правила спілкування, вплив медіа. Учасники: Павло Казарін, Майкл Щур (Роман Вінтонів), Настя Станко, Крістіна Бердинських, Юлія Кирієнко;
- 27 квітня, 11:00 — Ліричний бранч із Софією Андрухович — авторкою книг Фелікс Австрія й Амадока. Спокійна розмова про творчість та життя;
- 27 квітня, 11:30 — запис подкасту Вставне слово. Публічне інтервʼю з Артемом Чехом, під час якого письменник розповість про взаємодію між літературою та іншими видами мистецтва;
- 27 квітня, 18:00 — Дмитро Зезюлін (LATEXFAUNA) у розмові про те, як класична література надихає сучасних артистів.
#ФРОНТМЕНИ (4 павільйон)
Особливий павільйон військових та ветеранів на фестивалі — це історії людей, які творять навіть на війні. Програма складається з трьох напрямів — література, виставка, театр.
Література
Антологія мілітарної поезії ФРОНТМЕНИ, Ненароджені для війни Артема Чапая, перший роман про пілотів БПЛА Пташники Дмитра Калинчука, а також дебютна збірка нарисів журналіста й військовослужбовця Дмитра Крапивенка Усе на три літери та інші видання.
Театр
- 24 квітня — п’єса Плем’я чекання від Театру ветеранів;
- 25 квітня — стендап Ненароджений для війни від ЗОШБ;
- 27 квітня — вистава Мій друг, чорний ельф від Львівського театру Лесі Українки.
Поезія
Марафон мілітарної поезії тривалістю 8 годин — виступлять Дмитро Лазуткін, Артем Лоїк, Артем Полежака, Василь Мулік, Олекса Бик, Артур Дронь та інші.
А також Артзона — унікальні роботи митців, які нині служать у ЗСУ і продовжують творити.
Простір для фанатів фантастики (Павільйон 7)
Цьогоріч на фестивалі буде цілий простір, присвячений сучасній українській фантастиці. Протягом чотирьох днів тут відбуватимуться дискусії, презентації й розмови про найцікавіше з сучасної української фантастичної літератури.
Йтиметься про горор, наукову фантастику, фентезі, romantasy та інші жанри. Обговорюватимуть короткі фантастичні оповідання, світобудови, образи незвичайних істот, а також нові книжки українських авторів та переклади світових бестселерів.
Серед учасників програми — сучасні українські автори, які працюють у жанрі фантастики: Ігор Антонюк, Анастасія Нікуліна, Ірина Пасько, Валерія Растет та інші.
Родинні читання — зірки для дітей (і батьків)
Формат, який уже став візитівкою фестивалю — це родинні читання під кураторством Ані Завальської. Тут буде й затишно, й голосно, й зворушливо.
Цього разу свої голоси дитячим казкам подарують:
FIINKA, Тоня Матвієнко, Magic Brothers, Олег Скрипка, Адам Мушкін, Нікіта Добринін, Дмитро Коляденко, Фагот, Дарія Біла, Ольга Навроцька.
Це не просто читання — це класна нагода послухати улюблених артистів у новому амплуа: без сцени, без камер, а просто поруч — з книжкою в руках.
Майстер-класи та активності
Але цей фестиваль не лише про стенди з книжками й зустрічі з авторами. Тут буде простір для всього: для рук, фантазії й навіть для трохи дитячої радості.
Дітям готують окрему зону для дітей з майстеркласами, де познайомлять зі шрифтом Брайля, покажуть основи жестової мови й мультфільми про інклюзію. А дорослі поруч зможуть дізнатися важливі речі про усиновлення й патронат.
А ще — багато майстерень просто неба, де вчитимуть робити книжкові закладки, листівки, мінікнижки й екслібриси. Тут можна буде попрактикувати каліграфію, розписати книжковий зріз чи створити листівку, яку потім висадиш у землю — і з неї виросте щось гарне.
А ще буде зона, де тобі безплатно зроблять тимчасове книжкове тату.
Премія книжкових блогерів
26 квітня на фестивалі вручатимуть Премію книжкових блогерів. Це відзнака для найобговорюванішої книжки українського автора, яка вийшла з травня 2024 до березня 2025 року.
Церемонія відбудеться на сцені Universum Hall (павільйон 6).
У шортлісті цього року:
- Кубик — Саша Козлов;
- Діва, матір і третя — Юлія Нагорнюк;
- З нами житиме еласмотерій — Роман Голубовський;
- Потяг прибуває за розкладом — Марічка Паплаускайте;
- Погляд Медузи — Любко Дереш.
Тож на ВДНГ цього року буде багато книжок, людей і розмов. А ще — місце для спокою, натхнення й простих радощів. Саме за це фестивалі й люблять.
Якщо ти захоплюєшся читанням і не можеш ні дня провести без книг, або ж просто любиш якісну літературу — ми розповімо тобі про твори, варті уваги. Тримай добірку: нетривіальні українські книги.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.