Слово 2024: що обрав Оксфордський словник і до чого тут наш мозок

Марія Дзюба редакторка сайту
слово 2024 року

Оксфордський словник обрав слово 2024 року, і це — brain rot. Так, ви не помилилися, це не метафора, а справжнє гниття мозку. 

Цей термін символізує те, що багато з нас відчувають кожного разу, коли бездумно прокручує нескінченну стрічку соціальних мереж або губиться серед тисяч беззмістовних відео та постів. 

Термін, що відображає настрої сучасного суспільства

Іронія в тому, що, хоч термін звучить як щось страшне, він дуже точно відображає настрої сучасного суспільства.

Brain rot — це не просто погіршення інтелектуального стану через споживання тривіального контенту, це сигнал про те, як ми витрачаємо наш вільний час у цифрову епоху. 

Як термін brain rot став символом нашої цифрової епохи

Його популярність набрала обертів саме у 2024 році, коли все більше людей почали замислюватися над тим, як наш мозок деградує під тиском нескінченних потоків беззмістовних інформаційних хвиль. 

Цей термін знову набуває актуальності через те, що він може влучно описати сучасну реальність, де кожен день ми стикаємося з чимось, що, на жаль, не обіцяє розширення кругозору.

Своєрідною перлиною цієї історії є те, що термін brain rot вперше використав Генрі Девід Торо ще у 1854 році в своїй книзі Волден

Однак, на жаль, у ті часи ще не було смартфонів і TikTok. 

Сьогодні ж він став справжнім культурним феноменом, який є відображенням занепокоєння щодо впливу технологій на наше життя. 

Вибір цього терміну Оксфордським словником — це не просто вибір слова, а сигнал суспільству про те, що ми повинні ставити під питання якість контенту, який споживаємо.

Покоління Z і Альфа: творці й споживачі brain rot

Неймовірно, але саме покоління Z і Альфа, активні користувачі цифрового світу, стали тими, хто найбільше підтримав цей термін. 

Можливо, це й не дивно, адже саме ці покоління є найбільшими творцями та споживачами контенту, який можна було б описати як slop — ще один номінант цього року, що позначає низькоякісні матеріали, створені за допомогою штучного інтелекту.

Чи може нескінченний контент не залишати слідів у нашій свідомості?

І ось тут виникає важливе питання: як довго ми будемо вірити, що нескінченний потік поверхневого контенту не залишає слідів у нашій свідомості?

Замість того щоб споживати те, що генерується алгоритмами, чи не час повернутися до осмислених, глибоких і змістовних розмов, якими ми могли насолоджуватися до епохи соцмереж? 

Адже технології, на жаль, не завжди йдуть на користь нашій розумовій рівновазі.

Чи можемо ми уникнути brain rot?

І хоча багато хто намагається захищатися від brain rot, обираючи слова типу lore (сума знань про щось) чи нові жанри, як romantasy, важливо пам’ятати: ми самі обираємо, яким контентом наповнити наш розум. 

Отож, може, наступного разу, коли ми будемо прокручувати новини чи перевіряти стрічку, варто спитати себе: чи не настало для нас гниття мозку?

Згадаємо, що словом 2023 року за версією Оксфордського словника став сленговий термін rizz, який є скороченням від слова charisma (харизма).

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!