Іноді у пошуках справжньої краси та мистецтва поціновувачі моди вирушають за кордон. І хоча й іноземні бренди мають чим здивувати, відомо одне: українська мода неповторна.
Мабуть, чи й не кожен погодиться, що своє — найрідніше та найкраще. Наші дизайнери щороку створюють унікальні колекції, які мають попит навіть серед найвибагливіших модних критиків. І це не дивно, бо кожен бренд несе свій меседж. Ба більше, зараз під час війни дизайнери обʼєдналися задля однієї місії — щоб усі українці нарешті були почутими.
З 14 по 17 лютого у Києві в Мистецькому арсеналі відбувся Український тиждень моди 2025. Я мала змогу відвідати захід та сьогодні поділюся з тобою враженнями. Проте наперед можу зазначити, що зараз українська мода поєднує у собі новаторські рішення, а кожна колекція дивує своєю індивідуальністю та оригінальністю. Читай найцікавіше про подію просто зараз у матеріалі vikna.tv.
Колекції Українського тижня моди 2025
Бренд DEMI’KATE: мистецтво бути собою
Найяскравішою серед усіх була колекція бренда DEMI’KATE Код жіночності. У образах переважають червоний, білий та вишневий кольори, що символізують пристрасть та рішучість, свободу та чистоту, а також глибину душі.
На сукнях моделей зображена українська символіка: чарівна квітка мак, яка неначе ожила у вбраннях. Усі образи з колекції надихають рухатися вперед, довіритися мріям та створювати власний світ можливостей.
Минуле, теперішнє і майбутнє поєдналися в одному сміливому русі.
Бренд MAKI: одяг з функцією
У рамках Українського тижня моди 2025 свою колекцію одягу представив і Макар Ципан. Його лінійка створена для ветеранів війни.
Під час презентації бренда дизайнер зазначив, що ще 10 років тому, навесні, він дебютував на цьому заході.
— Я ніколи не міг навіть подумати, що через 10 років буду корисним для людей, у яких ампутовані кінцівки та є проблеми із зором.
Вікна-новини розпитали у Макара про особливості його колекції, чому адаптивний одяг є рідкістю та що ж має наразі транслювати українська мода.
— Я думаю, що не всі розуміють цифри. На жаль, держава не веде офіційну статистику, але цільова аудиторія дуже велика. Саме тому, щонайменше дизайнерам і деяким брендам, як і виробникам, треба пояснити, що це і про бізнес.
Насправді я розглядаю цей проект як win-win, тобто перемога-перемога. Це перемога і для бізнесу, тому що він може створити великий пласт.
Взагалі у моїй колекції одяг доволі різний: тут костюми і футболки, тому що це скрізь потрібно. Ветерани хочуть жити повноцінним життям, ходити на роботу, у ресторани, займатися спортом. До речі, ми ще скоро будемо спільно з одним фондом створювати окрему спортивну лінійку.
Такі колекції насправді дуже корисні. Просто про це чомусь раніше ніхто не говорив. Ми зараз це обговорюємо, тому я сподіваюся, що дизайнери у майбутньому будуть створювати більше такого одягу. Нам потрібно допомагати ветеранам. Ба більше, має бути конкуренція.
За словами Макара, під час створення лінійки він поєднав непоєднуване.
— Зараз через те, що є дронова війна, зʼявилися нові види травм, з якими людство ніколи не стикалося. Найголовніша місія нашої колекції — щоб людина могла одягатися самостійно. Саме тому, принцип функціональності синіх та чорних джинсів однаковий.
Створювати ці моделі було найскладніше, бо ми мали зробити одяг з функцією, щоб він був зручним. Тобто, наприклад, штани з застібкою, яка повністю не розтібається, бо не фіксується.
Також на блискавці є велика жорстка петля. Завдяки ліктям ветеран може просунути руку і затягнути її. Окрім цього, у нього ще є нашиті петлі, неначе він під натиском робить певну дію.
Завжди треба мислити послідовно. Саме тому, дизайнер завжди ставить себе на місце споживача.
— Коли ми щось вигадуємо або знаходимо цільову аудиторію, ми мусимо стати цією цільовою аудиторією у себе в голові. Тоді ми зможемо створити те, що буде корисним та резонуватиме потенційним покупцям.
Проте дизайнер впевнено наголосив на тому, що не всі мають створювати саме адаптивний одяг. Якщо у тебе є покликання, ти розумієш, що можеш бути корисним, то не обов’язково ставити перед собою ціль, що у кожній колекції мусить бути один чи два образи з функцією. Може і не бути.
— Але я вважаю, що про це треба думати. І насправді дизайнери завжди беруть до уваги монетизацію. Працівники фешн-індустрії повинні усвідомити, що це буде мати попит.
Створи одну або дві чудові моделі, розроби їх, вигадай усе до дрібниць. Це цікаво та розширює твій кругозір.
До речі, з усіма ветеранами дуже приємно розмовляти. Через свій простий фідбек вони наповнюють мене енергією.
Бренд CHUPRINA: історія почуттів та любові до себе
Окрім цього, на Українському тижні моди 2025 також була представлена колекція бренда CHUPRINA, що нещодавно відсвяткував 15 років роботи у модній індустрії.
Дизайнерка Дарʼя Чупріна зазначила, що її нова колекція — це мова емоцій, рефлексія шляху бренда, мотивація та творче натхнення.
На кожній світлині можна побачити, що усі образи у колекції світло-молочного кольору. Проте, якщо придивитися, то стають помітними темні смуги та зебровий принт. Така контрастність образів створена не просто так: це неначе відлуння злетів і падінь бренда упродовж усіх років діяльності.
Усе це підкреслює й різноманіття образів — від мʼяких трикотажних виробів до елегантних суконь з мережива.
Бренд DOBROVA: духовний звʼязок із землею
Також варто відзначити бренд DOBROVA, який дебютував на великому подіумі з art-couture колекцією під назвою Roots of Freedom. Усі образи демонструють внутрішню силу, звʼязок з рідною землею та незламність українського народу.
Головний меседж колекції — не забувати минуле, враховувати традиції та створювати інноваційне майбутнє. Окрім того, головними кольорами одягу стали чорний та золотий, що символізують джерело сили та мужності, чесноти українців, тепло та достаток.
Також я помітила на вбраннях образ сокола, що вказує на духовну силу, прагнення бути вільними. Складні обʼємні силуети додають колекції вишуканості та драматизму.
Найцікавішим моментом показу стала поява Катерини Лозовицької разом з дизайнеркою колекції Марією Добровою, яка розмалювала плаття української моделі просто перед глядачами. До речі, Катерина Лозовицька є головною музою колекції.
Українська модель поділилася з Вікна-новини своїми відчуттями та переживаннями.
— Для мене це дуже відповідальна роль, адже муза — не просто модель, а своєрідне втілення ідеї дизайнерки, її натхнення. Трохи хвилююся, тому що важливо виправдати довіру та передати через образ ту емоцію, яку хотіла показати авторка колекції.
Бренд APSARA: трансформація особистості
Ще один бренд, який вразив глядачів — APSARA. У їхній колекції присутні сміливі дизайнерські рішення. Темою показу стала трансформація як у моді, так і внутрішньому та навколишньому світах.
Чи й не кожен образ колекції був перемодельованим. Дизайнери створили колекцію, яка увібрала в себе безліч кольорів: червоний, білий, чорний та бежевий.
Бренд PLNGNS: одяг з перероблених кросівок
Як ти вважаєш, чи можливо створити одяг з декількох перероблених пар улюблених кросівок? Повір, в українській моді можливо все!
Представники молодого бренда PLNGNS розповіли, що ідея створення унікальної колекції виникла спонтанно, а саме під час пандемії COVID-19.
Нашому головному дизайнеру Міті Гонтаренко не було чим зайнятися у цей період, проте він мав дуже багато пар кросівок.
Саме тому, вирішив, що було б чудово з усіх улюблених пар спробувати зробити першу унікальну пару (створена власноруч з клею, були певні недоліки).
Пізніше дизайнер захотів виготовити кросівки для продажу. Так виникла друга пара, яка вже була створена за всіма канонами моди.
Загалом усі кросівки були виготовлені методом експериментів. Тому, команда дизайнерів вирішила не зупинятися на досягнутому та розвивати свою справу.
Взуття взуттям, але одяг — це більш зручно та практичніше. Кожна людина мріє мати у себе в колекції речей щось незвичне.
— Яку емоцію ви хотіли б викликати у людей, завдяки своїй колекції?
— Насправді нам дуже подобається, коли люди демонструють своїм поглядом, що вони трішки здивовані. Щось зрозуміле і просте зараз на кожному кроці. А те, що дійсно дивує, що не викликає одразу бажання подивитися та придбати річ, а навпаки безліч питань — ось це унікально.
Саме таку емоцію ми бажаємо викликати у цільової аудиторії. Але, звісно ж, з розумінням того, що з чогось незвичного можна насправді зробити щось чудове та зручне. У такий спосіб бути корисним для планети, масмаркету та швидкої моди.
— Які основні меседжі має нести українська мода зараз, під час війни?
Сьогодні українська мода мусить показувати нашу силу та єдність.
— Мені здається, що це зараз особливо важливо для іноземних фешн-проектів, бо хочеться, щоб якомога більше людей почули та побачили Україну. Сміливість наших людей має відображатися в одязі.
Наприклад, команда нашого бренда до кожної презентації додає якісь слогани про Україну, наших військових та полонених. І мені навіть здається, що якщо і не в одязі проявляти нашу силу, то в якомусь перформансі, бо це дуже важливо у будь-які часи.
Бренд GURANDA: прагнення до незалежності
Також свою нову колекцію на заході представив бренд GURANDA. Елегантні та сміливі образи були створені, завдяки поєднанню шовку, оксамиту, грубих фактур деніму та хутра.
У колекції можна побачити нульові мотиви та стиль Nutro (new retro). А переважають саме лавандовий, темно-синій та чорний кольори, що стали уособленням жіночності та романтичності.
Кожен образ — це моє особисте відображення та внутрішній світ, — зазначила дизайнерка бренда Олена Гуранда.
Бренд SANTA: сила привабливості
Чи бачив (-ла) ти колись роботи одного з найвідоміших фотографів ХХ століття Хельмута Ньютона?
Насправді, щоб створити нову колекцію бренда SANTA, креативна директорка Яна Станіславська надихнулася саме його провокаційними світлинами. Образи кидають виклик традиційному сприйняттю жіночого стилю.
Одяг створений з оксамиту, розкішного хутра та обʼємного пірʼя, з поєднанням прозорого мережива та щільної текстури шкіри. Лінійка передає шану легендарному образу фатальної жінки з нуарної стрічки 50-х років.
Кожен образ — маніфест жіночої сили, рішучості та грайливості. Кольорова палітра доволі насичена: у колекції можна побачити чорний, білий, срібний та коричневий відтінки.
Бренд GOLETS: переплетення різних культур
Ще один відомий бренд, що вразив поціновувачів моди — GOLETS. Концепція одягу відрізняється від того, що вдалося побачити раніше. Тут неначе поєдналися дві різні та здавалося б несумісні культури — українська та японська.
Багатошарові витвори з вовни, кашеміру, єгипетської бавовни символізують сміливість та водночас вразливість. Штани із заниженою талією та пальто-кімоно стали ключовими елементами образів.
Модель неначе перетворилася на самурая.
Дизайнерка Олена Голець разом з донькою Оленою вирішила створити цю колекцію після того, як побачила малюнок гейші, яка є уособленням трагічності та вишуканості.
Коли живу новим задумом, логіки немає — є рівень відчуттів. І цього разу сплелися відчуття доньки й мами.
Бренди LoraShen та Lab91: наївне українське мистецтво
Власниця найвідомішої в Україні флористичної компанії LoraShen Лариса Шен також взяла участь у заході. Вона презентувала колекцію, яка присвячена наївному мистецтву. Лінійка створена спільно з брендом Lab91.
На презентації Лариса Шен зазначила, що ідея створення колекції за мотивами картин Марії Примаченко народилася тоді, коли багато покупців почали постійно просити продати їм символ року.
— Ми знайшли 12 звірів з картин художниці і зробили з ними різдвяні кулі. Першою колекцією був Зодіяк Звірокрут. Якщо ти доторкнешся до нашої кераміки, то відчуєш, що вона вся рельєфна. Насправді це давня персидська техніка сухого барʼєру.
Також пізніше зʼявилася ідея, що нам потрібні вази. Ми обʼєднали звірів та квіти Марії Примаченко і створили гарні вази, а потім і тарілки.
Ми щодня у пошуках радості.
За словами Лариси Шен, ще на початку створення колекції виникали труднощі. Наприклад, було доволі важко отримати ліцензію на використання зображень художниці.
Дуже дорого. Дівчата цінують моду, тому усі хотіли щось отримати від Марії Примаченко.
Наші вироби — це адаптація. Художниця писала картини гуашшю, а це дуже яскрава фарба. У кераміці ж ми дуже обмежені. Ми виробляємо речі з глазурі — це фрагменти скла, які разом з кольором у печі трансформуються при температурі 1200°C. Цей матеріал не дуже яскравий.
Проте у нас були експерименти. У нашій базовій вазі приглушені кольори. Ми спочатку малювали жовті кольори, але нам не сподобалось. Наша команда розуміла, що для інтер’єру це не підійде. Ми рік шукали рішення, бо я хотіла, щоб воно було рельєфне.
Щоб зробити колір, керамісти усе замальовують окремо губками. Майстерність полягає у тому, аби не перейти за сухий барʼєр.
Вартість наших виробів висока, бо це ручна робота та є й індивідуальне пакування, до якого входить мішечок з бутанеркою. Зараз продукція продається доволі успішно.
До речі, ось ця качалка, це премʼєра Українське весілля. Нещодавно в Українському Домі була виставка Name. Саме там організатори гарно підмітили, що у нашій культурі жінка все ж домінує над чоловіком.
Сподіваюся, що качалка буде коштувати у нас не так дорого. Ми не плануємо її робити рельєфною, бо це тісто.
Загалом українська мода радісна, яскрава, душевна. Окрім того, мені подобається вираз global-local. Наприклад, ти побачиш якусь вишивку японської або мексиканської бабусі, і вона також буде теплою для тебе.
У наших українських колекціях однаково зображені візерунки, які ми колись десь бачили. На жаль, українська культура стала популярною лише тоді, коли нас почали вбивати.
Мені було цікаво спостерігати, як люди реагують на наш стенд, що схожий на вінтажну хатинку. Я побачила, що всім подобається.
Бренд NADYA DZYAK: циклічність життя
Наприкінці першого дня Українського тижня моди 2025 вразив глядачів й український бренд NADYA DZYAK. Серцем колекції стали сукні та спідниці червоного, чорного та іржаво-коричневого кольорів, оздоблені динамічними воланами у формі кіл.
Моделі позували у прозорих вбраннях з твіда і вовни, а також міні-сукнях з гіпюру та деніма з квітковими аплікаціями.
До речі, дизайнерка Надія Дзяк повідомила, що окремий блок виробів у її новій колекції присвячений бабусі Валентині з Бахмуту, яка створює строкаті круглі килимки.
Через тепло, що несе у собі пані Валентина, я відчувала водночас натхнення та ностальгію за дитинством.
Раніше ми розповідали, чим здивував Український тиждень моди 2024.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.