Січень традиційно асоціюється з Новим роком, але окрім цього свята ми відзначатимемо чимало визначних для сучасності дат. Вшановуємо своїх героїв, говоримо про винахідливість та милосердя. Які державні свята та вихідні дні ми маємо у січні 2025 року — читай у матеріалі.
Державні свята та вихідні дні у січні 2025 року
Офіційно у січні ми відпочиватиме 8 днів.
Вихідні дні в січні 2025 року: 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25, 26 січня 2025 року.
У зв’язку із воєнним станом, який продовжує діяти на території України, офіційними вихідними залишаються лише суботи та неділі.
Святковий день 1 січня може бути вихідним лише за внутрішнім розпорядженням керівників приватних компаній та підприємств.
Для працівників державних установ, організацій та виробництв це — робочий день. До переліку державних свят січня входять наступні:
- 1 січня, понеділок — Новий рік;
- 22 січня, понеділок — День Соборності України;
- 24 січня, середа — День зовнішньої розвідки України;
- 27 січня, субота — День пам’яті жертв Голокосту;
- 29 січня, понеділок — День пам’яті Героїв Крут.
Детальніше про свята, їхнє значення та історію — розповідаємо далі.
Свята з 1 січня по 5 січня
1 січня
- Всесвітній день миру;
- Новий рік.
Вперше відзначати Новий рік у 46 році до нашої ери розпорядився римський імператор Юлій Цезар. Дату обрали, бо саме в цей час народжувався перший після зимового сонцестояння, Місяць. Але загальновживаною традиція святкування 1 січня стала лише більш як через тисячу років. В Україні Новий рік святкували і на весні, і восени — за язичницькими, а потім християнськими традиціями.
На українських землях, які входили до Великого князівства Литовського, а згодом — до Речі Посполитої, Новий рік 1 січня святкували з 14 століття, на решті території — з кінця 17, початку 18 століття.
4 січня
- Всесвітній день азбуки Брайля.
День, започаткований Генеральною Асамблею ООН у 2019 році для того, щоб привернути увагу до унікальної системи, яка дозволяє слабозорим та сліпим людям отримувати доступ до будь-якої інформації, і навіть, читати музичні та наукові символи. Азбука названа на честь її винахідника Луї Брайля. Вона є системою з шести точок, які можна зчитувати пальцями.
Міжнародні та професійні свята з 6 по 12 січня
10 січня
- День метро.
Ця дата — справжній день народження метро, адже саме 10 січня 1863 року запустили першу у світі підземну залізницю. Сталося це у Великій Британії, у Лондоні.
11 січня
- Всесвітній день Дякую.
12 січня
- День українського політв’язня.
Ідея відзначати це свято належить В’ячеславу Чорноволу, одному з засновників визвольного руху українських дисидентів, який чинив опір радянського режиму.
Дата має історичне підґрунтя: 12-14 січня 1972-го радянська влада вчинила один із найгірших злочинів проти українських дисидентів: провела масові арешти людей, які не боялися показати, що радянська ідеологія — небезпечний політичний міф, який тримає в омані мільйони людей.
Міжнародні свята з 13 по 19 січня
17 січня
- Міжнародний День дітей-винахідників.
Вважається, що якісь винаходи щорічно роблять близько 500 000 дітей по всьому світу. Тож у міжнародної спільноти з’явилася ідея святкування Дня дітей-винахідників. Дату обрали невипадково — на честь дня народження Бенджаміна Франкліна. Він відомий не лише як один із засновників США, а і як науковець, що з дитячих років займався винахідництвом.
Державні свята з 20 по 26 січня
20 січня
- День Автономної Республіки Крим;
- День вшанування захисників Донецького аеропорту.
Цього дня ми говоримо про захисників Донецького аеропорту, оборона якого тривала 242 дні — з 26 травня 2014 року по 23 січня 2015-го. Мужність і витривалість бійців були настільки великими, що навіть вороги визнавали їхню нелюдську хоробрість, і називали їх кіборгами. Тривалий захист аеропорту надовго зупинив росіян, але й ціна цієї операції була величезною: 97 бійців загинули, ще троє зникли безвісти.
21 січня
- Міжнародний день обіймів.
22 січня
- День Соборності України.
Одне з найголовніших державних свят України, яке відзначають з 1999 року. У календар святкових дат його ввели згідно з Указом Президента України Про День Соборності України від 21 січня 1999 року.
Дату пов’язують з визначною історичною подією: 22 січня був проголошений Акт Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки. Це вкрай значиме об’єднання українських земель відбулося в 1919 році, і от вже 106 років — ми разом, ми — єдині.
24 січня
- Міжнародний день освіти;
- День зовнішньої розвідки України.
Українська зовнішня розвідка була створена більш як сто років тому, але відзначати її свято на державному рівні почали нещодавно — у 2018 році тодішній президент України Петро Порошенко затвердив дату своїм наказом.
Саме цього дня у 1919 році сформували перший підрозділ загальнодержавної розвідки Української Народної Республіки. Вона мала на меті виявляти та захищати УНР від зовнішніх ворогів.
У наші дні зовнішня розвідка розкриває ворожі плани російського керівництва та робить усе, аби заздалегідь убезпечити країну від проявів іноземного тероризму.
26 січня
- Міжнародний день митника.
Державні свята з 27 по 31 січня
27 січня
- День пам’яті жертв Голокосту.
Міжнародне державне свято, введене рішенням Генеральної Асамблеї ООН у 2005 році. В Україні в цей день згадують пам’ятну подію: 27 січня 1945 року бійці Першого Українського фронту звільнили в’язнів одного з найстрашніших гітлерівських таборів смерті — Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.
За роки Другої Світової війни німецькі нацисти заарештували і піддали тортурам та стратили близько 6 мільйонів євреїв. Півтора мільйона з них були з території України.
Нині ідеологія нацизму, яка проголошувала перевагу німецької нації над іншими та пропагувала ненависть та расизм, у Німеччині під забороною. Голокост ніколи не має повторитися.
28 січня
- Міжнародний день захисту персональних даних.
29 січня
- День пам’яті Героїв Крут.
Державне свято, в яке ми згадуємо події січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки ціною власного життя зупинили війська прибічників московитів, які намагалися взяти штурмом столицю України.
Бій під Крутами, в якому проти радянських вояків виступили зовсім юні бійці, вчорашні діти, став символом незламного опору українського народу.
Ініціатива вшанування полеглих у бою під Крутами студентів належала Народному руху України та особисто його голові В’ячеславу Чорноволу.
Раніше ми розповідали: нові графіки, менші черги: як зміняться відключення електроенергії у 2025 році.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.