Світло гірлянд мерехтить у вітринах, запах кориці та мандаринів огортає затишком, а в голові вже лунають знайомі новорічні мелодії. Ми поринаємо в атмосферу свята, де кожна дрібниця здається магією.
Щороку світові та українські бренди витрачають величезні ресурси, щоб створити відчуття казки та спонукати покупців придбати якомога більше товарів. Ймовірно, компанії заробляють мільярди на нашій любові до свят.
Тож, сьогодні розповімо у нашому ексклюзивному матеріалі про те:
— чи справді ми керуємо своїми бажаннями?
— чи маркетологи заохочують нас витрачати більше?
— як не піддатися новорічному настрою та не витратити всі кошти на подарунки?
Своїми думками з vikna.tv поділилися директорка з маркетингу та комунікацій Prom.ua Юлія Новаченко та маркетологиня Олександра Орлова.
Як маркетологи заохочують нас витрачати більше
На думку Юлії Новаченко, покупка подарунків і створення святкового антуражу видається нашою власною ініціативою. Людина дарує подарунки не лише через святковий настрій, а й тому, що відчуває потребу виправдати очікування близьких, колег чи друзів.
Проте іноді маркетологи можуть впливати на наш вибір продукції. Вони здатні переконувати покупців, що саме їхній товар буде корисним під час свят. Також реклама часто акцентує на тому, що подарунок — це не просто річ, а спосіб висловити турботу чи любов.
До того ж маркетологи мають свої методи, які допомагають їм підвищувати продажі у святковий період.
Знижки, можливість оплати частинами, трендові та емоційні товари та послуги для настрою, святковий антураж у цей період дуже пожвавлюють продажі.
— Новорічні свята — це період, коли істотно зростають витрати на подарунки, святкове вбрання, декор тощо. Ми бачимо цю динаміку з року в рік, починаючи з кінця листопада й аж до січня. Для бізнесу цей час є дуже гарячим періодом.
Олександра Орлова зазначила, що під час підготовки до Нового року ми вже перебуваємо в режимі підвищеної готовності до покупок. І саме у цей момент маркетологи використовують цілий арсенал психологічних тригерів, щоб спонукати нас витрачати більше.
Тригер ажіотажу — один із найпотужніших інструментів.
Люди бачать, як навколо всі щось купують, і відчувають необхідність діяти так само.
Певна ідея стає рушієм масового шопінгу. Маркетологи підсилюють це рекламою та повідомленнями про обмежену кількість товару.
Не менш ефективний тригер авторитету. У святковий період часто виникає бажання зробити подарунок важливим людям.
Ну як можна не подякувати Миколі Івановичу? — це питання змушує витрачати більше, ніж планувалося.
Ще один важливий механізм — тригер взаємної вдячності. Культура обміну подарунками побудована на ідеї взаємності.
— Якщо мені щось подарують, я також маю відповісти у такий спосіб.
Відмова від цієї традиції може викликати почуття провини, яке маркетологи використовують у своїх кампаніях.
Тригер дефіциту — класика передсвяткового шопінгу.
Часто ми стикаємося с фразами новорічні знижки діють лише до 31 грудня або якщо не сьогодні, то ніколи. Тобто, тільки вдумайся, 1 січня ми вже не даруємо подарунки чи як?
І хоча раціонально людина розуміє, що знижки є й після свят, атмосфера дефіциту впливає на рішення купувати зараз.
Окрім подарунків, маркетологи активно просувають атрибути свята. Це новорічні продукти, які купують навіть ті, хто економить цілий рік: мандарини, червона ікра, качка для запікання. Також популярними є декорації: ялинкові прикраси, гірлянди, святкові аксесуари для дому. Усе це створює ілюзію ідеального свята, на яке неможливо не витрачатися.
Дані надала Юлія Новаченко
Також зараз стає популярною ідея любові до себе. Якщо раніше ми робили подарунки лише іншим, тепер модно купити й собі подарунок.
За даними Google, кожен українець купує в середньому сім подарунків до Нового року.
Навіть бабусі, які живуть на пенсію, знаходять кошти на подарунки для близьких. І хоча це просто традиція, маркетологи роблять усе, щоб вона не тільки зберігалася, а й приносила ще більше прибутків.
Чи важливий святковий контекст
Раніше ми згадували про вплив реклами. Насправді у наш час креативні рекламні кампанії з соціальною складовою є дуже важливими.
Їхня мета — не продати тобі послугу чи товар, а пов’язати теплі відчуття із брендом, — зазначила Юлія Новаченко.
Наприклад, українські бренди дедалі більше використовують соціальні кампанії, що асоціюють бренд із підтримкою, турботою та надією. Такі ініціативи, як Завтра буде від Нової пошти чи Пережили зиму — переживемо все від ДТЕК, не просто продають послуги, а створюють довготривалий емоційний взаємозв’язок зі споживачем.
Хто ж справжній режисер наших бажань
Маркетологи враховують наші потреби та підкупляють нас цікавими пропозиціями. Але, зрештою, лише ми вирішуємо, наскільки піддаватися цьому впливу та нашому святковому настрою.
Як зекономити на новорічні свята: поради
Часто витрати на подарунки на новорічні свята можуть серйозно вдарити по бюджету. Зокрема, за словами Юлії Новаченко, борги українців від початку року зросли у 1,7 раза. Саме тому, важливо, попри новорічний антураж, вміти правильно керувати своїми фінансами.
— Щоб уникнути зайвих витрат, продумай бюджет наперед. Планування коштів є ключовим фактором, і українці це вміють робити.
Я бачу, що на маркетплейсах люди починають готуватися заздалегідь.
Наприклад, українці здійснюють покупки до Дня святого Миколая ще з 20-го листопада, а до Нового року — за два тижні до свята.
Ще один дієвий спосіб зекономити — це використання розстрочки чи оплати частинами для великих покупок. Це дозволяє уникнути значних одноразових витрат і рівномірно розподілити фінансове навантаження.
Найгірший сценарій — це купувати подарунки 31 грудня у торгових центрах, до того ж кредитною карткою.
— У такому разі ти гарантовано переплатиш і ризикуєш опинитися без грошей.
Щоб свята пройшли без стресу для твого гаманця, експертка радить складати список подарунків заздалегідь, моніторити знижки та акції в онлайн-магазинах і уникати імпульсивних покупок. Святковий бюджет, спланований наперед, — це не лише економія, а й можливість більше насолодитися святами, не турбуючись про борги.
Ба більше, Олександра Орлова стверджує, що свято можна зробити особливим навіть з обмеженим бюджетом. Експертка поділилася порадами, які допоможуть потішити рідних без зайвих витрат.
Заміни подарунки словами вдячності
Не всім знайомим і колегам потрібно дарувати матеріальні речі. Скажи важливим для тебе людям просте й щире дякую. Це може бути тепле побажання чи навіть короткий лист із вдячністю за їхню підтримку протягом року. Але будь готовий, що й тобі можуть відповісти лише словами вдячності — і це нормально.
Порівнюй ціни
Перш ніж купувати щось у магазині, знайди цей товар на онлайн-платформах. Інтернет-магазини часто пропонують знижки та акції, які можуть суттєво зменшити вартість продукції.
Не вимірюй бажання вартістю
Ціна подарунка не завжди визначає його цінність для людини. Наприклад, замість дорогого аксесуара можна подарувати сертифікат на йогу чи майстер-клас, якщо це відповідає інтересам людини. Головне — увага до її вподобань, а не цінника.
Наприклад, я однаково хочу сумку за 5 тисяч грн та сходити до класного тренера з йоги за 500 грн.
Дізнайся, чого дійсно хоче людина
Запитай близьких про їхній вішліст (список бажань). Це допоможе обрати подарунок, який справді потішить, і уникнути зайвих витрат на те, що може виявитися непотрібним.
Якщо вішлісту немає, проаналізуй сторінки людини в соціальних мережах. Зверни увагу на її хобі, улюблені заклади чи звички. Наприклад, якщо людина часто ходить у певний барбершоп чи на масаж, подаруй їй сертифікат у це місце.
Даруй емоції, а не речі
Подарунки-враження, такі як квитки на концерт, похід у спа-комплекс чи релаксація на вихідних, стають дедалі популярнішими. Наприклад, якщо твоя подруга відпочивала у готелі, який їй сподобався, подаруй їй ще один день там. Такі подарунки не тільки роблять людей щасливими, а й створюють нові теплі спогади.
Не купуй зайвого
Перш ніж додати товар у кошик, запитай себе: “Чи це дійсно мені потрібно?”. Не піддавайся передсвятковому ажіотажу й рекламним трюкам. Плануй покупки заздалегідь і дотримуйся власного списку.
Імпульсивні покупки на новорічні свята зараз не рідкість. Прочитай, які подарунки не слід купувати на Новий рік.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.