8 березня зараз — свято жінок, весни, краси та тюльпанів. Однак виникло воно під зовсім іншим приводом.
На жаль, суспільство не завжди було гендерно рівним. Раніше жінки не мали таких же прав, що й чоловіки. Тому неодноразово виходили на демонстрації проти дискримінації. Потрохи суспільство змінювалося й невдовзі було готовим відійти від патріархальних звичаїв.
У 1977 році Генеральна Асамблея ООН закликала всі держави проголосити будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, відповідно до їхніх історичних і національних традицій.
Це створило сприятливі умови для викорінення дискримінації жінок і їхнього повного й рівноправного залучення до соціального розвитку.
У Європі Міжнародний жіночий день вперше було відзначено 19 березня 1911 р. Того дня люди вийшли на вулиці з вимогою надати жінкам виборче право, право на оплату праці нарівні з чоловіками та право обіймати державні посади.
Вже за два роки Міжнародний жіночий день святкували 8 березня. Та які країни святкують це свято й досі, читай у матеріалі.
8 березня — державне свято: перелік країн
8 березня лишилося державним святом для багатьох пострадянських країн. Здебільшого для цього дня передбачений держаний вихідний.
- Ангола;
- Азербайджан;
- Вірменія;
- Афганістан;
- Білорусь;
- Буркіна-Фасо;
- В’єтнам;
- Гвінея-Бісау;
- Грузія;
- Замбія;
- Казахстан;
- Камбоджа;
- Киргизстан;
- Куба;
- Лаос;
- Молдова;
- Монголія;
- Росія;
- Таджикистан;
- Туркменістан;
- Уганда;
- Узбекистан;
- Україна;
- Еритрея.
Свято не на державному рівні:
- США;
- Італія;
- Франція;
- Польща;
- Німеччина;
- Литва;
- Болгарія;
- Боснія і Герцеговина;
- Камерун;
- Румунія;
- Хорватія;
- Чилі.
У цих країнах 8 березня не вихідний день, а чоловіки не поспішають купувати жінкам тюльпани. Адже це швидше Міжнародний день боротьби за права жінок та міжнародний мир, а не свято весни.
8 березня в Україні
Україна поступово відходить від радянської спадщини, суспільство готове до кардинальних змін. Відомо, що СРСР використовував це свято з власною пропагандисткою метою. За допомогою нього жінці вказували вигідну для Союзу модель поведінки та місце у суспільстві.
Цікавишся боротьбою за права жінок? Читай, коли зародився феміністичний рух в Україні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.