Не все у житті виходить зробити так, як хотілося б. І навіть у простих речах іноді не так щастить, як раніше. Однак що ж робити, коли скоро Великдень, а тісто на паску не підіймається?
Насамперед важливо не панікувати, оскільки врятувати ситуацію можна — потрібно лише визначити джерело проблеми та знешкодити його. Та навіть якщо після цього тісто не підніметься, це не стане катастрофою, адже паски можуть вийти смачними, навіть якщо вони не пухкі.
Чому тісто на паску не підіймається
Існує чимало факторів, які можуть впливати на якість тіста та сповільнювати його ріст.
- Термін придатності дріжджів. Якщо він збіг або наближається до свого завершення, то це могло вплинути й на тісто.
- Вид дріжджів. Також важливо розуміти, що деякі види дріжджів просто потребують більше часу для того, щоб збільшитись у розмірах. Наприклад, іноді сухі дріжджі можуть рости вдвічі повільніше, ніж свіжі.
- Якість борошна. Деякі сорти, особливо білі, можуть мати низькі показники клейковини, або ж містити протигрибкові домішки, які виробники подекуди додають у свій продукт. У такому разі й рішення буде простим — замінити борошно на іншу марку та спробувати ще раз.
- Кількість солі. Досвідчені господарі та господині знають, що для балансу в солодку випічку додають сіль. Однак велика її кількість може не лише змінити смак, але й зупинити ріст тіста. Тому такій проблемі варто запобігати та додавати сіль на початку приготування тіста й ліпше її змішувати одразу з борошном, а не рідкими інгредієнтами.
- Кількість цукру. Подекуди може здаватись, що чим більше цукру у випічці, тим буде ліпше. Та все ж таки не варто відходити від запропонованих у рецепті пропорцій. Адже надмірна кількість цукру може зупинити ріст тіста, оскільки дріжджі перенаситяться.
- Кількість борошна. Якщо у процесі замішування тіста додати забагато борошна, то це зробить суміш практично гумовою. Тому ліпше уникати таких випадків та слідкувати за балансом.
- Посуд для тіста. Щоб рости, тісту потрібна опора. За неї зазвичай служать стінки посуду. Однак якщо він завеликий для тіста, то суміші не буде за що зачепитись, щоб піднятись.
- Температура молока. Молоко для опари зазвичай має бути теплим. Та якщо його перегріти, то воно практично нейтралізує дріжджі й після цього тісто не буде рости.
- Температура приміщення. У холодному приміщенні тісто не буде підійматися. Для його приготування найчастіше рекомендують обирати найтепліше місце вдома.
- Атмосфера в домі. Як це б дивно не звучало, але приготування святкової випічки потребує й відповідного настрою. Тому якщо вдома хтось кричить, лається, свариться, слухає гучно музику, то тісто може й не піднятись.
Що робити, якщо тісто на паску не підіймається
Врятувати тісто, яке не піднялось, все ж таки можна. Варто лише спробувати один зі способів.
Почекати
Найпростіша порада — просто почекати. Іноді тісту потрібно трохи більше часу, щоб піднятись. Тому його можна залишити ще на півгодини чи навіть на годину. І тільки якщо після цього нічого не зміниться, то варто спробувати інший спосіб порятунку тіста.
Зробити додаткову опару для тіста
Якщо тісто не піднімається протягом години, то найкращим рішенням буде зробити додаткову опару. Після цього залишити її у масу й знову обережно замісити тісто. Однак цей спосіб не подіє, якщо проблема у терміні придатності чи якості дріжджів. Варто спочатку перевірити їх, а вже потім робити нову опару.
Додати борошна
Якщо проблему вдалось виявити ще на етапі приготування опари, то допомогти може додаткове борошно. Існує ймовірність, що дріжджам його просто не вистачило для росту. Та якщо і це не допомогло, тоді краще спробувати зробити опару наново з іншими дріжджами.
Підвищити температуру у приміщенні
Може так трапитись, що вдома вже вимкнули опалення й приміщення стало занадто прохолодним для тіста. Тоді варто за можливості ввімкнути обігрівач, щоб створити потрібну атмосферу вдома.
Якщо такої можливості немає, тоді можна спробувати поставити велику миску з водою на вогонь. Таким чином вдасться трохи нагріти приміщення та збільшити вологість у ньому, аби тісто мало потрібні умови для росту.
Також можна просто запалити три конфорки на плиті та поставити на четверту, яка вимкнена. Таким чином тісто буде тепліше, але варто слідкувати, аби не підпалити ненароком рушник, яким накрили посуд.
Ще трохи помісити тісто
Іноді тісту може просто не вистачити часу, аби заміситись правильно. Тому варто слідкувати за часом, скільки його вимішують. В середньому цей процес має зайняти хвилин десять. Проте також потрібно стежити за тим, щоб не забити тісто. Тобто необхідно робити це повільно та обережно.
Цього року особливу популярність має дубайська паска, рецепт якої ми розповідали в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.