65% органів — від посмертних донорів: як розвинулась трансплантологія в Україні за рік

Ірина Танасійчук журналістка сайту
65% органів — від посмертних донорів: як розвинулась трансплантологія в Україні за рік

За 11 місяців 2024 року українські лікарі провели 467 операцій з трансплантації органів. Такі підсумки року оприлюднили у Міністерстві охорони здоров’я.

Трансплантації від померлих донорів становлять понад 65% від загальної кількості. Розповідаємо, які органи пересаджували найчастіше та де проводили операції. 

В Україні за 2024 провели 467 операцій з пересадки органів

Зазначається, що за рік було пересаджено 311 нирок, 93 печінки та 63 серця. Цьогоріч Національна служба здоров’я уклала договори із 40 лікарнями на надання медичних послуг пацієнтам, які потребують трансплантації органів. 

Найбільшу кількість пересадок виконали в Першому медичному об’єднанні Львова, Національному науковому центрі хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова та Інституті серця МОЗ.

Також провели 376 трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин. Серед пацієнтів було 54 дітей. Це на 15% більше у порівнянні з минулим роком. 

Лідерами у наданні цієї процедури є Національний інститут раку, Черкаський клінічний онкологічний центр та Київський міський центр нефрології та діалізу.   

До закладів, які проводять трансплантацію стовбурових клітин, також доєднався Національний науковий центр радіаційної медицини НАМНУ.

А Національний інститут раку виконав першу алогенну трансплантацію. Цю операцію проводять уже в чотирьох закладах України.

МОЗ зазначає, що попри війну, українські лікарі продовжують виконувати одні з найскладніших операцій, зокрема трансплантацію легенів. Вперше таку пересадку провели у 2021 році. 

Крім того, трансплантологи в Україні здійснюють пересадку комплексів органів, наприклад, серця та нирки, серця та легень, підшлункової залози та нирки. 

За останні чотири роки, протягом яких в Україні активно розвивається трансплантація, провели понад 1500 органних пересадок. Ще понад 3 тисячі пацієнтів чекають на такі операції. 

МОЗ нагадує, що з 2024 року держава повністю покриває витрати на трансплантацію в межах Програми медичних гарантій. 

Посмертна трансплантація органів — важлива дія, що рятує життя. Ми розповідали історію 13-річного хлопчика, який посмертно став донором для п’ятьох людей

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.