За джинси могли посадити? Як з’явилися найпопулярніші штани у світі

Анастасія Жиденко редакторка сайту
джинси

Коли ми сьогодні одягаємо улюблені джинси, ми рідко замислюємось, що це не просто зручні штани — це частина великої історії. Їх забороняли, за них карали, за них платили шалені гроші.

Вони пережили золоту лихоманку, війни, репресії та стали одягом, який носять і фермери, і президенти, і зірки подіумів. Джинси — це не мода. Це свобода, впертість і дух опору!

Саме час дізнатися, як звичайна тканина стала символом поколінь.

Як зʼявилися перші джинси

У середині XIX століття у Каліфорнії настав час золотої лихоманки. Саме тоді молодий підприємець Леві Страус із Баварії замість золота привіз до Сан-Франциско рулони парусини для наметів. Проте лише одна розмова з шахтарем змінила його життя.

Міцні штани були потрібні більше, ніж золото. Так зʼявилися перші штани від Страуса — грубі, витривалі, зручні. А вже у 1873 році, разом із кравцем Джейкобом Девісом, вони додали металеві заклепки та запатентували інновацію. Світ отримав ті самі популярні джинси.

А чому ж саме джинси синього кольору стали популярними? Насправді у той час барвник був дешевим та мав властивість згодом підлаштовуватися під людину та створювати унікальний відтінок на кожній парі. Так джинси ставали індивідуальними, неначе відбиток пальця. І цей колір назавжди закріпився за денімом.

До того ж маленька кишенька зʼявилася також випадково. Саме туди золотошукачі клали кишенькові годинники. Джинси мали й міцну шкіряну етикетку Levi’s із двома кіньми, що слугувала слоганом: наші джинси ніколи не порвуться!

Від фронту до бунту

Проте штани вважалися не лише символом краси. Під час Другої світової виробники джинсів також пішли на фронт. Заклепки зняли, бо метал був на вагу життя. Модель Levis 1944 стала символом воєнного часу. А вже в 1950-х вони — знаком протесту. Актори Джеймс Дін та Марлон Брандо одягали джинси, а молодь їх наслідувала.

Для жінок штани довго були забороненими. Їх дозволили одягати лише у 60-х, коли денім став одягом феміністок і заявою про право бути рівними.

У СРСР джинси були більше, ніж тканина — вони вважалися загрозою. Але саме тому були такими бажаними. Молодь шалено мріяла отримати джинси. За одні штани могли заплатити дві середні зарплати.

Але насправді за джинси могли й відрахувати з університетів або й взагалі посадити. Є версія, що саме масове бажання володіти джинсами підірвало віру в радянську пропаганду. Люди хотіли бути стильними.

Джинси сьогодні — більше, ніж тканина

Від шахт до подіумів Парижа — джинси залишаються улюбленим одягом мільйонів. У них можна побачити і фермерів у Техасі, і акторів у Зоряних війнах. Так, сам Люк Скайвокер носив Levis! Бо це вже не просто одяг. Це спадщина.

Джинси стали нейтральним базовим одягом. Якщо ви хочете розслабитися, то вдягаєте джинси.

Про це розповів антрополог Денні Міллер.

Також читай про модні джинси 2025 року.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.