Салонами краси повсякчасно користуються тисячі жінок. Та не всі з них відповідають високим стандартам та надають якісні послуги. Замість новенького манікюру можна принести додому грибок, а здорове волосся перетвориться на ламке та пошкоджене.
Тож як зрозуміти, що перед тобою — знавці справи, а не любителі, що видають себе за фахівців? Про це виданню Liga розповіли лікарка-інфекціоністка Анастасія Неклюдова та майстриня манікюру Наталя Вітряченко.
Інфекції, якими можна заразитися у салоні краси
Найпоширеніший ризик — підхопити грибкові, бактеріальні або вірусні хвороби внаслідок недостатньої або поганої стерилізації інструментів та гігієни, розповідає Анастасія Неклюдова.
До грибкових інфекцій (мікозів) належать:
- дерматофіти, наприклад Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes та Epidermophyton floccosum, які вражають шкіру, нігті та волосся;
- дріжджові гриби роду Candida: Candida albicans, а також Candida parapsilosis та Candida tropicalis;
- цвілеві гриби: Aspergillus spp., Fusarium spp. та Scopulariopsis brevicaulis.
Бактеріальні інфекції виникають через стафілокок чи стрептокок, які викликають гнійні запалення. А серед вірусних збудників — гепатити B і C, а також ВПЛ (вірус папіломи людини).
Під час манікюру грибок передається кількома джерелами. Наприклад, через клієнтів, які вже мають грибкові ураження і звертаються за послугами, або через використання інструментів або поверхонь, які не пройшли належної стерилізації.
Під час манікюру та педикюру інколи утворюються мікропошкодження шкіри чи нігтьової пластини, через які проникають грибкові інфекції. А часте використання гель-лаку або нарощування нігтів послаблює нігтьову пластину та робить її вразливішою до грибків.
Також дуже рідко на кріслі перукаря можна підхопити вошей. Це стається внаслідок повторного використання неочищених гребінців чи інших інструментів.
Які симптоми свідчать про інфікування
Симптоми, які свідчать про зараження інфекцією після відвідування салону краси, залежать від типу збудника:
- у разі зараження грибком виникає свербіж, почервоніння шкіри, потовщення чи зміна кольору нігтів;
- для бактерій характерний біль, почервоніння, набряк, виділення гною чи підвищення температури шкіри навколо пошкодженої ділянки;
- вірус папіломи людини виражається у появі бородавок на пальцях чи ступнях;
- серед симптомів гепатиту B і C — втома, жовтяниця (пожовтіння шкіри й білків очей), підвищення температури тіла, болі в животі, нудота, зміна кольору сечі (темна) та калу (світлий).
— Якщо після процедури з’явилося запалення, і воно має локальний характер без виражених симптомів, обробіть уражену ділянку антисептиком і уникайте впливу зовнішніх чинників до загоєння, — радить Анастасія Неклюдова.
Коли слід звернутися до лікаря
Звернення за медичною допомогою не слід відкладати за наступних симптомів:
- біль і почервоніння не минають;
- змінюється колір чи товщина нігтя;
- збільшується кількість папілом на шкірі або зʼявляються симптоми гепатиту;
- утворюється гній або спостерігається загальне погіршення стану.
Як дізнатися, чи стерильні інструменти у салоні
Майстриня манікюру Наталія Вітряченко радить звернути увагу, чи виконує фахівець підготовку інструментів безпосередньо перед процедурою:
— Він може при вас відкрити крафт-пакет зі слідами випалення або термічної обробки (якщо це був автоклав), або дістати інструмент з УФ-лампи, де доречно зберігати заздалегідь стерилізований інструмент.
Існує стандартний протокол для обробки інструментів:
- дезінфекція після процедури, коли інструмент занурюється у спеціальний дезінфекційний розчин на 15 хвилин або його кладуть в ультразвуковий очищувач;
- миття інструменту під струменем води з використанням мийного засобу;
- сушка інструментів;
- стерилізація — пакування в крафт-пакет або вакуумні термостійкі пакети, які піддають стерилізації в сухожарових шафах чи автоклавах;
- зберігання інструментів у запакованому вигляді або в УФ-лампах до моменту використання.
Окрім обробки інструментів, майстер має підготувати робоче місце, зокрема одноразові інструменти:
- водонепроникну серветку для інструментів;
- одноразові пилочки, бафи, серветки для манікюру;
- одноразовий чохол для ванночки;
- одноразові рукавички майстра.
Перед процедурою майстер зобов’язаний продезінфікувати свої руки та руки клієнта перед початком процедури. А дезінфекція робочого місця та інструментів має відбуватися після кожного візиту.
А більше про те, як вибрати ідеального майстра манікюру, ми розповідали у нашому ексклюзивному матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.