Питання мови досі досить гостро висить у повітрі. Після початку повномасштабної війни більшість українців, які говорили російською, стали спілкуватися рідною мовою. Утім, досі є ті, які вважають, що російську мову варто залишати у спілкуванні. Тому стає цікаво, яка мовна ситуація в Україні.
Статистичні дані про мовну ситуацію в Україні говорять, що кількість українців, які підтримують усунення російської мови з офіційного спілкування значно зросла.
Тож читай більше у матеріалі про те, яка мовна ситуація в Україні під час війни.
Мовне питання під час війни
Опитування Київського міжнародного інституту соціології показує, що у 1997 році лише 18% респондентів підтримували усунення російської мови з офіційного спілкування, а зараз цей показник становить 66%. Утім, навіть за такої цифри 24% респондентів не проти її використання в окремих регіонах. Лише 3% опитаних бачать російську мову як другу державну.
Згідно з опитуванням, люди віком 18-29 років демонструють найвищий рівень підтримки усунення російської мови з офіційного спілкування (84%), а цей самий показник серед людей старшого віку поступово знижується.
Найбільш виражена тенденція до усунення російської з офіційного спілкування спостерігається на Заході країни. Там 80% опитуваних підтримують повну відмову від неї. У центральній частині України також домінує негативне ставлення до офіційного статусу російської мови: 69% опитаних виступають за її повне усунення.
Попри те, що російська найбільше поширена в Східних та Південних регіонах України, 54% мешканців Півдня виступають за її повне усунення з офіційного спілкування. А на Сході цей показник становить 40%.
За час повномасштабної війни українці кардинально змінили ставлення до російської мови. Збільшилася кількість тих, хто вважає, що російську мову не варто вивчати в школах, у 2024 році цей показник становив 52%. Станом на лютий 2024 року більшість українців (66%) виступають за усунення російської мови з офіційного спілкування.
Опитування було проведено КМІС за допомогою телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера з 17 до 23 лютого 2024 року. У ньому взяли участь 1 052 респонденти, які проживають на території України (за винятком тимчасово окупованих територій та громадян, які виїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення).
Статистична похибка такої вибірки не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% – для показників, близьких до 10%, 1,5% – для показників, близьких до 5%.
Крім того, в Україні існує закон про державну мову. Читай, що він передбачає, за посиланням.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.